Kolacja wigilijna light – wywiad ze mną o zdrowych świętach

Jak uniknąć przejedzenia w święta? Co jeść by trzymać linię? Na co zamienić czekoladowego Mikołaja? O to i inne rzeczy pytała mnie Paulina Rezmer na łamach Naszego Miasta.

Czytajcie wywiad ze mną o lekkich świętach w dzisiejszym Naszym Mieście, dodatku Poznań na str. 14-stej. Do bezpłatnego pobrania na prasa24.pl. Zapis rozmowy znajdziecie też poniżej w tym poście.

Do gazety miało powędrować to zdjęcie:

Ale ostatecznie znalazło się w niej to z sandwichem z pstrąga i risotto milanese, którego przygotowałam podczas niedzielnych warsztatów z Kurtem Schellerem.

Zapraszam do lektury.

Paulina Rezmer: Polskie święta to czas spotkań przy rodzinnym stole. Choć często obiecujemy sobie, że skończy się inaczej, świąteczną ucztę okupujemy przejedzeniem. Jak tego uniknąć?

Ja: Przede wszystkim jedzmy z umiarem. Degustujmy podawane potrawy, cieszmy się smakiem każdego kęsa. Nałóżmy sobie małą porcję kilku smakołyków na niewielki talerz. Będzie nam się wtedy wydawało, że jedzenia mamy więcej. Unikajmy dokładania bo wtedy tracimy kontrolę nad wielkością posiłku. Poza tym, gotujmy z głową. Unikajmy ciężkostrawnych, tłustych i kalorycznych dań. Takie niestety są te tradycyjne. Ale możemy je odchudzić. Rybę możemy przyrządzić w piekarniku, grzyby smażyć na minimalnej ilości oleju, a kapustę dusić. Nawet desery jesteśmy w stanie odtłuścić. Po prostu nie dodawajmy masła do sernika (ewentualnie zredukujmy jego ilość), makowca upieczmy na cieście drożdżowym, a nie kruchym. Do piernika dodajmy maślankę, marchewkę lub mus jabłkowy jako substytut margaryny.

Podczas świątecznego ucztowania starajmy się też dużo pić. Oczywiście niesłodzonych napojów, które wypełnią żołądek i pozwolą zjeść mniej. Poczucie sytości zapewnią też warzywa i owoce. Zadbajmy by na stole pojawiły się półmiski z paskami kiszonych ogórków, kawałkami  papryki czy plastrami pomidora. Nie powinno zabraknąć też sałatek z lekkim dressingiem na bazie oliwy i obowiązkowych mandarynek.

Paulina Rezmer: Ryba z piekarnika zamiast z patelni, sernik z samego sera, bez ciężkich kremów, świąteczne zupy bez śmietany – czy łatwo jest przekonać się do dietetycznej wersji świątecznych przysmaków?

Ja: Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia. Dla wielu osób na początku może być to trudne, ale z czasem przywykniemy do lżejszych posiłków. Sądzę, że niektórzy przekonają się do zdrowych świąt od razu – bo będą się lepiej po nich czuli. Lekki barszcz z uszkami, pieczony karp z duszoną kapustą i grzybami oraz pierniczki z mąki pełnoziarnistej to chyba całkiem ciekawe wigilijne menu, prawda?

Paulina Rezmer: A co ze słodyczami? W czasie świąt szczególnie trudno im się oprzeć. Na co najlepiej wymienić czekoladowego Mikołaja?

Na przykład na wspomniany wcześniej sernik w wersji light. Albo pieczone jabłka. Z niewielkim dodatkiem miodu, cynamonu i ulubionych bakalii. Polecam też świeżo wyciskany sok z pomarańczy i owocowe sałatki.

Paulina Rezmer: Jak wyrobić sobie nawyk dietetycznego gotowania nie tylko od święta? Jak zrealizować jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych: zmienię przyzwyczajenia żywieniowe?

Wystarczy poszukać ciekawych przepisów na zdrowe dania i je polubić. A ciężkie, tradycyjne nieco zmodyfikować. Zmniejszyć ilość dodawanego tłuszczu i cukru, gotować na parze, w folii, dusić bez smażenia. Słodycze zamienić na zdrowe przekąski – jogurty, owoce, słupki warzyw. Myślę, że z czasem każdy przekona się do lekkiej i zdrowej kuchni – bo jest naprawdę smaczna.

Zróbmy sobie jeszcze jeden prezent pod choinkę – taką właśnie lekką, zdrową kuchnię. Będzie na 100% trafiony i będziemy cieszyć się nim długie lata.

W artykule znalazł się też przepis na moje ciasto owsiane z musem jabłkowym i rodzynkami.

Miały być pieczone jabłka z owsianko-kokosową kruszonką… Ale jeszcze będą. Bardzo niebawem na blogu.

Po więcej lekkich pomysłów zapraszam do działu: Zdrowe co nieco.

A po dodatkowe wskazówki na temat odchudzania świątecznych dań na stronę dietea.pl.

7 komentarzy

  1. Zawsze wydawało mi się, że potrawy wigilijne z definicji będą niezbyt cięzkie – w końcu w Polskiej tradycji na wigilię jadło się potrawy postne 🙂

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*