Golden Syrup, czyli racemiczna (równomolowa) mieszanina D-(+)-glukozy i D-(-)-fruktozy otrzymana w wyniku kwasowej* hydrolizy (+)-sacharozy. Ma bursztynowy kolor i delikatnie karmelowy smak. Jest klasycznym angielskim dodatkiem do naleśników i gofrów. Stanowi też kluczowy składnik tradycyjnej angielskiej melasowej tarty (treacle tart) i puddingu (treacle sponge pudding), a także popularnych w Australii i Nowej Zelandii ciastek Anzac.
* w tym przypadku; może być jeszcze enzymatyczna, z udziałem inwertazy; taką właśnie przeprowadzają pszczoły produkując miód
Przygotowany według tej receptury, nieco innej (łatwiejszej) niż popularnej w polskim internecie wersji z Moich Wypieków.
- 400 g cukru
- 200 ml wody
- 50 ml soku z cytryny*
Umieść w rondlu wszystkie składniku. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu, tak by syrop bulgotał. Po 30-45 min, gdy stanie się złocisty, przestudź i przelej do słoiczków. Jeśli okaże się zbyt gęsty, możesz dolać do niego wody. Jeśli będzie za rzadki, nic nie stoi na przeszkodzie by go jeszcze trochę pogotować.
* może można dać mniej bo kwaskowy posmak był dość wyraźny
[…] świetnie z podsuszaną kiełbasą. Serwowałam go również z twarożkiem śmietankowym i miodem/golden syrup‚em oraz tahini i miodem. Miał lekkie wklęśnięcie na wierzchu, co świadczy o tym, że być […]