Zielona czy czarna? Którą herbatę wybrać?

Pytanie o to, czy lepsza jest herbata czarna czy zielona to jak rozstrzyganie, czy lepsze jest jabłko czy gruszka albo makaron czy ryż. Każda z tych opcji ma mnóstwo zalet, poczynając od walorów smakowych, na zdrowotnych kończąc, a przygotowana w niewłaściwy sposób lub spożywana w nadmiarze może zwyczajnie nie smakować lub wręcz zaszkodzić. No i nie zapominajmy o najważniejszym – wszystko zależy od naszego gustu i preferencji. Pamiętajmy jednak, by bez względu na gatunek herbaty, na jaki się zdecydujemy zadbać o odpowiednią jakość suszu.

Właściwości herbaty zielonej

Pozytywny wpływ zielonej herbaty na nasze zdrowie znany jest od wieków. Poprawa i przyspieszenie metabolizmu, spowolnienie procesów starzenia czy usprawnianie procesów immunologicznych – to tylko kilka z nich. A co z walorami smakowymi? Pijąc napar z liści zielonej herbaty przede wszystkim poczujemy świeżość. Smak dobrej jakości naparu kojarzyć się ma roślinnie: z warzywami, trawami i kwiatami, a goryczka herbaty powinna być delikatna. Ten charakterystyczny smak to właśnie największy atut herbaty – jej walory zdrowotne, jakkolwiek istotne i pożądane, są po prostu miłym do niego dodatkiem. Pamiętajmy jednak o tym, że herbata zawiera kofeinę (w suchych liściach zielonej herbaty nawet dwa razy więcej niż w suchych ziarnach kawy!), która w zbyt dużych ilościach nie będzie już tylko łagodnie pobudzać, ale nawet może zaszkodzić.

Właściwości herbaty czarnej

Czarna herbata ma mocniejszy smak i ciemniejszy kolor. Podobnie jak herbata zielona, zawiera substancje, które wykazują korzystne działanie prozdrowotne. Między innymi oczyszcza organizm z toksyn, obniża poziom złego cholesterolu, pozytywnie wpływa na krążenie, wzmacnia szkliwo zębów. Pamiętajmy jednak o tym, że w tym samym czasie czarna herbata bardziej niż inne przebarwia nasze zęby, a w pewnych sytuacjach może utrudniać wchłanianie żelaza.

Którą herbatę wybrać?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, a wszystko zależy od naszych preferencji. Czy wolimy delikatny kolor i trawiasty smak? Czy może bardziej pasuje do nas intensywność i moc? Jak często planujemy pić herbatę i jak duże opakowanie potrzebujemy (dobrej jakości i odpowiednio przechowywana czarna herbata zachowa swój smak nawet przez kilka lat, podczas gdy aromat delikatnych liści zielonej herbaty w ciągu roku nieco uleci)? Czy będziemy ją pić rano, po południu, czy wieczorem?

Z pomocą w dokonaniu odpowiedniego wyboru chętnie posłużą specjaliści zatrudnieni w herbaciarniach Five o’clock. Osoby ceniące sobie komfort zakupów on-line mogą z kolei skorzystać ze szczegółowych opisów, wykonanych zarówno dla herbat zielonych oraz herbat czarnych.

Gdzie kupić dobre herbaty?

Pamiętajmy, by bez względu na gatunek na jaki się zdecydujemy, herbata była dobrej jakości. Tego nie zagwarantuje nam ani dyskont, ani drogeria, ani stoisko w galerii handlowej – nigdy nie będziemy mieli pewności, jak długo herbata leży na półce i czy jest przechowywana w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Po dobrej jakości herbatę najlepiej wybrać się więc do prawdziwej herbaciarni, takiej jak Five o’clock, która oferuje zarówno zakupy online, jak i w salonach stacjonarnych.

Polecam również:

https://wkrainiesmaku.pl/22126/czerwona-herbata-dlaczego-warto-ja-pic/

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*