Ekspres do kawy na kapsułki. I odkryjesz kawę na nowo!

Dzień bez kawy dniem straconym? Czujesz się nieswojo, gdy o konkretnej godzinie nie posilisz się czarnym, aromatycznym napojem? Czasem jednak nie masz czasu, by cieszyć się tym smakiem, bo zaparzenie jej w tradycyjny sposób trochę trwa? Chcesz szybciej i wygodniej, a jednocześnie bez utraty jej wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju walorów smakowych? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to znak, by poważnie pomyśleć o ekspresie na kapsułki. To nowatorskie rozwiązanie coraz częściej spotykane jest w polskich domach, z powodzeniem zastępując inne sposoby parzenia kawy. Warto je poznać!

Spis treści:

 1. Przełam się i odkryj małą czarną jeszcze raz
 2. Kiedy to się w ogóle zaczęło?
 3. Najlepszy ekspres do kawy? Na kapsułki!
 4. Bogactwo inspirujących smaków!
 5. Pyszna kawa to zdrowie każdego dnia

Przyzwyczajenia, chociaż wygodne, czasem przeszkadzają w zmianie na lepsze. Tak może być właśnie z kawą, a dokładnie mówiąc sposobem jej przyrządzania. Pijąc ją codziennie i to od wielu lat, możesz nie myśleć o tym, że używane akcesoria, jak zaparzajka albo kawiarka, najlepsze czasy mają już za sobą; że może warto wymienić je na lepsze modele. Być może nie chcesz tracić czasu lub testować nowych możliwości, bojąc się utraty aromatu, który już dobrze znasz.

Przełam się i odkryj małą czarną jeszcze raz

Wszystkie te obawy prysną jak przysłowiowa bańka mydlana, gdy przerzucisz się na expres do kawy na kapsułki. To zupełnie inna jakość! To przede wszystkim pewność, że serwowana kawa smakuje jak prawdziwie, aromatyczny czarny napój przywodzący na myśl ten znany z włoskich kawiarenek.

Cała tajemnica zaklęta jest w specjalnie zaprojektowanej kapsułce, w której na zaparzenie czekają wyselekcjonowane ziarna najlepszego gatunku. A cieszyć się będziesz jej aromatem szybciej niż kiedykolwiek, bo za pomocą jednego przycisku w filiżance, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wyczarowany zostanie Twój ulubiony napój!

Kiedy to się w ogóle zaczęło?

Kawa została odkryta przed tysiącami lat. Niestety, nikt nie zna jej dokładnego pochodzenia, choć na ten temat powstało wiele opowieści i legend. Z tego całego arsenału ciekawych historyjek najbardziej znane są dwie. W jednej z nich przenosimy się do Jemenu, gdzie poznajemy pasterza Kaldiego i jego stado kóz. Pewnego dnia zauważył, że zwierzęta są jakoś podejrzanie szczęśliwe, a nawet podekscytowane, a przyczyną jest ich posiłek, konkretnie to czerwona jagoda z krzewu, który wcześniej spałaszowały. Kaldi nie znał tej rośliny, więc bojąc się konsekwencji zdrowotnych, nie odważył się od razu ich spróbować. Dopiero po rozmowie z przeorem z pobliskiego klasztoru zdecydował się na ten krok. Razem z duchownym zebrał owoce, ugotował w wodzie, a następnie skosztował napoju. I wedle legendy ten krok zmienił ich stan, bo zaraz stali się rześcy i zaczęli tańczyć.

Druga historia opowiada o cierpiącym Mahomecie, któremu kawę ofiaruje Anioł Gabriel. Wysłany przez Allaha, daje mu czarny napój, by go pokrzepić. Zakończenie opowieści nie zaskakuje: po wypiciu kawy Mahomet odzyskuje zdrowie.

Legendy mają to do siebie, że są ciekawe, barwnie opowiedziane i stoi za nimi pewna mądrość, mimo tego nie można traktować ich zbyt dosłownie. Jednak w każdej z nich jest jakieś ziarnko (kawowe?) prawdy. I tak jest też tutaj, bo według dostępnej wiedzy to właśnie z Bliskiego Wschodu kawa rozpoczęła swoją ekspansję na cały świat. Do Europy trafiła stosunkowo późno, bo w XVII wieku, i na początku była bardzo droga, dostępna jedynie dla nielicznych. Później to się zmieniło, a dzisiaj czarnym napojem może delektować się każdy.

Nie jest jednak jasne, jak najlepiej ją przyrządzać. Z jednej strony istnieją bardziej tradycyjne sposoby, to jest kawiarki, drippery itp., z drugiej bardziej nowoczesne jak ekspresy do kawy. Nie zapominajmy, że stale pojawia się coś nowego, a zasada „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” może pogodzić zarówno zwolenników szkoły tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Tym rozwiązaniem jest właśnie ekspres na kapsułki, który, mimo że pojawił się niedawno, zyskał wielkie uznanie i staje się coraz bardziej popularny, także w Polsce. Najbardziej zaś znana jest marka Nespresso, która w Polsce jest szeroko promowana kampaniami między innymi z George’em Clooneyem z hasłem „What else?”. Jej produkty znajdziesz na stronie https://www.nespresso.com/pl/pl/machinelistblock.

