Co warto przygotować na niedzielny obiad?

Obiad jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Ma on szczególne znaczenie zwłaszcza w niedzielę, kiedy większość nas nie pracuje i spędza czas w rodzinnym gronie. Niedzielny obiad to bowiem doskonała okazja na wspólne spędzenie czasu oraz zadbanie o nasze wzajemne relacje. Co warto przygotować na niedzielny obiad, aby wszyscy domownicy prosili o dokładkę, a sam posiłek był lekki i zdrowy?

przepis-na-obiad

Jaki powinien być pełnowartościowy obiad?

Niedziela to jeden z niewielu dni tygodnia, które mamy okazję spędzać w rodzinnym gronie. W tym ważnym dniu nie może więc zabraknąć wspólnego posiłku, czyli obiadu. W polskiej kuchni kompletny obiad powinien składać się z dwóch dań: zupy oraz drugiego dania i to właśnie na nich się skupimy.

Pierwsze danie – zupa

Na polskich stołach w niedzielę najczęściej gości rosół, który w naszym kraju uznawany jest za królową zup i jedną z najbardziej tradycyjnych dań serwowanych także podczas świąt. Rosół jest także na tyle uniwersalnym daniem, że może być podawany na wiele sposobów. Możemy go serwować zarówno czysty, bez żadnych dodatków, jak i urozmaicić go makaronem, kluskami mącznymi, a nawet ryżem. Bardzo ciekawym i oryginalnym dodatkiem do niedzielnego rosołu będą np. mięsne kuleczki.

Jeśli ugotujemy sporo rosołu, którego nie uda nam skończyć w niedzielę, nic straconego! Rosół stanowić może bowiem doskonałą bazę dla innych zup. Dodając do niego np. odrobiny koncentratu lub przecieru pomidorowego, wyczarujemy z niego zupę pomidorową, z kolei dodatek kiszonych ogórków pozwoli nam szybko przygotować zupę ogórkową.

Danie drugie – mięso i dodatki do niego

Polskie tradycyjne drugie danie najczęściej składa się z mięsa, które spożywa się z różnymi dodatkami. Najpopularniejsze rodzaje mięs, które możemy z powodzeniem podać na niedzielny obiad, to nóżki kurczaka upieczone w piekarniku, kotlety schabowe, schab pieczony lub nadziewany. Aby dodać naszym mięsom lepszego aromatu i dodatkowo urozmaicić ich smak, możemy pokusić się także o przygotowanie do nich smakowitych sosów.

Mięso podajemy tradycyjnie w towarzystwie ziemniaków gotowanych lub pieczonych, ewentualnie puree. Jeśli natomiast przestrzegamy zdrowej diety, wykorzystajmy zdrowe kasze, np. gryczaną, jęczmienną czy orkiszową. Przy przygotowywaniu drugiego dania, nie zapominajmy także o surówce warzywnej. Jej dodatek sprawi, że nasz niedzielny obiad stanie się jeszcze zdrowszy i bardziej sycący.

Łatwe przepisy na obiad w niedzielę – gdzie ich szukać?

W książkach kucharskich oraz w Internecie znajdziemy całe mnóstwo przepisów obiadowych. Nie wszystkie z nich to łatwe przepisy na obiad. Nie każdy z nas ma jednak czas oraz umiejętności, by przygotowywać skomplikowane i wymagające dużego nakładu sił dania. Czy w takim wypadku musimy rezygnować z udanego niedzielnego obiadu? Okazuje się, że wcale nie!

Wystarczy bowiem wyszukać sprawdzone i jednocześnie łatwe przepisy na obiad oraz zabrać się za ich przygotowywanie. Warto przejrzeć łatwe przepisy na obiad na VideoKuchnia.pl stronie, która oferuje ogromny wybór sprawdzonych przepisów na dania obiadowe. Możliwość obejrzenia sposobu przygotowywania dań w formie video ucieszy z kolei osoby, które dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w kuchni.

2 komentarzy

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*