Jak uodpornić się na stres?

Czy na stres można się uodpornić? Od lat zadaję sobie to pytanie. Stres to niestety nieodłączny element naszego współczesnego życia, który towarzyszy nam od najmłodszych lat. Szczególnie doskwiera osobom ambitnym, które zawsze muszą mieć wszystko zrobione dokładnie i na czas. Sama należę do takich osób i niestety znam to nieprzyjemne uczucie napięcia, kiedy lista zadań do wykonania jest długa, czas płynie za szybko, a wspomniana lista nie topnieje w takim tempie jakiego bym oczekiwała. W międzyczasie pojawiają się jeszcze kolejne tematy – zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. I pędzimy tak cały czas. Aktualnie dochodzi jeszcze obawa o zdrowie własne i najbliższych, groźba głębokiego kryzysu gospodarczego oraz strach przed kolejnymi posunięciami rządzących. Do tego, ciąży nad nami (coraz bardziej realna) groźba katastrofy środowiskowej – mnie osobiście przeraża smog, który czuję niemal każdego dnia odbierając córkę z przedszkola czy ilość śmieci, które generuje moja trzyosobowa rodzina (pomimo szczerych chęci, aby tych śmieci było mniej).

Jak radzić sobie ze stresem?

Stresu nie da się uniknąć, ale istotne jest aby uodpornić się na jego negatywne skutki. To jedyna droga do sukcesu. Istotne jest, aby zawsze pamiętać o priorytetach (zdrowie, rodzina), a do pozostałych spraw podchodzić z dystansem. Jednak dużo łatwiej jest to powiedzieć / napisać niż rzeczywiście wdrożyć w życie. Wiem o tym bardzo dobrze ? W związku z powyższym, duży entuzjazm wzbudziła we mnie informacja o dostępności na rynku roślinnych suplementów diety, które powstały z myślą o osobach mierzących się z problemami dzisiejszej cywilizacji, czyli właśnie – stresem, bezsennością, rozdrażnieniem, problemami z koncentracją. Mam tu na myśli suplementy z serii FROM PLANTS:

  • LESS STRESS
  • DEEP FOCUS
  • GOOD SLEEP

Ponieważ ze snem i skupieniem nie mam problemu, wybrałam LESS STRESS.

Suplement Less Stress stanowi połączenie czterech adaptogenów, które pomagają zwalczać negatywne napięcie i wspierają organizm w radzeniu sobie z wymagającymi warunkami zewnętrznymi.

Adaptogeny

Adaptogeny to substancje aktywne, występujące w niektórych roślinach, których zadaniem jest przystosowanie organizmu do niekorzystnych czynników środowiska. W biologii przyjmuje się, że spełnione muszą być łącznie 3 kryteria, aby roślinę można było uznać za zioło adaptogenne:

brak toksyczności – rzecz oczywista, wszelkie substancje, które spożywamy muszą być dla nas bezpieczne

niespecyficzna odpowiedź organizmu – czyli organizm musi odpowiadać w sposób „ogólny” na obecność adaptogenu, musi on wpływać na wiele układów czy procesów (mieć wielokierunkowe działanie)

normalizujący wpływ – zadaniem adaptogenów jest przywracanie naturalnej równowagi organizmu (homeostazy).

Co istotne, adaptogeny nie leczą żadnych zaburzeń czy chorób, co jest charakterystyczne dla wszystkich suplementów diety. Warto o tym pamiętać. Jeśli coś nam dolega, sięgamy po leki. Jeśli jesteśmy zdrowi, ale szukamy wsparcia dla organizmu, wtedy warto zainteresować się suplementami diety. Suplementy diety z definicji wzbogacają naszą dietę w składniki, które w dawnych czasach być może spożylibyśmy naturalnie, ale dzisiejsza, przetworzona żywność (=zdecydowanie uboższa w składniki fitoaktywne), niestety nie jest w stanie nam ich dostarczyć.