Najlepszy ekspres do kawy? Na kapsułki!

Kapsułkowy ekspres do kawy to urządzenie, dzięki któremu każdego dnia przygotujesz pyszną, aromatyczną kawę jak z najlepszej kawiarni. Wygodny w użyciu i pięknie zaprojektowany ekspres doda uroku i namiastki luksusu każdej kuchni. Sprawia też, że przyrządzenie doskonałej kawy jest banalnie proste. Po prostu wkładasz kapsułkę do podajnika, naciskasz przycisk, który ją przebija. Przepływająca przez kapsułkę gorąca woda pod wysokim ciśnieniem zapewnia świeży, wyjątkowy napój o idealnej temperaturze.

Ekspres do kawy na kapsułki to szereg zalet, które przedstawiamy poniżej.

Po pierwsze, to maksymalna wygoda, o której już zostało wspomniane wcześniej. Obecnie nie istnieje bardziej komfortowy sposób przygotowywania kawy. Do wykonania masz minimum czynności, a zyskujesz maksimum zadowolenia. Wybierasz kapsułkę z napojem, na który w danym momencie masz ochotę (za chwilę napiszemy, jakie są do wyboru!) i już za chwilę się nim delektujesz. Bez odmierzania, bez pilnowania procesu parzenia, bez czyszczenia. Zużytą kapsułkę wyrzucić do kosza. Co ciekawe, niektóre modele pozwalają też na przygotowanie herbaty i gorącej czekolady, więc jak lubisz dla odmiany czasem wypić coś innego, to tak samo szybko i komfortowo zrobisz to w ekspresie do kawy.

Po drugie, cena i oszczędność. Może się wydawać, że tak nowatorskie urządzenie kosztuje dość dużo. Nic z tych rzeczy, bo niektóre modele można już kupić za około 200 złotych. Oczywiście, lepszą jakość kawy zyskasz, gdy zdecydujesz się na sprzęt trochę droższy (za około 500 złotych, a nawet 2000 złotych), a poza tym w zestawie otrzymasz ciekawe dodatki, na przykład ręczny spieniacz do mleka. Co równie ważne, ekspres na kapsułki to spore oszczędności. Jak to możliwe? Wszystko dzięki hermetycznie zapakowanej kawie w kapsułkach, której aromat nie wietrzeje, nawet gdy nie używamy ekspresu przez dłuższy czas. W przypadku tradycyjnej kawy należy często ją wymieniać, ponieważ traci swoje cenne właściwości, a zapas kapsułek można przechowywać długi czas bez ryzyka, że nie uzyskasz upragnionego smaku i aromatu.

Po trzecie, ciekawy design urządzenia, który idealnie dopasujesz do wystroju swojej kuchni. Wspomnieliśmy wyżej o marce Nespresso – jej ekspresy do kawy nie zajmują dużo miejsca, bo są niewielkie i ergonomiczne, łatwo je więc przenieść z miejsca na miejsce, na przykład, gdy gdzieś wyjeżdżasz i chcesz zawsze mieć dostęp do ulubionej kawy. Jeśli mowa o standardowych gabarytach, wystarczy przywołać Nespresso Krups Inissia: ma około ma 12 cm szerokości, 23 cm głębokości i 32 cm wysokości, do tego waży zaledwie 2,4 kilograma, a pojemnik na wodę jest odłączany i ma pojemność 0,7 litra.

Wskazówka: aby maksymalnie delektować się ulubioną kawą, możesz jako akcesorium dobrać filiżanki do espresso, które znajdziesz pod adresem http://nespresso.com/pl/pl/order/accessories/nowe-filizanki-view-espresso.

Po czwarte, wręcz zniewalająca ilość programów, bo espresso, cappuccino i przelewowe są najpopularniejsze, ale wielki wybór kapsułek zapewnia możliwość eksperymentowania, tworzenia różnych kombinacji. Każdą z kaw zaparzysz na trzy sposoby, tak jak lubisz. Ponadto ekspres kapsułkowy może być wyposażony w takie przydatne funkcje jak automatyczne wyłączanie energii po 9 minutach oraz tryb energooszczędny.

Kolejna zaleta jest taka, że dzięki ekspresowi na kapsułki przygotujesz również kawę z mlekiem. Możesz ją przygotować właściwie na dwa sposoby: przygotować mleko samodzielnie z wykorzystaniem spieniacza do mleka przy ekspresie lub kupując kapsułki, w których znajduje się już sproszkowane mleko.

Przedostatnim argumentem jest czyszczenie. Urządzenie jest niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ bezproblemowo rozbierzesz je na poszczególne części, docierając do każdego zabrudzonego zakamarka.

