Krakowskie specjały. Czego spróbować, będąc w Krakowie?

Wybierając się na urlop czy spotkanie biznesowe do Krakowa, warto zaplanować nie tylko zwiedzanie. W tym mieście można bowiem skosztować pysznej kuchni. Które dania w menu powinny przyciągnąć naszą uwagę?

W 2015 r. Kraków odwiedziło ponad 10 mln turystów. Zainteresowanie nim jest ogromne, zatem nikogo nie powinno zdziwić, że Kraków wciąż rozbudowuje swoje zaplecze hotelarsko-gastronomiczne. Każdego roku powstają nowe hotele, hostele, restauracje i puby. Wszystko po to, by turyści mogli komfortowo spędzić urlop.

Choć o krakowskich zabytkach głośno jest na całym świecie, nie tylko nimi warto się zainteresować. Kraków to miasto z wielowiekową tradycją – i tę historię widać nie tylko na ulicach miast, lecz także w… kuchni. Najlepsze krakowskie restauracje czerpią pełnymi garściami z tradycyjnej kuchni krakowskiej, dzięki czemu turyści mogą rozkoszować się wyjątkowymi potrawami. Czego koniecznie trzeba spróbować? Gdzie się stołować, będąc w niezwykłym mieście, jakim jest Kraków?

Kraków - Wawel.
Kraków – Wawel.

W odwiedzinach na Kazimierzu…

Współcześnie Kazimierz jest uznawany za centrum kulturalno-rozrywkowe Krakowa. To właśnie w tej dzielnicy w letnie dni są organizowane liczne imprezy, spektakle i pokazy. Wieczorem do życia budzą się restauracje, knajpy i puby, zapraszając turystów do kosztowania krakowskich specjałów. Będąc na Kazimierzu, warto spróbować wyjątkowej żydowskiej kuchni, która w tej części Krakowa wciąż jest niezwykle popularna.

Czego skosztować w jednej z tamtejszych restauracji? Zarówno turyści z Polski, jak i zagranicy powinni skusić się na tradycyjne dania kuchni polskiej. Dobrym pomysłem może być zamówienie barszczu czerwonego, pierogów z nadzieniem mięsnym lub owocowym, rolad czy żurku. Takie specjały są nie tylko smaczne i sycące, lecz także pozwalają szybko zregenerować siły po całym dniu zwiedzania miasta. Ci, którzy skuszą się na danie zawierające kaszę, mają szansę wygrać książkę „Qmam kasze”.

Być może śniadanie zjedzone w jednej z restauracji na Kazimierzu przyniesie pomysł na własną kompozycję? Jeżeli będzie ona zawierała dżem, to można wziąć udział w konkursie organizowanym przez Łowicz. Szczegóły o nim oraz o akcji edukacyjnej znajdują się na stronie internetowej organizatora: www.maspex.com.

…lub krakowskim rynku

Również wokół krakowskiego rynku nie brakuje restauracji. Obok tych serwujących dania kuchni polskiej warto wskazać te, które łączą tradycję z nowoczesnymi połączeniami smaków. Przykładem jest restauracja Amarylis (www.amarylisrestaurant.pl). Mieści się ona w Queen Boutique Hotel, czterogwiazdkowym hotelu zlokalizowanym w centrum miasta. Czego spróbować, odwiedzając Amarylis?

Kusi i zachęca do spróbowania zarówno udka bażanta w sosie szałwiowym, jak i czekoladowych trufli z malinowym pudrem. W odróżnieniu od wielu krakowskich restauracji ta zmienia menu kilka razy w roku. Dzięki temu turyści przyjeżdżający po raz kolejny do Krakowa mają możliwość skosztowania nowych smaków. Warto też wiedzieć, że restauracja za swoje podejście do potraw została wyróżniona licznymi nagrodami. To kolejny powód, by zjeść właśnie tam.

0030amarylis-27-08-20150777_pzs
Turyści, którzy zechcą pożywić się w jednej z restauracji zlokalizowanych w centrum, mają do dyspozycji miejsca serwujące dania kuchni włoskiej, francuskiej czy nawet tureckiej. Kraków jako europejskie miasto otwiera się na kuchnie innych kultur i czerpie z nich pełnymi garściami. To doskonała okazja, by spróbować dań również z innych kuchni świata.

Kraków - Kościół Mariacki.
Kraków – Kościół Mariacki.

Bo kuchnia polska jest wyjątkowa!

Każda kuchnia wyróżnia się smakiem i aromatem. Współczesna kuchnia krakowska, czy szerzej – kuchnia polska, to w dużej mierze połączenie tradycji z nowoczesnymi akcentami. Ci, którzy nie boją się eksperymentować, powinni odkrywać bogactwo staropolskiej kuchni właśnie w Krakowie. A spędzając w tym mieście wakacje, najłatwiej znaleźć bogactwo smaków.

Jeden komentarz

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*