Pomarańczowy sernik nowojorski z masą makową

To przepis na jeden z moich najlepszych serników. Wilgotny, kremowy, czyli taki w stylu nowojorskim, ale nie tak tłusty jak amerykański oryginał. Nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, tylko trochę czasu, ponieważ piecze się go bardzo wolno, w niskiej temperaturze, w zaparowanym piekarniku. Dzięki temu nie wysycha, nie opada i nie pęka. Normalnie sernik nowojorski piekę 15 minut w 180°C, a następnie 90 minut w 120°C bez termoobiegu. Potem studzę w piekarniku z otwartymi drzwiczkami. Tym razem musiałam wyjść jakieś 15 minut przed końcem pieczenia (na galę wręczenia Kryształowych Tasaków, o której pisałam przedwczoraj). Wyłączyłam grzanie, ale zostawiłam piekarnik zamknięty. Bałam się, że ochładzająca się para skropli się na cieście, ale nic takiego się nie stało. Sernik wyciągnięty po ponad 2 godzinach (od momentu wyłączenia piekarnika) wyszedł super.

Jako dodatek smakowy zastosowałam tym razem Cointreau. Uznałam (na szczęście trafnie), że likier pomarańczowy będzie fajnie współgrał z rozmrożoną masą makową, która pozostała mi po rogalikach krucho-drożdżowych z masą makową.

Sernik nowojorski z masą makową (1)

  • 50 g masła
  • 200 g ciastek typu digestive lub owsianych (ja użyłam Sasanki z mleczną czekoladą Tastino)
  • 750 g twarogu półtłustego w kostce (z Czarnocina)
  • 250 g sera waniliowego do naleśników 10% tł. (z Czarnocina)
  • ¾ szklanki cukru
  • 5 jajek L
  • ¾ szklanki śmietanki 12%
  • 3 łyżki likieru Cointreau (lub 2 łyżeczki olejku pomarańczowego)
  • 1 budyń śmietankowy z cukrem
  • masa makowa
  • 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

Roztop masło na małym ogniu. Nie gotuj. Odstaw do lekkiego przestudzenia. Pokrusz ciastka w malakserze. Powstałe okruchy połącz z masłem. Wyłóż masą formę do ciasta. Ja użyłam kwadratowej, o boku 20 cm. Wstaw na chwilę do lodówki, do stwardnienia spodu.

Twaróg w kostce umieść w misie malaksera i zmiel. Dodaj (zmielony już) ser do naleśników oraz cukier. Wymieszaj. Po kolei wbijaj jajka i dalej mieszaj, niezbyt energicznie by nie napowietrzać masy serowej (inaczej mogłaby potem opaść). Dodaj śmietankę, likier Cointreau, oraz budyń. Dobrze połącz składniki, a następnie uzyskaną masę przełóż do formy. Na wierzch wyłóż masę makową (niewielkimi porcjami, małą łyżeczką) oraz kandyzowaną skórkę pomarańczową.

Na dnie piekarnika umieść naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Nagrzej piekarnik do 180°C i wstaw blaszkę z ciastem. Piecz 15 minut, po czym zmniejsz temperaturę do 120°C i dalej piecz, ok. 80 minut. Wyłącz piekarnik i pozostaw w nim sernik nowojorski na ok. 2 godziny. Kontynuuj studzenie w temperaturze pokojowej. Po osiągnięciu temperatury otoczenia wstaw sernik nowojorski do lodówki, co najmniej na noc.

Sernik nowojorski z masą makową

Sernik nowojorski z masą makową

5 komentarzy

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*