Do czego można wykorzystać kozie sery?

Sery kozie stają się coraz popularniejsze, jednak nadal są stosunkowo rzadko wykorzystywane w polskiej kuchni. To zupełnie zrozumiałe – raczej nie znamy ich od dzieciństwa, jak klasyczne twarogi czy sery żółte. Warto jednak się z nimi zaprzyjaźnić i stosować je nie tylko na kanapkę. Sery kozie, prócz unikalnego smaku, zawierają mnóstwo wartościowego białka, witamin i składników mineralnych. Więcej na ten temat przeczytacie m.in. w artykule: Dlaczego kozi ser idealnie pasuje do każdej diety? Na stronie do której prowadzi link jest też sporo przepisów na dania z wykorzystaniem serów kozich, które były dla mnie inspiracją do stworzenia tego wpisu. Zajrzyjcie!

Poniżej zamieszczam ogólne pomysły na wykorzystanie serów kozich. Mam nadzieję, że staną się dla Was zachętą do stworzenia wielu autorskich receptur.

Na wstępie przypomnę jeszcze, że serów kozich jest całe mnóstwo. Sery kozie, podobnie jak te z mleka krowiego, mają bardzo różne smaki i konsystencje, przez co nadają się do bardzo wielu zastosowań. Podstawowe rodzaje serów kozich to:

  • świeże serki kanapkowe, czyli po prostu kozie twarożki
  • dojrzewające sery pleśniowe

Oba rodzaje sera świetnie nadają się m.in. następujących dań:

Sałatki

Z kozimi serami pleśniowymi doskonale łączą się figi, truskawki, gruszki, rukola, pieczone buraczki czy szynka parmeńska. Przetestujcie koniecznie te połączenia smakowe! Z kolei świeże kremowe serki dobrze komponują się z sałatami, pomidorami, ogórkami, brokułami. Sałatkę dobrze jest wykończyć glazurą balsamiczną, która również może mieć pasujący smak, np. figowy, żurawinowy czy czarnej porzeczki. 

Ser kozi dobrze pasuje do lekkich sałatek makaronowych, np. z pomidorami i cukinią.
Ser kozi dobrze pasuje do lekkich sałatek makaronowych, np. z pomidorami i cukinią.

Zupy

Zarówno świeżym serkiem kozim, jak i pleśniowym można posypać dowolną zupę. Twarożek można nałożyć łyżką lub widelcem, a roladkę po prostu pokroić na plasterki. Polecam dodatek kozich serów szczególnie do lekkich zup jarzynowych, by dodać im głębi smaku. Ser kozi może być także składnikiem zupy kremu – możemy dodać go wierzch, chwilę przed podaniem lub zmiksować razem w warzywami.

Zupa krem z dodatkiem koziego sera
Zupa krem z dodatkiem koziego sera

Dania z makaronu, ryżu, kaszy

Serek kozi łatwo wmieszać do dnia z makaronu – np. sosu bolońskiego, canelloni ze szpinakiem czy smażonej cukinii podawanej z makaronem. Kozi ser doda smaku także daniom typu risotto czy kaszotto.

Lasagne z serkiem kozim
Lasagne z serkiem kozim? Dlaczego nie?

Zapiekanki

Ser kozi może być świetnym akompaniamentem każdej zapiekanki – makaronowej, ryżowej, warzywnej. Można dodać go do środka i zapiec, albo wyłożyć na wierzch. Smakowitych opcji jest nieskończenie wiele! Ser kozi to także doskonały składniki zapiekanki na bazie pieczywa, idealnej na ciepłą kolację. Wystarczy umieścić plasterek roladki na bagietce i wstawić ją na kilka minut do piekarnika. Potem można dodać odrobię rukoli, prażone nasiona lub orzechy i trochę balsamico, i pyszne błyskawiczne danie gotowe.

Tarty i pizze

Tarty i pizze to kolejne dania, które mogą sporo zyskać dzięki obecności kozich serów. Intensywny aromat koziego sera rewelacyjnie połączy się np. ze szpinakiem, cukinią, bobem, buraczkami, porem, szparagami, leśnymi grzybami. Pyszna jest także karmelizowana czerwona cebula zapieczona na cieście kruchym, francuskim lub drożdżowym z dodatkiem kilku plastrów koziej roladki. Polecam! Podobnie jak tartę z kozim serem, tymiankiem i świeżymi figami.

Do koziego sera świetnie pasuje tymianek i rozmaryn.
Do koziego sera świetnie pasuje tymianek i rozmaryn.
Figi i kozi ser to dobre, sprawdzone połączenie.
Figi i kozi ser to dobre, sprawdzone połączenie.

Faszerowane warzywa

Wypełnione mięsem i ryżem lub kaszą warzywa (np. papryka, cukinia, pomidory) królują i latem, i zimną. Są idealne zarówno na lekki wakacyjny lunch, przyjęcie w ogrodzie, jak i rozgrzewającą kolację w pochmurny dzień. Im również kozie sery dodadzą sporo wykwintnego aromatu. 