Co zawiera LESS STRESS?

Wracając do LESS STRESS, produkt ten zawiera: ekstrakt z korzenia marala, ekstrakt z jiaogulanu, ekstrakt z eleuterokoka kolczastego, ekstrakt z różeńca górskiego, kwas pantotenowy oraz witaminę B12. Składniki aktywne zamknięte są w przyjemnie pachnących kapsułkach, które bierze się dwa razy dziennie. Kapsułki z kolei umieszczone są w bardzo estetycznym, szklanym opakowaniu, które z pewnością będzie miało swoje drugie życie (szkło jest idealnym materiałem do recyklingu).

Jako, że zajmuję się prawem żywnościowym, w tym tematyką składników botanicznych w suplementach diety, posprawdzałam w bazie EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) dostępnej tutaj: https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/general-function-health-claims-under-article-13, o jakich właściwościach składników preparatu można zgodnie z przepisami mówić. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona wynikami mojego mini-research’u. Poniżej wklejam co znalazłam na temat każdego składnika (pisownia oryginalna):

Ekstrakt z korzenia marala (w produkcie 300 mg)

A generally restorative product for the maintenance of body’s functions — strengthens the immunity, improves the state of cardiovascular system, tones up the body, stimulates mental work capacities, increases body’s adaptation in extreme and stressful situations

Ekstrakt z jiaogulanu (w produkcie 250 mg)

Antioxidant.
Contributes to maintain a healthy blood sugar level.
Contributes to maintain healthy blood lipid level.
Contributes to the health of cardiovascular system.
Helps to protect the stomach from irritating substances.
Hepatoprotective.
Useful in low immunity states. / Immunostimulator. / Useful for body resistance enhancement especially in tiredness and in bacterial infections of the digestive tract

Ekstrakt z eleuterokoka kolczastego (w produkcie 250 mg)

Physical and mental health/Recovery
Immune health
Cognitive and mental performance
Adaptogen.
Contributes to maintain a healthy blood sugar level.
Contributes to the maintenance of a normal blood pressure.
Imparts a fresh breath.
Self well-being.
Contributes to body defences against external agents.
Supports immune defences.

Ekstrakt z różeńca górskiego (w produkcie 140 mg)

helps organism to adapt for emotional stress, physical effort,                                             
helps to stimulate the nervous system,                                                 
has beneficial effect in fatigue and headaches induced by stress,                                                   
beneficial for the sleep difficulties, poor appetite, decline in work performance,
helps to stimulate perception, improve state of mind, helps to support potency,                         
has beneficial effect on cardiovascular system because it helps to protect against stress and hypertension

Widać od razu, że skład produktu został bardzo dobrze przemyślany. To naprawdę (wbrew pozorom) nie zdarza się często.

Kwasu pantotenowego (208% Referencyjnej Wartości Spożycia) oraz witaminy B12 w ilości 240% RWS, nie trzeba właściwie sprawdzać. Pozytywne działanie tych witamin jest powszechnie znane, a cała seria oświadczeń na ich temat została opublikowana w tym unijnym rozporządzeniu: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:02012R0432-20170822 (kliknijcie w link z przez ctr + F poszukajcie „kwas pantotenowy” oraz „witamina B12”).

Podsumowując – suplement diety LESS STRESS zapowiada się bardzo obiecująco. Można go kupić (oczywiście) w sklepie internetowym: www.fromplants.me, a na Instagramie można znaleźć więcej informacji o tym produkcie. Koszt 1 buteleczki, która starcza na cały miesiąc, to 90 zł (dostawa jest bezpłatna). Można też włączyć opcję automatycznej, comiesięcznej wysyłki suplementu pod wskazany adres. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jednocześnie obniża koszt produktu do 85 zł. Sprawdźcie i podzielcie się, proszę, komentarzami pod tym wpisem!

Polecam również:

Piołun – co warto o nim wiedzieć?

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*