W poprzednim poście pokazałam krok po kroku jak zrobić rogale świętomarcińskie. Teraz podzielę się recepturą na ten słodki wypiek, przekazaną przez właściciela cukierni Piotr Koperski, z którym miałam okazję tworzyć te tradycyjne poznańskie słodkości.
Ich początki sięgają podobno 1891 r., kiedy to proboszcz parafii św. Marcin nawołał w kazaniu do uczczenia święta patrona miasta poprzez akt miłosierdzia. Poznański cukiernik Józef Melzer upiekł wtedy rogale świętomarcińskie, które rozdawał biednym. Więcej na temat ich historii dowiecie się z ciekawego artykuły zamieszczonego na stronie jedzjedz.pl.
Ciasto drożdżowe:
- 1 l mleka
- 50 g drożdży
- 300 g cukru
- 6 jajek
- 2.5kg mąki pszennej
- 300 g margaryny
- 10 g soli
Ciasto półfrancuskie:
- ciasto drożdżowe
- 2 kg margaryny
Nadzienie z białego maku:
- 3 kg białego maku
- 3 kg cukru
- 2 kg okruchów biszkoptowych
- 500 g margaryny
- 500 g orzechów arachidowych
- 500 g rodzynek
- 500 g owoców w syropie lub kandyzowanych (skórka pomarańczowa, agrest)
- 1.5 kg pasteryzowanych jaj
- aromat migdałowy
Wykończenie:
- 1.5 kg pomady, czyli białego lukru
- 500 g orzechów arachidowych
UWAGA! Ilustrowana instrukcja znajduje się we wpisie o kręceniu rogali świętomarcińskich.
Ciasto drożdżowe: Do ciepłego mleka dodaj drożdże i cukier, dokładnie wymieszaj i odstaw na godzinę. Następnie dodaj jajka, mąkę, margarynę oraz sól. Wyrób ciasto i umieść w lodówce na ok. 30 min.
Ciasto półfrancuskie: Rozwałkuj na prostokąt ciasto drożdżowe, pokryj je kawałkami margaryny, złóż „na 3”, tak by uzyskać 3 warstwy ciasta i 2 warstwy margaryny. Ponownie rozwałkuj i ponownież złóż „na 3”. Czynność tę powtórz jeszcze 2 razy, tak by uzyskać finalnie 81 warstw ciasta. Wstaw do lodówki na 20-30 min.
Nadzienie: Mak, rodzynki i orzechy sparz gorąca wodą. Po 15 minutach odcedź i dobrze odsącz. Stopniowo dodawaj resztę składników mieszając i ugniatając je równomiernie.
Przygotowane wcześniej ciasto półfrancuskie cienko rozwałkuj na prostokąt. Wycinaj trójkąty, na których umieszczaj nadzienie. Rozetnij przy podstawie trójkąta i zawijaj. Przed włożeniem do piekarnika odstaw do wyrośnięcia na 30-40 min, w temperaturze pokojowej. Posmaruj rozbełtanym jajkiem i piecz na złoty kolor w 18o st. C. Jeszcze ciepłe rogale świętomarcińskie posmaruj pomadą, a na koniec posyp posiekanymi orzechami.
[…] Teraz pokażę Wam krok po kroku jak robi się prawdziwe świętomarcińskie rogale. Dokładną recepturę przekazaną nam przez pana Koperskiego zapisałam natomiast w osobnym poście o rogalach świętomarcińskich. […]
odrobina historii okraszona wspaniałymi rogalami.
uwielbiam święto św. Marcina!
Jeszcze nie mam odwagi zrobic własnych rogali… Może juz czas….
[…] Inne były albo mniejsze, albo posypane całymi orzechami, spieczone, niekształtne… Ze smakiem też było BARDZO różnie. Rogale Gruszeckiego okazały się absolutnie niejadalne ze względu na coś zjełczałego w nadzieniu. Rogale od Elite miały jak dla mnie bardzo sztuczny migdałowy aromat, te z cukierni Hanna piskorska z kolei smakowały pomarańczowo. Rogale Milano były niedopieczone, a Webera zupełnie niearomatyczne. Jedynie rogale od Fawora miały, w mojej opinii, satysfakcjonujący zarówno wygląd jak i smak. Choć i tak za najlepsze uważam rogale z cukierni Piotr Koperski. […]
Wydaje mi się, że podany przez Ciebie sposób jest świetny, z chęcią go wypróbuje w najbliższym czasie. Wcześniej robiłam tylko takie http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-rogaliki-drozdzowe-z-dzemem/ też dobre, ale warto w końcu spróbować czegoś nowego. Dzięki za ten przepis.