Jak zrobić domową margarynę?

Czy margarynę można przygotować w domowych warunkach? Oczywiście, że tak! Co więcej, będzie ona na pewno dużo zdrowsza. Dowiedz się, dlaczego warto zrobić własną margarynę i… przyrządź ją w domowym zaciszu!

domowa margaryna

Czy margaryna jest zdrowa?

Margaryna to emulsja wodno-tłuszczowa, przygotowywana z olejów i tłuszczów roślinnych. Można ją stosować do smarowania pieczywa albo do smażenia, w zastępstwie za masło. Dlaczego mielibyśmy to robić?

Otóż zgodnie z rekomendacjami wiodących instytucji żywieniowych (zarówno w Polsce, jak i na całym świecie) osoby dorosłe powinny spożywać jak najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich nadmiar sprzyja bowiem rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Aby tego uniknąć, należy zmniejszyć w diecie udział tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych. A najlepszym krokiem ku temu jest zamiana masła na margarynę.

Warto jednak zaznaczyć, że margaryna margarynie nie jest równa! Często zarzuca się, że zawiera ona kwasy tłuszczowe typu trans – i niestety często to prawda. W Polsce wciąż nie istnieje obowiązek oznaczania na opakowaniu, czy produkt je zawiera. W sklepie znajdziesz mnóstwo rodzajów margaryny. Różnią się one nie tylko ceną, ale także składem czy smakiem. Jeśli jednak często używasz margaryny i zależy Ci na zdrowym odżywianiu… to spróbuj zrobić własną, w domowych warunkach!

Jak zrobić domową margarynę?

Margaryna powstaje w procesie emulgacji (czyli w tym przypadku wymieszania składników i utrwaleniu takiego stanu poprzez chłodzenie), który jesteśmy w stanie odtworzyć w domowych warunkach.

Jak już wspomnieliśmy, margaryna jest emulsją wodno-tłuszczową. Oznacza to, że do jej stworzenia potrzebne będą frakcja tłuszczowa oraz faza wodna. W przypadku margaryny stosuje się mieszankę tłuszczów: duża ilość ciekłego oleju (np. rzepakowy) oraz znacznie mniejsza ilość tłuszczu stałego (np. olej kokosowy). Natomiast fazę wodną może stanowić woda lub mleko.

Zrobienie domowej margaryny przypomina robienie majonezu. Składniki wystarczy ze sobą porządnie wymieszać oraz odstawić do schłodzenia w celu zestalenia smarowidła.

Przepis-inspirację na domową margarynę znajdziesz tutaj: https://poznajsienatluszczach.pl/2017/12/14/sniadanie-kulinarne-inspiracje-kucharza-kuby-steuermarka/.

Dlaczego warto spróbować zrobić własną domową margarynę?
  • Przede wszystkim: wiesz, co jesz. Robiąc samodzielnie margarynę, jesteśmy w 100% pewni jej składników.
  • Domowa margaryna jest zdrowsza od sklepowej, ponieważ nie dodajemy do niej składników, zapewniających jej dłuższy termin spożycia.
  • Każdy ze składników możesz dobrać według własnych preferencji (np. możesz zrobić margarynę z mleka bez laktozy).
  • Unikasz w ten sposób kwasów trans, które bardzo często pojawiają się w składzie kupnych margaryn.
  • Margarynę przygotujesz w domu ze składników, które są ogólnodostępne – być może już czekają na użycie w Twojej lodówce.
  • Proces przygotowywania margaryny w domowych warunkach trwa zaledwie kilkanaście minut.
  • Tak naprawdę zrobienie domowej margaryny nie wymaga wielkich umiejętności kucharskich – a przecież własny wyrób zawsze jest lepszy niż kupny!

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*