Za co pokochaliśmy Prosecco?

Group of happy friends doing party throwing confetti and drinking champagne outdoor – Young people having fun celebrating birthday together – Friendship and youth holidays lifestyle concept

Prosecco to najczęściej wybierane wino musujące, ale można je też znaleźć w wersji delikatnie musującej lub bez bąbelków. Produkuje się je jedynie w Wenecji Euganejskiej oraz Friuli-Wenecji Julijskiej. Zdobyło popularność przewyższającą nawet francuskiego szampana dzięki połączeniu innowacji w winiarstwie z wysoką jakością i przystępną ceną.

Od szampana czy też hiszpańskiej Cavy, Prosecco różni się metodą fermentacji. Powtórna fermentacja w przypadku szampana czy Cavy ma miejsce już w butelkach. Za to twórcy Prosecco opracowali metodę Martinottiego, zwaną też Charmata, która wykorzystuje tzw. autoklawy, czyli stalowe kadzie. Proces ten skraca znacznie czas fermentacji, stąd nie tylko świeższy, mocno owocowy smak Prosecco, ale też różnica w cenie.

Jak rozpoznać dobre Prosecco?

Najlepsze pochodzi z Montello i Asolo i z Conegliano-Valdobbiadene. Na butelce powinieneś znaleźć banderolę z oznaczeniem DOC lub DOCG. Prosecco może zawierać maksymalnie 15% innych szczepów winogron i jedynymi dozwolonymi odmianami są: Pinot Noir, Pinot Blanc, Pinot Grigio, Chardonnay, Bianchetta Trevigiana,Verdiso, oraz Perera.Cena dobrego Prosecco zaczyna się od 20 zł, a za najlepsze zapłacisz 120-150 zł. W porównaniu z szampanem jest to cena bardzo konkurencyjna. Jedna z najsłynniejszych winnic Prosecco to wielokrotnie nagradzana La Jara, która wyprodukowała La Jara Prosecco Frizzante. Najbardziej pożądane Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG uprawia się na stokach wzgórz, co sprawia, że uprawa odbywa się bez użycia maszyn. Ręczna selekcja wpływa na zmniejszoną produkcję, ale też gwarantuje wyższą jakość.

Co oznacza Prosecco: Extra Brut, Brut, Extra Dry, Dry?

Rodzaje Prosecco zależą od poziomu cukru. Extra Brut to rzadko spotykane mocno wytrawne Prosecco, każde kolejne na liście będzie nieco słodsze aż do Dry, które oznacza wino półwytrawne. Nie występuje natomiast słodkie Prosecco.

Jak podawać Prosecco?

Optymalna temperatura serwowania to 6-8°C, ponieważ schłodzenie wyzwala głębię smaków i aromatów. Prosecco uratuje cię niemal w każdej sytuacji. Skomponuje się z potrawami z ryb i owoców morza, z białym mięsem, makaronami, albo z serami i deserami. Miłośnicy Prosecco najchętniej piją je jako samodzielny aperitif. Zawiera 11 procent alkoholu i jest niskokaloryczne – w 100 g zawiera jedynie 75 kcal, czyli prawie cztery razy mniej co ta sama ilość whisky albo trzy razy mniej od wódki czy rumu.

Jak dla nas brzmi to jak same zalety!

Nawet jeśli nie podążasz za najnowszymi trendami, warto przekonać się, co ma w sobie takiego ten włoski przysmak, że podbił serca i podniebienia na całym świecie.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*