Papryka faszerowana z kozim serem

Mięsa

Mięso i ser to wspaniały duet! Nikogo nie trzeba do tego przekonywać – większość z nas lubi kurczaka z fetą czy kotlety de vollaie. Podobnie można stosować ser kozi – do nadziewania roladek lub kotlecików mięsnych bądź rybnych. Ser kozi to także dobry dodatek do domowego burgera. Smak sera mogą uzupełniać orzechy, suszone pomidory lub szpinak.

Sosy i dipy

Świeże serki łatwo się „rozpływają”, przez co dobrze pasują do sosów – tych na zimno (dressingów), podawanych np. do pieczonego mięsa oraz tych na ciepło, np. do dań makaronowych. Ser kozi można dodać zamiast śmietany lub dodatkowo, oprócz śmietany.

Kotlety mielone podane z dipem na bazie koziego serka.
Kotlety mielone podane z dipem na bazie koziego serka.
Intensywny w smaku kozi ser może ciekawie uzupełnić smak białej ryby.
Intensywny w smaku kozi ser może ciekawie uzupełnić smak białej ryby.

Przekąski

Kremowy serek kozi stanowi dobrą bazę dla wszelkiego rodzaju past kanapkowych (z ziołami, wędliną, rybą, jajkiem), które można rozsmarować na pieczywie (bagietce, facacci, bruschetcie), krakersach, tartaletkach, plastrach szynki lub cukinii.

Przekąski na imprezę z kozim serem
Przekąski z kozim serem

Jeszcze innym pomysłem na przekąskę z kozim twarogiem są słodkie kulki serowe z suszonymi owocami i orzechami.

Kozie roladki sprawdzą się na przyjęciu także w postaci koreczków czy mini-kanapeczek. Kawałek koziej roladki można spiąć wykałaczką, np. z pomidorkami, położyć na grzance czy chlebku typu pumpernikiel. Pyszne są także kawałki koziego sera pleśniowego połączone z suszoną śliwką i owinięte plastrami bekonu lub szynki parmeńskiej. Ciekawą przekąskę stanowią ponadto wytrawne muffiny z dodatkiem aromatycznego sera i ziół.

Deska serów

Deska serów to francuski sposób na elegancką przekąskę, który w Polsce ma wielu zwolenników. Warto aby obok klasycznych serów z mleka krowiego, winogron i orzechów pojawiła się także kozia roladka – goście z pewnością ją docenią. Dla większej różnorodności, warto zaproponować też sery wędzone i sery owcze.

Pieczone ziemniaki

Zamiast klasycznych gotowanych ziemniaków lub ziemniaczanego puree można podać ziemniaki pieczone, z dodatkiem ziół i kremowego serka koziego. Inną opcją jest przygotowanie gratin ziemniaczanego z kozim serem, czyli cienkich plasterków ziemniaków przełożonych ziołami oraz serem i zapieczonych.

Ziemniaki i ser to genialne połączenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać krowi i kozi ser, i zatopić je w ziemniaczkach.
Ziemniaki i ser to genialne połączenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać krowi i kozi ser, i zatopić je w ziemniaczkach.

Panierowany ser kozi

Roladkę sera koziego wystarczy obtoczyć w jajku i bułce tartej i usmażyć. Jako panierkę można wykorzystać też otręby, nasiona słonecznika nasiona sezamu i inne ziarna lub ich mix. Smażony ser świetnie smakuje z żurawiną lub borówką i świeżą bagietką.

Naleśniki, placki, desery

Serki kozie, szczególnie te smakowe (np. z figą) można podawać na słodko. Są pyszne zawinięte w naleśniku, na placuszku, czy z płatkami owsianymi, szczególnie w towarzystwie świeżych owoców i odrobiny płynnego miodu.

 

2 komentarzy

  1. Często kupuję ser kozi, ale nie sądziłam, że można go zrobić na tyle sposobów. Mam w lodówce dwie piramidki śmietankowego Chavroux więc postaram się z nich coś pysznego wyczarować jutro na obiad . Dziekuję za tyle pomysłów!

  2. Pyszna:
    Sałatka z sałatą, kozim serem i słonecznikiem

    Do sałatki możesz wykorzystać dowolny kozi ser – najlepszy będzie zwarty biały lub pleśniowy. Zamiast oliwek można dodać do niej np. marynowane buraki pokrojone w niezbyt grube plasterki.

    Sałatka z sałatą, kozim serem i słonecznikiem

    1 główka sałaty
    2 łyżki nasion słonecznika
    150 g koziego sera
    1/2 pęczka posiekanego szczypiorku
    1/2 szklanki czarnych oliwek bez pestek

    Sos:
    3 łyżki oliwy
    2 łyżki octu balsamicznego
    sól
    pieprz

    Przygotuj sos: ocet balsamiczny połącz z 2 łyżkami zimnej przegotowanej wody, mieszając energicznie wlej oliwę, dopraw solą i pieprzem. Liście sałaty umyj, dokładnie odsącz i porwij palcami na kawałki. Na suchej patelni upraż nasiona słonecznika, oliwki przekrój na pół, ser rozkrusz. Wymieszaj sałatę ze szczypiorkiem i oliwkami, polej sosem, wymieszaj. Posyp rozkruszonym serem i uprażonymi ziarnami słonecznika.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*