Jak zrobić espresso macchiato bez ekspresu do kawy?

Aromatyczna, mocna kawa przykryta delikatną warstwą mlecznej pianki – dla wielu z nas tak właśnie powinien zaczynać się każdy poranek. Wydawałoby się, że do zrobienia smacznej kawy niezbędny jest specjalny ekspres, lecz okazuje się, że i bez niego będziemy w stanie samodzielnie wykonać napój, który nas pobudzi i zaspokoi wymagające kubeczki smakowe.

Espresso macchiato

Kawa espresso macchiato jest rodzajem mocnej kawy z niewielkim dodatkiem spienionego mleka. Samo słowo macchiato w tłumaczeniu na nasz język oznacza „splamiony”, więc jak łatwo się domyślić, mleka jest zdecydowanie mniej, niż kawy. W związku z tym napój ten często serwuje się z wodą źródlaną, którą zabija się gorzki smak kawy, co z kolei umożliwia rozkoszowanie się jej naturalnym aromatem. Jak zatem zrobić idealny napój nie korzystając z pomocy automatu, który wykona za nas całą pracę?

Przede wszystkim potrzebne nam będą ziarna dobrej kawy – najlepiej naszej ulubionej – oraz młynek żarnowy. Młynek może być elektryczny lub ręczny, nie wpłynie to w żaden sposób na smak napoju. Zmielone ziarna przygotowujemy w kawiarce w proporcjach, jakie nas satysfakcjonują – dla jednych wystarczające jest pojedyncze, zaś dla innych podwójne espresso.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie mlecznej pianki. Do tego celu możemy wykorzystać niedrogi spieniacz do mleka, który za pomocą specjalnej sprężynki sprawi, że napój będzie delikatny i puszysty. Doskonale sprawdzi się także zwyczajny mikser, który polecany jest jednak przy przygotowywaniu większej ilości kawy – małą ilość mleka ciężko będzie nam przygotować dużymi mieszadłami urządzenia. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie… słoika! Wlewamy do niego odpowiednią ilość mleka i potrząsamy nim, aż do utworzenia się gęstej pianki. Jeśli natomiast chodzi o odpowiedni dobór mleka, to najlepiej sprawdzi się produkt o zawartości tłuszczu 3,2%, gdyż mniej kaloryczne mleko trudniej się spienia, lecz przy odpowiedniej wprawie spokojnie poradzimy sobie z tym zadaniem.

Wytworzoną mleczną pianką pokrywamy przygotowane espresso, zyskując napój godny najlepszych baristów. Dla osób bardziej zaawansowanych gratką będzie samodzielne wykonywanie wzorów na kawie – wówczas wlewamy niewielką ilość mleka na naturalną piankę kawy, delikatnie poruszając dzbaneczkiem, dzięki czemu zyskujemy idealnie smakujący napój o estetycznej prezencji.

Dla którego wyśmienitym akompaniamentem będzie babeczka czekoladowa…

Babeczki czekoladowe

…albo pyszne amerykańskie brownies…

Brownies z serem i malinami

A dla bardziej dbających o linię nieco lżejszy deser…

Jogurt z owocami

Smacznego kawkowania!

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*