Jaki ekspres do kawy latte – czy jest potrzebny? Przepis na caffe latte

W domowych warunkach można zrobić praktycznie tak samo pyszną, a może nawet i lepszą kawę latte niż w kawiarni. Wystarczy do tego odpowiedni ekspres, kilka wskazówek i sprawdzony i dobrze wyjaśniony przepis. Zapraszam na caffe latte z domowego ekspresu!

Na polskim rynku liczba ekspresów rośnie w zastraszającym tempie. Aby się w tym połapać musimy przede wszystkim odróżnić rodzaje ekspresów od siebie i nauczyć się wybierać ten najtrafniejszy w kontekście naszych potrzeb. Jakie urządzenia możemy najczęściej spotkać na rynku?

Ekspres przelewowy – raczej nie do kawy latte

Ekspres przelewowy składa się ze: zbiornika na wodę, pojemnika na kawę, filtra, dzbanka i płyty grzewczej, i daje kawę podobną do tej parzonej po turecku. Większość z ekspresów przelewowych posiada jednorazowe filtry, a część z nich posiada filtr stały. Ten wykonany jest z plastiku i za każdym razem wystarczy go po prostu umyć. Ekspres przelewowy jest niezwykle prosty w obsłudze – wlewasz wodę, wsypujesz zmieloną kawę i wciskasz odpowiedni przycisk. Na plus można mu zaliczyć niską cenę oraz wysoką efektywność pracy, umożliwiającą zrobienie kilku napojów jednocześnie. Trudno jednak wykonać w nim caffe latte.

Ekspres kolbowy – z łatwością przygotujesz kawę latte

Do ekspresu kolbowego również wykorzystywana jest kawa mielona. Jego nazwa pochodzi od wbudowanej kolby zaopatrzonej w specjalne sitko. Kolbę wypełniamy zmielonymi ziarnami, które musimy odpowiednio ubić. Większość ekspresów kolbowych posiada także spieniacz, dzięki któremu z łatwością przygotujemy caffe latte lub ozdobną piankę do flat white. To chyba najlepszy ekspres do kawy latte.

Ekspresy ciśnieniowe z wbudowanym młynkiem – wszystkie rodzaje kaw w tym kawy latte
Fot. automatyczne ekspresy do kawy delonghi.com/pl-pl/

To jednocześnie najdroższa i najbardziej wielofunkcyjna wersja ekspresów do kawy. Dzięki takim urządzeniom przygotujemy perfekcyjnie praktycznie każdą odmianę energetyzującego napoju. Wersje z obudowanym młynkiem sprawiają, że możemy do środka wrzucać całe palone ziarna bez potrzeby ich wcześniejszego, czasochłonnego rozdrabniania. Niestety tak wyposażone ekspresy są bardzo drogie i wymagają regularnej konserwacji za pomocą specjalnych środków, które również nie należą do najtańszych. Gwarantujemy jednak, że przygotują ci one najlepszą i najsmaczniejszą kawę.

Kawiarki – do prostej włoskiej kawy

Kawiarki nadal są modne i bardzo praktyczne – to niskociśnieniowe urządzenia, służące do przygotowania najprostszej, włoskiej kawy. Tak przygotowany napój jest mocny i ma czasem lekko kwaskowy posmak. Kawiarka składa się z dzbanka, sitka na kawę i pojemnika na wodę. Aby przygotować kawę w kawiarce należy wlać wodę i wsypać kawę do odpowiedniego pojemnika, a następnie należy podgrzać urządzenie na kuchence gazowej – chyba że posiadamy kawiarkę z automatycznym podgrzewaczem. Proces trwa czasami dość długo, ale tutaj chodzi także o cały rytuał, a jeśli posiadamy dodatkowy spieniacz zrobimy w niej wyjątkową Latte.

Ekspres saszetkowy lub kapsułkowy – szybkie i niezawodne latte

Oba rodzaje ekspresów działają w podobny sposób. W pierwszym musimy zaopatrzyć się w specjalne saszetki, a w drugim – kapsułki, zawierające esencję mielonej kawy gotowej do zaparzenia. Pierwsza wersja jest jednak tańsza i bardziej ergonomiczna. Jakościowo kawa Latte tak przygotowana nie różni się znacząco pod względem smaku od kaw przygotowywanych w innych urządzeniach. Do niewątpliwych zalet takich ekspresów zaliczyć także można ich przystępną cenę oraz częste doposażenie w postaci spieniacza.

Więcej na temat rodzajów ekspresów i ich wyboru możemy przeczytać na stronie: Jaki ekspres do kawy kupić: Ekspres do kawy do domu.

Jaki ekspres do kawy latte – czy jest potrzebny?

Jaki ekspres do kawy latte? Na to pytanie najlepiej odpowie profesjonalny Barista Michał Pluta:

Przepis na caffe latte z domowego ekspresu

Dobrą, aromatyczną i orzeźwiającą caffe latte zazwyczaj przygotowuje się maksymalnie w 10-15 minut. Do jej przygotowania niezbędne są:

  • ekspres ciśnieniowy lub kawiarka,
  • 150 – 200 ml mleka – im bardziej tłuste tym lepiej,
  • syrop do kawy – dowolnie wybrany smak, ale my polecamy szczególnie syropy karmelowe, orzechowe lub waniliowe
  • wysoka przezroczysta szklanka z grubego szkła (ewentualnie wysoki otwarty plastikowy kubeczek, gdy napój bierzemy na wynos).
Przepis na przygotowanie pyszne caffe latte w ekspresie składa się z kilku chronologicznych kroków:

1. Najpierw do pustej szklanki wlewamy odrobinę wybranego przez nas syropu do kawy. Syrop możemy rozlać po ściankach lub nalać całość na dno i poczekać chwilę aż „odstanie”.

2. Następnie zaparzamy kawę bazową: mokkę w przypadku kawiarki lub espresso, jeśli mamy w domu ekspres ciśnieniowy. Wbrew pozorom, mokka jest nieco silniejsza od kawy z ekspresu, dlatego jeśli chcemy uzyskać mocniejszy napój posiadając ekspres ciśnieniowy, zalecamy przygotować podwójną porcję espresso.

3. Gdy przygotujemy kawową bazę, możemy przejść do spienienia mleka. Spieniamy je za pomocą spieniacza, ale nie zagotowujemy! Alternatywną opcją jest uzyskanie piany za pomocą specjalnego ręcznego miksera, jednak wówczas mleko pozostanie zimne, dlatego warto je wcześniej podgrzać na gazie. Jego idealna temperatura mleka to ok. 60 stopni Celsjusza.

4. Gdy już uzyskamy odpowiednio spienione mleko, możemy przelać je do szklanki – lejąc delikatnie po łyżeczce lub po ściance, tak, by nie zmieszało się ono za bardzo z syropem.

5. Zaparzoną wcześniej bazę kawową wlewamy powoli cienkim strumyczkiem do mleka i syropu znajdujących się w szklance. Składniki wówczas ułożą się w piękne trójkolorowe warstwy, a picie tak przygotowanej Latte sprawi, że w naszych ustach idealnie wymieszają się wszystkie trzy smaki.

Jak podawać caffe latte?

Ponieważ kawa ta, szczególnie w połączeniu z syropem, jest słodka i pożywna, możemy je podawać na śniadanie lub serwować jako poobiedni deser, tak jak robi się to we Włoszech. Do Latte trafiona może okazać się wówczas także galaretka, sałatka owocowa lub sorbet lodowy, a także czekoladowe ciasta oparte na pysznym kremie.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*