Jak przekonać dziecko do próbowania nowych smaków?

Poznaj kilka cennych
wskazówek!

Rozszerzanie diety malucha jest z pewnością niezwykłą przygodą również dla rodziców.  Każdy stara się by zrobić to dobrze. Codzienne posiłki są źródłem cennych wartości odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pojawia się jednak pytanie, jak wprowadzać nowe produkty do diety dziecka i zachęcić go do próbowania nowych smaków? Przede wszystkim ważna jest cierpliwość i nie wywieranie presji — poznawanie nowych smaków, tekstury jedzenia, kolorów i aromatów powinno być fascynującą przygodą.

Co to znaczy próbować?

Jeśli planujesz wprowadzić do diety dziecka nowe produkty, koniecznie odpowiedz sobie na pytanie – co to znaczy próbować? Warto pozwolić dziecku samodzielnie dotknąć jedzenia, powąchać, przyjrzeć się, po prostu je poznać. To może wiązać się oczywiście z bałaganem, ale możesz nad nim trochę zapanować. Zacznij od podawania niewielkich porcji produktów , w ten sposób ograniczając ilość jedzenia, która może wylądować na podłodze. Jeśli jesteś na początku tej drogi, zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej, o tym jak wygląda rozszerzanie diety niemowląt z HELPA. Wybierając wartościowe produkty, dajesz dziecku to, co najlepsze. Ogromną zaletą produktów marki HELPA jest fakt, że skradną kubki smakowe wszystkich domowników, zarówno tych młodszych, jak i starszych!

Zaproponuj dziecku ciekawą zabawę

Wprowadzanie nowych produktów możesz zorganizować w formie zabawy. To będzie dla malucha bardzo ciekawe doświadczenie. Nieco starszemu dziecku możesz zaproponować zabawę w zgadywanie smaków. Z kolei młodsze dzieci będą zachwycone układaniem obrazków na talerzu lub nadawaniem nowych nazw spożywanym produktom. Pomysłów jest wiele, wystarczy trochę kreatywności, aby zamienić wprowadzanie nowych smaków do diety w świetną zabawę! Aktywności związane z jedzeniem w tle warto wprowadzać również w innych sytuacjach niż posiłek. Możesz pozwolić dziecku obejrzeć całe warzywa i zapoznać go z ich nazwami. Możecie je segregować ze względu na kolor albo ustawić od najmniejszego do największego. Ciekawą formą oswajania dziecka z jedzeniem mogą być również książki o tej tematyce. Nie ograniczajcie się! Jedzenie to piękna i ciekawa dziedzina.

Bądź cierpliwy

Pamiętaj, że nakazy i zakazy mogą działać odwrotnie. Pozwól dziecku decydować, które produkty mu smakują i na które ma ochotę. Jeśli nie chce jeść papryki lub kaszki, nie wywieraj na nim presji i nie twórz negatywnej atmosfery wokół tej sytuacji. Wykaż się cierpliwością i co jakiś czas zaproponuj produkt ponownie, może w innej formie? Z tradycyjnej kaszki można wyczarować koktajl, placuszki, a nawet gofry!

Zaangażuj malucha w gotowanie

Wspólne gotowanie to świetna okazja, aby zaangażować malucha i pokazać mu różne formy, tekstury, smaki i zapachy. Dziecko uczestnicząc w tym całym procesie, poczuje ogromną satysfakcję. Oczywiście wszytko musi się obywać pod czujnym okiem rodziców. Samodzielnie przygotowane dania mogą zachęcić do próbowania nowości. Wspólne gotowanie to także idealna okazja, aby po prostu spędzić trochę czasu z najbliższymi.

Wybierz atrakcyjne akcesoria

Każde dziecko uwielbia kolorowe i urocze akcesoria. Talerzyk z ulubioną postacią z bajki lub kubek z ciekawym wzorem mogą sprawić, że dziecko chętniej będzie próbowało nowych dań. Te drobne elementy przyciągają uwagę i zachęcają małych łowców przygód do poznawania otaczającej ich rzeczywistości.

Wprowadzanie nowych produktów do diety malucha jest sporym wyzwaniem dla rodziców, jednak to doświadczenie może być fantastyczną przygodą, jeśli wykażesz się kreatywnością i odrobiną cierpliwości! Przy okazji również Ty możesz poznać nowe smaki albo dać kolejną szansę tym produktom, których nie lubisz od dziecka.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*