Domowe ciasto na pizzę, które zawsze się udaje

Od jakiegoś czasu różne warianty domowej pizzy pojawiają się na naszym stole regularnie. Po prostu domowa pizza zawsze wychodzi i wszystkim smakuje. Poniżej przedstawiam niezawodny przepis na ciasto idealne plus kilka praktycznych wskazówek dotyczących jego przygotowania.

Pizza z szynką i serem

Mąka

Do pizzy powinniśmy używać mąki o jak najwyższej zawartości glutenu, czyli białka pszenicy. Można kupić specjalną mąkę do pizzy lub tzw. mąką 00, która zawiera nieco więcej białka niż przeciętna mąka. Ja rzadko takiej używam. Stosuję zazwyczaj mąkę typ 500 i ciasto super wychodzi. Ciasto wychodzi także całkiem dobrze na mące graham dodanej w ilości 50% całkowitej ilości mąki, ale nie jest wtedy tak puszyste jak to z jasnej mąki. Tak to po prostu działa. 

Drożdże

Zarówno suszone jak i świeże są ok. Na żadnych ciasto nie wychodzi lepiej lub gorzej. Należy jednak uważać żeby nie dodać za dużo drożdży. W tym wypadku nie działa zasada „im więcej tym lepiej”. Należy także uważać by nie zabić drożdży zbyt wysoką temperaturą. Nigdy nie dodawaj do ciasta płynu o temperaturze wyższej niż 40 st. C!

Wyrabianie ciasta

To najważniejszy etap całej „procedury” przygotowania ciasta. Żeby ciasto na pizzę dobrze wyrosło, było sprężyste i smaczne, musi zostać dobrze wyrobione. Ciasto drożdżowe potrzebuje siły w rękach i cierpliwości albo po prostu odpowiedniego sprzętu. Osobom, które pragną cieszyć się domową pizzą i innymi wypiekami drożdżowymi (ciastem, bułeczkami, pasztecikami itp.) gorąco polecam zainwestowanie w robot kuchenny z funkcją wyrabiania ciasta drożdżowego. Ja korzystam z Thermomixa i jestem bardzo zadowolona. Odkąd go mam zarówno pizza jak i inne drożdżowe wypieki zawsze się udają.

Wyrastanie ciasta

Kolejnym kluczowym etapem przygotowania ciasta na pizzę jest jego wyrastanie. Nawet najlepiej wyrobione ciasto nie wyjdzie tak jak byśmy tego oczekiwali jeśli nie damy mu czasu by wyrosło. Generalnie zasada jest taka, że należy poczekać aż ciasto podwoi swoją objętość. Latem może to nastąpić po ok. 1h, ale zimną bywa różnie. To mocno zależy od temperatury otoczenia. Ale można sobie sprytnie pomóc na tym etapie stosując miskę z podgrzewaczem. Ja używam taką miskę z ogrzewaczem Tescoma. Nie tylko dobrze działa, ale także ładnie wygląda. Silikonowy ogrzewacz podgrzewa się w kuchence mikrofalowej, a potem umieszcza pod misą żeby drożdżom lepiej się rosło.

Miska do ciasta drożdżowego

Miska do ciasta drożdżowego

Dodatki

Jakiś czas temu byłam zdania, że im więcej warzyw na pizzy tym lepiej. Kiedyś jednak robiłam pizzę przy okazji totalnych pustek w lodówce, tylko z sosem i szynką i… pizza wyszła rewelacyjna. Nadmiar dodatków niestety obciąża ciasto i przez to trudno mu się rośnie. Dlatego najlepiej na ciasto położyć aromatyczny sos (niezbyt mokry), np. na bazie koncentratu pomidorowego, czerwonego pesto itp., i tylko trochę dodatków typu wędlina, ser. Nic nie stoi na przeszkodzie aby warzywa podać jako dodatek do pizzy, np. w postaci sałatki z zielonych ogórków czy sałatki z pomidorów.

A oto ten przepis, który zawsze się udaje:

Ciasto drożdżowe na pizzę:
  • 220 ml wody o temperaturze ok. 37°C
  • 1 łyżeczka cukru
  • 20 g drożdży
  • 20 ml oleju
  • 400 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli

Dodatki:
– oczywiście, wg uznania; moją ulubioną wersją jest ostatnio wersja z szynką parmeńską, kremowym serkiem i rukolą.

Przygotowanie:

Do wody dodaj cukier i pokruszone drożdże. Wymieszaj i odstaw zaczyn na kilka minut do wyrośnięcia. Następnie dodaj olej, mąkę i sól. Zagnieć elastyczne ciasto – ręcznie lub mikserem (u mnie zagniata je Thermomix, ok. 3 minuty). Przykryj ciasto ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do podwojenia objętości lub (prościej) umieść ciasto w misie z ogrzewaczem i poczekaj aż wyroście. Potem przełóż je na blaszkę do pieczenia, dodaj dodatki i piecz ok. 15-25 minut w mocno gorącym piekarniku (220 st. C). Niektórzy polecają piec pizzę na kamieniu. Ja nie mam kamienia, więc nie jestem w stanie na nim piec, a pieczona „zwyczajnie” pizza i tak nam smakuje.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*