Polska wódka ziemniaczana: poznaj jej zalety!

Podczas gdy popularne wódki na polskim stole to wódki zbożowe, ciekawą alternatywą dla nich jest wódka ziemniaczana. Wódka z ziemniaków wyróżnia się na ich tle kremowością i łagodniejszym smakiem co sprawia, że staje się atrakcyjną propozycją dla tych, którzy preferują delikatne smaki. Jest to także dobra wersja do drinków. Co to za trunek?

Które wódki są z ziemniaków?
Bazy z ziemniaków można używać do wódek czystych, w których skład wchodzi woda i spirytus rektyfikowany, ale także używa się jej do wódek gatunkowych, czyli smakowych, jak na przykład znana i lubiana przez wielu pigwówka czy orzechówka, gdzie dodaje się składniki wpływające dodatkowo na smak i aromat.

Wódka z ziemniaków powstaje na bazie warzyw o wysokiej zawartości skrobi. Taki trunek można rozpoznać po gładszym i bardziej kremowym profilu, doskonałego dla tych, którzy preferują delikatniejsze alkohole. To alkohole bardziej pijalne, które stanowią świetny wybór na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Wódka z ziemniaków ma łagodny profil smakowy

Dobre wódki ziemniaczane

W jaki sposób powstaje wysokiej jakości wódka z ziemniaków? Składniki potrzebne do produkcji tego trunku bardzo dokładnie się oczyszcza; bazę stanowią wysokiej klasy, starannie wybrane ziemniaki bogate w skrobię. Surowce paruje się i następnie są one rozkładane do cukrów prostych za pomocą zacierania, co sprawia, że skrobia staje się płynna.

Później następuje fermentacja przy użyciu drożdży, destylacja oraz rektyfikacja, a proces kończy się z dodaniem wody i rozlaniem alkoholu do butelek; przy produkcji na terenie Europy przestrzegane muszą być zasady, które narzuca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 roku.

Polskie wódki z ziemniaków

Na tle wszystkich wódek ziemniaczanych, wyraźnie wyróżniają się wódki pochodzące z Polski. Ziemniaki, których używa się do ich produkcji pochodzą z polskich upraw, na których hodowane są warzywa o wysokiej zawartości skrobi, idealne do produkcji trunków.

W tej kategorii na półkach można znaleźć wiele popularnych marek, a wyróżniają się szczególnie te pochodzące z regionu wielkopolskiego, znanego z hodowli wysokiej jakości ziemniaków. Więcej o wódkach ziemniaczanych przeczytasz tutaj: https://krest.pl/pl/wodki/wodka-miler-spirits.

Wódka ziemniaczana powstaje z ziemniaków bogatych w skrobię

Wódki ziemniaczane w Polsce

Kto najczęściej spożywa wódki ziemniaczane? Ze względu na łagodny, delikatny, kremowy profil smakowy, cieszą się one przede wszystkim popularnością wśród tych, którzy preferują mniej intensywne smaki alkoholi i sięgają po nie niezbyt często.

Oprócz kremowego profilu smakowego ten typ wódki jest także nieco słodszy, dlatego idealnie nada się do różnego rodzaju drinków. To także świetna opcja dla tych, którzy chcą się przekonać, że wódki mogą różnić się od siebie smakiem. Ponieważ wódka z ziemniaka jest wysoce pijalna, warto zdecydować się na nią podczas wyboru trunku dla naszych gości.

Jest to opcja bezpieczna i o wiele bardziej neutralna niż wersje zbożowe. Jeśli szukamy ciekawego, na pierwszy rzut oka, doskonale nam znanego, a jednocześnie w jakiś sposób nowego, trunku, na pewno warto zastanowić się nad pozyskiwanymi z ziemniaków wódkami. To alternatywa, która ma zaskakująco dużo zalet. Jedną z nich jest też atrakcyjna cena. Za wysokiej jakości trunek nie zapłacimy zbyt wiele.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*