Bogactwo inspirujących smaków!

Ostatnia zaleta zasługuje na osobny akapit, bo wybór różnorodnych smaków zadowoli nawet najbardziej wybrednego kawosza. Wybierane są ziarna wyłącznie najwyższej jakości, które pochodzą z najlepszych na całym świecie upraw. Ponownie odwołujemy się do marki Nespresso, w której ofercie znajdziesz takie warianty kapsułek, jak:

 • Intenso, jak sama nazwa wskazuje, to bogactwo intensywnych cech, które odnajdziesz w takich kapsułkach jak Kazaar, Dharkan, Indriya from India, Ristretto, Arpeggio czy Roman;
 • Espresso – tej nazwy nie trzeba nawet przedstawiać, ale z Nespresso odkryjesz jej aromat na nowo. A wszystko to za sprawą delikatnego, pełnego i wyważonego smaku, który poczujesz, smakując Rosabaye de Colombia, Livanto, Capriccio czy Volutto;
 • Lungo jest idealna do dużych filiżanek (110 ml), do wyboru Fortissio Lungo, Vivalto Lungo, Vivalto Lungo Decaffeinato, Linizio Lungo, Envivo Lungo oraz Bukeela ka Ethiopia;
 • Decaffeinato, czyli bezkofeinowe wydanie, ale ten sam pyszny, aromatyczny smak zamknięty w kapsułkach Grand Cru Volluto Decaffeinato, Arpeggio Decaffeinato, Vivalto Lungo Decaffeinato i Decaffeinato Intenso;
 • Variations to bardzo różnorodne i wyjątkowo delikatne smaki;
 • Master Origin to specjalna seria udoskonalonych kaw z takich premium i słynących z kawy krajów jak Indonezja, Etiopia, Kolumbia, Indie i Nikaragua.

Pyszna kawa to zdrowie każdego dnia

Spośród dostępnych na rynku modeli ekspresów kapsułkowe się niewątpliwie wyróżniają, co potwierdzają przedstawione wyżej zalety. Jeśli więc zależy Ci na wygodzie, pysznym smaku i różnorodności aromatów, to nie ma co się dłużej zastanawiać. Zwłaszcza że codzienne picie kawy to same zdrowotne właściwości. Oto te najważniejsze i udowodnione przeprowadzonymi badaniami, których wyniki zostały przedstawione na stronie Nauka w Polsce (PAP):

 • Zawarte w kawie antyoksydanty mają wyjątkowe działanie, bo chronią przed nowotworami.
 • Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
 • To samo powiemy o chorobach: Alzheimera i Parkinsona, których występowanie jest zminimalizowane, gdy regularnie spożywany czarny napój.
 • Kawa to poprawa pamięci i koncentracji, a także nastroju, bo wydzielana serotonina wpływa na lepszy humor.
 • Jednocześnie kawa przyspiesza metabolizm, a więc ułatwia odchudzanie.

Warto odkryć kawę na nowo i delektować się jej jeszcze lepszym smakiem. Codzienna dawka kofeiny to same zdrowotne właściwości, ale postaraj się, by i jej smak dorównywał tym zbawiennym atrybutom. Korzystając z ekspresu do kawy na kapsułki, masz pewność zarówno jednego, jak i drugiego, a bogactwo różnych smaków to brak monotonii smakowej, która może się zdarzyć, gdy dzień w dzień pijesz ten sam klasyczny napój.

Bibliografia:

 • „Wpływ kawy na zdrowie. Badanie: Przedłuża życie” – źródło https://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/170719610-Wplyw-kawy-na-zdrowie-Badanie-Przedluza-zycie.html (dostęp dn. 26.11.2018).
 • M. Majewska, „KAWA – właściwości lecznicze i zastosowanie kawy” – źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kawa-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-kawy-aa-j4sB-syGF-sYpM.html (dostęp dn. 26.11.2018)
 • M. Ługownik, „Ekspres na kapsułki – wady i zalety” – źródło: http://www.kawa-z-mlekiem.pl/porady/62/ekspres-na-kapsulki-wady-i-zalety (dostęp dn. 26.11.2018)
 • „Eksperci: regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wielu chorób” – źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,27427,eksperci-regularne-picie-kawy-zmniejsza-ryzyko-wielu-chorob.html (dostęp dn. 26.11.2018).
 • „Kawa może przedłużać życie chorym na nerki” – źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,30974,kawa-moze-przedluzac-zycie-chorym-na-nerki.html (dostęp dn. 26.11.2018).
 • „Magiczne historie ziarenka kawy” – źródło: https://www.cafesati.com.pl/html/histoire.htm (dostęp dn. 26.11.2018).
 • „Sposoby przyrządzania kawy – metody tradycyjne i alternatywne” – źródło: https://www.cafesilesia.pl/sposoby-przyrzadzania-kawy (dostęp dn. 26.11.2018).

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*