Jak przechowywać wino w restauracji?

Wino to trunek o szczególnym smaku, ale również szczególnych wymaganiach. By w pełni cieszyć się jego walorami, należy wiedzieć w jaki sposób go przechowywać – zarówno w domu jak i lokalu gastronomicznym. Nawet wysokiej jakości, drogie wino można łatwo „popsuć” umieszczając je w niewłaściwym miejscu. Jak zatem należy przechowywać wino by nie tylko nie straciło swoich właściwości, ale także dobrze dojrzało?

By prawidłowo przechowywać wino, wcale nie trzeba budować specjalnej piwniczki! Wystarczy wiedzieć w jakich warunkach napój ten czuje się najlepiej i po prostu stworzyć takie warunki – w domu lub w restauracji. Najważniejsze parametry jakie należy kontrolować to temperatura, dostęp światła, wilgotność powietrza i pozycja butelki.

Temperatura

Każde wino potrzebuje nieco innej temperatury, ale nigdy nie powinna ona przekraczać 20°C.

Optymalne zakresy temperatur chłodzenia wina to:

  • wino czerwone: 15-18°C
  • wino białe wytrawne: 10-15°C
  • wino różowe: 9-10°C
  • wino musujące: 6-9°C

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura powoduje zmiany w smaku i aromacie oraz wpływa negatywnie na dojrzewanie. Objawem przegrzania może być ciemnienie, mętnienie lub pojawienie się obcego posmaku. Bardzo istotne jest także by nie dopuścić do nagłych i gwałtownych zmian temperatury wina. Oznacza to np. że kupując wino latem, należy przewozić je w torbie termicznej lub lodówce turystycznej.

Ponieważ w domu czy pomieszczeniu restauracyjnym panuje temperatura wyższa niż 18°C, wino najlepiej składować w piwnicy (o ile nie jest zbyt zimna!), komórce lokatorskiej, spiżarni bądź innym pomieszczeniu o odpowiedniej dla danego wina temperaturze. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnej chłodziarki do wina. Istnieje wiele rodzajów tego urządzenia – można wbudować je w meble kuchenne lub nabyć winiarkę wolnostojącą. O ile w mieszkaniu to pewnego rodzaju zbytek, w dobrej restauracji to tzw. „must have”. Specjalna chłodziarka umożliwia precyzyjne kontrolowanie temperatury – i to nie tylko jednej temperatury. Istnieją winiarki ze strefami temperatur (można zobaczyć takie na stronie: www.sas24.pl)!

Światło

Każde wino powinno być przechowywane w co najmniej zacienionym miejscu, a najlepiej po prostu w ciemnym miejscu. To dlatego wino pakowane jest w butelki z ciemnego szkła! Nie jest to jednak wystarczające dla ochrony walorów smakowych wina. Starajmy się zatem trzymać je z dala od światła. Światło prowadzi do powstawania w winie nieprzyjemnych związków siarki oraz niepożądanych zmian barwy.

Wilgotność powietrza

Kolejny parametr ważny dla jakości wina to wilgotność powietrza. Optymalna wynosi ok. 70%. W pomieszczeniu zbyt suchym będziemy obserwować wysychanie korka i jego kurczenie, co skutkuje dostaniem się powietrza do środka butelki. Szkodliwość tego czynnika jest oczywista. Pod wpływem powietrza alkohol utlenia się do kwasu octowego. W pomieszczeniu o wysokiej wilgotności problemem może być natomiast nadmierne pęcznienie korka, a nawet jego pleśnienie.

Pozycja butelki

Na pewno każdy widział jak przechowuje się wino w sklepach, piwniczkach czy restauracjach – zawsze w pozycji leżącej, często na specjalnych stojakach. Chodzi o to by korek miał stały kontakt z płynem. Dzięki temu nie wyschnie, co zapobiegnie przedostaniu się do wina powietrza i konsekwencji z tym związanych.

Wskazówki dodatkowe

Chcąc delektować się najlepszym możliwym bukietem smakowym win przeznaczonych do dłuższego leżakowania pamiętajmy także by:

– dać winu spokój, tj. umieścić je w miejscu gdzie nie będzie narażone na wstrząsy lub wibracje

– w pomieszczeniu z winem nie przechowywać produktów o intensywnych zapachach, takich jak kiszona kapusta, czosnek itp.

Utrzymanie wina w warunkach optymalnych może wydawać się trudnym zadaniem. I niestety takie jest ponieważ „naturalne” warunki otoczenia rzadko sprzyjają zachowaniu najwyższej jakości win i wykorzystaniu ich potencjału do dojrzewania. Nam się akurat „udało” ponieważ mamy przy mieszkaniu komórkę w której jest 18°C (czerwone wina bo takie lubimy najbardziej). Ale obserwuję, że znajomi-koneserzy wina (bez komórek lokatorskich) oraz profesjonalne lokale gastronomiczne przechowują wino w chłodziarkach. Dobre winiarki nie tylko utrzymują stałą temperaturę, ale także mogą chronić przed dostępem światła, wilgocią, obcymi zapachami czy wstrząsami, czyli niejako robią wszystko za nas.


Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*