Coca Cola smak

Dziś smak Coca-Coli znany jest praktycznie na całym świecie. Jest to jeden z najpopularniejszych gazowanych napojów wśród konsumentów. A nawet ci, którzy go nigdy nie piją kojarzą charakterystyczne czerwone logo z białym napisem. Smak Coca-Coli powstaje na bazie receptury, która przez długie lata była chroniona i przekazywana z ojca na syna. Co dokładnie kryje się za tym niepowtarzalnym smakiem?

Cup of sorbitol sweetener

Coca Cola tylko w aptece?!

Obecnie Coca Cola dostępna jest praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Jednak na początku „kariery” tego brązowego napoju było zupełnie inaczej. Coca-Cola została stworzona w XIX wieku przez dra Johna Pembertona – aptekarza mieszkającego w Atlancie. Cola powstała w wyniku eksperymentów, jakie prowadzili aptekarze w okresie wojny secesyjnej. Ich celem było stworzenie specyfiku, który będzie można sprzedawać w aptekach jako środek wspomagający weteranów wojennych – miał on pomóc im w powrocie do zdrowia i normalnego życia. Aptekarz intensywnie zaczął się interesować liśćmi rośliny koki, która przez Inków nazywana była boską rośliną z uwagi na swoje pobudzające i regenerujące działanie. To właśnie na bazie wyciągu z tych liści powstała pierwsza wersja popularnego napoju (Wine French Coke). Obok liści koki w składzie znalazły się takie składniki jak orzechy kola oraz wino.

Z uwagi na wprowadzoną w tym okresie w Atlancie prohibicję skład produktu musiał zostać zmieniony – w recepturze znalazły się: koka, orzeszki kola i cukier. To wtedy po raz pierwszy pojawiła się nazwa Coca-Cola. Początkowo sprzedawana była jako kuracja na poprawę stanu układu nerwowego. Miała formę gęstego syropu mieszanego z wodą sodową. Ta wersja była już najbardziej zbliżona smakowo do tego, co znamy dzisiaj.

Przez długie lata Coca-Cola była sprzedawana jedynie bezpośrednio z saturatorów, dopiero w 1916 roku świat zobaczył charakterystyczną butelkę, której kształt został opatentowany.

Dzisiejszy smak Coca-Coli – co go wyróżnia?

Z uwagi na to, że koka w składzie napoju budziła wiele kontrowersji, receptura Coca-Coli ponownie musiała być zmieniona. W składzie nie ma już koki. A co dokładnie znajduje się w napoju i nadaje mu smak? Tego chyba nigdy nie poznamy, gdyż jak to zostało wyżej wspomniane, formuła napoju jest ściśle strzeżona. Jeszcze kilka lat temu była trzymana w bankowym skarbcu i tylko kilka osób znało jej dokładną treść.

Możemy jedynie domyślać się, co wpływa na smak Coca-Coli. Wśród składników znajdują się w różnych proporcjach najprawdopodobniej takie składniki jak: kofeina, aromaty i barwniki, przyprawy, wśród których wymienia się przede wszystkim cynamon i kolendrę. Te smaki mogą wyczuć najbardziej wprawione podniebienia i to właśnie dzięki nim napój nabiera smaku oraz charakterystycznego, brązowego koloru. Przypuszczalnie w składzie Coca-Coli dalej znajdują się orzeszki kola oraz nasiona Cola acuminata.

W sklepach odnaleźć można również inne smaki Coca-Coli np. wiśniowy lub cytrynowy, ale czy przypadną one do gustu konsumentom tak, jak klasyczna wersja napoju o karmelowej barwie?

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*