Gulasz paprykowy z suszonymi pomidorami

Dziś przedstawiam wariację na temat tego gulaszu z ogórkami kiszonymi. Właściwie to oba przepisy niewiele się między sobą różnią pod względem sposobu wykonania i zastosowanych składników. Dzisiejsza wersja nie zawiera tylko ogórków kiszonych i koncentratu pomidorowego przez co diametralnie różni się w smaku od tej wcześniejszej. Ja oba warianty uwielbiam i gorąco polecam. I zachęcam przy okazji do modyfikacji własnych. Bo ten gulasz można zrobić zarówno na wieprzowinie, jak i drobiu czy wołowinie albo innym gatunku mięsa. Papryki można dać mniej lub więcej. Do sosu dobrze pasuje ponadto seler naciowy. Składniki i proporcje można też nieco zmieniać – w zależności od dostępności i ceny. Bo jak wiadomo, w sieciach co chwilę czekają na nas jakieś promocje (łowcom super okazji polecam przeglądanie gazetek, np. zamieszczonych na tej stronie).   

Składniki:

  • 1 kg mięsa wieprzowego (szynka, łopatka, polędwica) lub drobiowego
  • 1 cebula
  • 1 marchewka
  • 1 papryka czerwona
  • 2-3 pomidory suszone
  • do smaku: sól, pieprz, papryka słodka i ostra, ewentualnie chili i / lub kostka bulionowa
  • zawiesina mąki i wody do zagęszczenia
  • natka pietruszki
  • dodatkowo, do podania: ziemniaki, ryż, kasza, pyzy drożdżowe, placki ziemniaczane, babka ziemniaczana, itp.

Sposób przygotowania:

  1. Mięso umyj, osusz i pokrój w niewielką kostkę. Przesmaż na łyżce oleju lub suchej patelni. Pozwól mięsu nieco zbrązowieć (dzięki temu uzyska wspaniały bulionowy smak).

2. Dodaj posiekaną cebulę. Chwilę smaż razem z mięsem, po czym podlej wodą zawartość rondla. Możesz także użyć bulion z kostki lub kostkę mięsną.

3. Duś mięso z cebulą pod przykryciem ok. 30 minut.

4. Następnie dodaj marchewkę pokrojoną w słupki lub w kostkę, paprykę pokrojoną w kostkę oraz drobno posiekane pomidory suszone.

5. Duś całość jeszcze ok. 15-20 minut. Dopraw do smaku solą, pieprzem, papryką słodką, papryką ostrą i chili.

6. Na koniec zagęść sos zawiesiną mąki i wody.

Sos możesz podawać z ziemniakami, ryżem, kaszą, plackami ziemniaczanymi i kwaśną śmietaną, babką ziemniaczaną, pyzami drożdżowymi itp. Ja uwielbiam go posypanego natką pietruszki. I z dobrą świeżą surówką. Np. z modrej kapusty, z kiszonej kapusty, z marchewki i jabłka czy pekinki z kukurydzą. 

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*