5 najlepszych prezentów na 40. urodziny, czyli jak okiełznać kryzys wieku średniego

40 lat minęło jak jeden dzień, śpiewał niegdyś Andrzej Rosiewicz w serialu Czterdziestolatek. Choć czas mija szybko i czterdzieste urodziny następują szybciej, niż nam się wydaje, nie zawsze wiemy, czym obdarować jubilata, by spełnić jego marzenia i jednocześnie złagodzić pojawienie się tzw. kryzysu wieku średniego. A czy ty wiesz, jaki prezent na 40. urodziny będzie strzałem w dziesiątkę?

Pierwszy raz o kryzysie wieku średniego (kryzysie czterdziestki) wspomniał Ellitt Jacques w 1965, który zaobserwował, że właśnie w tym okresie wiele osób dostrzega upływ czasu i zaczyna cierpieć z powodu zbliżającej się starości. W wieku czterdziestu lat większość z nas osiąga bowiem połowę swojego oczekiwanego czasu życia. Na kryzys mogą wpływać jednak nie tylko nieubłaganie płynące lata, ale także zjawiska takie jak andropauza i menopauza, choroba albo śmierć bliskiego oraz inne trudne wydarzenia. Specjaliści zaobserwowali, że kryzys wieku średniego dotyka częściej kobiet i mężczyzn, choć zdarza się, że z dużą intensywnością cierpią na niego także panie. Ten niełatwy okres w życiu każdego człowieka objawia się najczęściej przygnębieniem, złością, poczuciem samotności, niezadowoleniem, zauroczeniem kimś, kto nie jest partnerem życiowym, nagłym pociągiem do alkoholu czy też pragnieniem ucieczki od codziennej odpowiedzialności. Badacze stwierdzili, że jeszcze w latach osiemdziesiątych minionego wieku zaledwie 10% populacji dostrzegało symptomy wieku średniego. Dziś wynik ten jest zwielokrotniony, dlatego wybierając się na 40. urodziny kogoś bliskiego, warto zadbać o niepowtarzalny prezent, który pozwoli jubilatowi na odnalezienie nowej pasji i odsunięcie od siebie posępnych myśli o niemożliwym do okiełznania upływie czasu.

Kurs gotowania – prezent dla niego, który odkryje nową pasję

Poszukiwanie nowej pasji nie musi być związane z radykalną zmianą pracy czy zainteresowań. Czasami warto uważnie rozejrzeć się dookoła, by znaleźć coś, co pochłonie nas bez reszty. Dobrym pomysłem na podarunek z okazji czterdziestych urodzin może być więc kurs gotowania. Coraz modniejsze w ostatnich latach pitraszenie to nie tylko sposób na przetrwanie i przykry obowiązek. To przede wszystkim świetny sposób na spędzanie czasu wolnego zarówno w pojedynkę, jak i w większym gronie. Gotowanie to doskonała możliwość do poszerzenia swoich horyzontów, rozwinięcia kreatywności i smakowania życia, dlatego taki prezent doceni każdy, kto jest ciekawy świata i nowych umiejętności.

Lot balonem pozwoli pobujać w obłokach

Jednym z najciekawszych prezentów urodzinowych z okazji czterdziestki jest lot balonem, który pozwoli spojrzeć na świat z zupełnie nietypowej perspektywy. Przejażdżka w przestworzach przyniesie jubilatowi wiele ciekawych doznań i pozwoli pobujać w obłokach. Takie prezent doceni solenizant, który potrzebuje niepowtarzalnych wrażeń, jednak boi się adrenaliny i nie najlepiej radzi sobie ze stresem. Umiarkowane napięcie może być natomiast przyczynić się do wyzwolenia nowej energii i niezwykłego wejścia w kolejną dekadę życia, która bez wątpienia będzie lepsza i bardziej nasycona pozytywną energią niż poprzednie.

Skok ze spadochronem – sposób na niepowtarzalne przeżycia

Nieco bardziej szalonym pomysłem na prezent urodzinowy jest skok ze spadochronem. Taki podarunek doceni każdy, kto potrzebuje mocnych wrażeń. Ponadto skok ze spadochronem to świetne rozwiązanie dla osób zauważających u siebie pierwsze oznaki kryzysu wieku średniego – adrenalina i niepowtarzalne widoki bez wątpienia pozwolą poczuć się inaczej niż zwykle. To również dobra okazja do sprawdzenia swojej odwagi i pokonania własnych słabości. Na co dzień nie zawsze mamy szansę na przekroczenie pewnych granic. Skok ze spadochronem przyda się szczególnie czterdziestolatkom, którzy nieco zasiedzieli się za swoimi biurkami. Taki zastrzyk adrenaliny bez wątpienia pozwoli spojrzeć na szarą codzienność zupełnie innym okiem.

Kurs winiarski – od ignoranta do konesera

Dobrym prezentem na 40. urodziny będzie również kurs winiarski, w czasie którego jubilat stanie się prawdziwym znawcą tego wytwornego trunku. Spotkania z koneserami i wizyty w winnicy to również okazja do poznania ciekawych ludzi i poszerzenia kręgu znajomych. Dodatkowo kurs winiarski może stać się okazją do wielu ciekawych podróży – zwiedzanie miast i wiosek słynących z doskonałego wina to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i na poznawanie kolejnych zakątków (nie tylko) Europy. Kurs winiarski to prezent, który przypadnie do gustu jubilatowi nielubiącemu silnych wrażeń i stresujących sytuacji. Ucieszy się więc z niego każdy, kto nie potrzebuje przekraczać swojej strefy komfortu, by czuć się wyjątkowo.

Sztuki walki pomogą odnaleźć pasję

Nie tylko kurs gotowania może być sposobem na odnalezienie nowej pasji po czterdziestce. Równie dobrym prezentem dla niego będzie karnet do klubu sztuk walki. Jubilat lubiący sport i aktywne spędzanie czasu wolnego, doceni nową formę aktywności fizycznej, a zgłębianie tajników sztuk walki umożliwi poznanie wielu ciekawych ludzi. Nowe umiejętności dodadzą z kolei pewności siebie i sprawią, że kolejna dekada życia nabierze nowych barw. Karnet do klubu sportowego pomoże także w uniknięciu kryzysu wieku średniego, ponieważ aktywność fizyczna dostarcza organizmowi wielu endorfin i pozytywnej energii.

Czterdzieste urodziny nie muszą być przyczyną kryzysu! Mogą być początkiem nowego, pełnego pasji życia. Wszak większość osób w tym wieku ma kogoś bliskiego, na kim zawsze może polegać, prawie zupełnie samodzielne dzieci, własne lokum, samochód i wszystko to, na co dwudziestolatkowie dopiero zaczynają pracować. Nie do ocenienia jest również doświadczenie życiowe i skrystalizowany charakter. Czterdzieste urodziny to zatem doskonały moment, by zacząć rozwijać swoje pasje i przestać się martwić! Wybierasz się do jubilata? Podaruj mu idealny prezent na 40. urodziny!

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*