Korzenna babka majonezowa przełożona domową konfiturą truskawkową

Naszła mnie ochota by upiec piernik nieco inaczej niż zwykle – z majonezem. Wielokrotnie się zastanawiałam jak może smakować ciasto z tym nietypowym dodatkiem. Podejrzewałam, że bardzo dobrze, bo majonez to w końcu olej (wchodzi w skład wielu ciast) oraz ocet (umożliwia wyzwalanie dwutlenku węgla z sody, a zatem warunkuje rośnięcie wypieku). Nie zawiodłam się – piernik na majonezie udał się znakomicie. Nazwałam go „korzenna babka majonezowa” ponieważ struktura tego ciasta jest typowo piaskowa, charakterystyczna dla babek.

W pierwotnym zamierzeniu pierniczek miał zostać przełożony konfiturą z aronii, ale nie mogłam znaleźć jej w czeluściach szafy. Wpadła mi natomiast w ręce domowa konfitura truskawkowa. Super pasowała do przypraw korzennych! Gorąco polecam ją jako alternatywę do klasycznych powideł śliwkowych. Do przełożenia piernika świetnie nadaje się też konfitura z czarnej porzeczki. Dobrze sprawdza się też połączenie dżem/powidła/konfitura + Nutella. Mogliście je już widzieć przy moim przepisie na pierniczki miodowe z migdałami i skórka pomarańczową.

Poniższa babka majonezowa (vel piernik na majonezie) powędrowała ze mną na wigilijne spotkanie wielkopolskich blogerów 2013.

Korzenna babka majonezowa przekładana konfiturą truskawkową
Korzenna babka majonezowa przekładana konfiturą truskawkową.
  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • ½ łyżeczki sody
  • 3 łyżki kakao
  • 3 łyżki przyprawy do piernika
  • 2 jajka
  • 1 szklanka cukru
  • 3/4 szklanki (ok. 200 g) majonezu, użyłam majonez Dekoracyjny Winiary
  • 1 szklanka mleka
  • słoik domowej konfitury truskawkowej

Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia, sodą, kakao oraz przyprawą do piernika. Ubij jajka z cukrem na puszystą, jasną masę. Delikatnie wmieszaj majonez. Następnie, naprzemiennie, dodawaj mleko i mąkę (na 2-3 razy), niezbyt energicznie mieszając.

Przenieś ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ja użyłam keksówki 10×20 cm + 2 muffinkowe foremki silikonowe (do których dodałam suszone śliwki). Piecz w 180°C do tzw. suchego patyczka. Nie liczyłam dokładnie czasu, ale myślę, że zajmie to ok. 30-40 minut. W przypadku babeczek będzie to ok. 20 minut.

Po przestudzeniu rozkrój piernik poziomo na pół lub na 3 części. Przełóż konfiturą truskawkową. Podawaj od razu, jeśli wolisz ciasta piaskowe. Jeśli jesteś smakoszem wilgotnych ciast podawaj na drugi dzień.

Jeden komentarz

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*