Crumble z jabłkami i szałwią

Agielski klasyk – apple crumble/apple crisp , czyli jabłka pod kruszonką. Tym razem jednak z małym twistem – płatkami owsianymi oraz szałwią. Połączenie jabłek lub brzoskwini/moreli z szałwią znane jest z literatury, natomiast nie mogłam się nigdy zdobyć do jego samodzielnego wypróbowania.

Zostałam do tego zmotywowana teraz, dzięki książeczce „Trendy w smakach” wydanej przez koncern McCormick (u nas marka Kamis), którą otrzymałam na niedawnej konferencji Food Blogger Fest II.

Trend 2 we wspomnianej kompozycji to: „Autorska kuchnia”. Specjaliści McCormick’a proponują następujące kompozycje:

  • cydr, szałwia, melasa
  • wędzony pomidor, rozmaryn, papryczka chilli i słodka cebula

Dzisiejszy przepis jest realizacją propozycji pierwszej. Zamiast cydru (czyli jabłkowego alkoholu) u mnie są jabłka. Otoczyłam je cukrem Muscovado, czyli bardzo bardzo melasowym i aromatycznym. Do tego dodałam listki świeżej szałwii. Jak dla mnie deser smakował super.

Upiekłam go podczas spotkania blogerek wielkopolskich na pierogowaniu u Gruszki z fartuszka. Zabrałam z domu przesmażone jabłka oraz kruszonką, a potem tylko wszystko „poskładałam” i wrzuciłam do piekarnika. By móc podać crumble ciepłe, bo takie moim zdaniem jest najlepsze.

Zapraszam również na podobne crumble – z jabłkami i kruszonką kokosową.

Jabłka w melasie:

  • 6 kwaskowatych jabłek (boskop)
  • 50 g masła
  • 3 łyżki cukru Dark Muscovado
  • szczypta soli morskiej (uwypukla słodko-melasowy smak)

Kruszonka:

  • 75 g masła
  • 3/4 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki płatków owsianych
  • 3 łyżki cukru Dark Muscovado
  • 2 łyżki cukru kryształu

Dodatkowo:

Umyte jabłka obierz, usuń gniazda nasienne, pokrój na ćwiartki, a następnie jeszcze na pół wzdłuż i w poprzek. Na dość dużej patelni rozpuść masło, dodaj cukier i dokładnie wymieszaj, tak by grudki się rozpuściły. Przesmaż jabłka, ok. 5 min. Tak by pokryła je melasa i tylko lekko zmiękły. Wyłóż do naczynia żaroodpornego. Oprósz szałwią.

Połącz palcami masło, cukier, mąkę oraz płatki owsiane, tak by powstała kruszonka. Posyp nią jabłka. Piecz do zrumienienia wierzchu, ok. 30 min w 180 st. C.

U Marysi zastałam idealne warunki do fotografowania i duchowe wsparcie Doroty, więc zdjęć deseru powstało sporo…

Poniżej część. Resztę możecie zobaczyć w albumie „Pierogowanie u Gruszki” na moim fanpage. I jeszcze te sytuacyjne, ze spotkania wielkopolskich blogerek.

I z góry…

I kolejny raz z boku po zakręceniu serwetki przez Dorotę…

Na talerzyku przy balkonie…

A teraz już naprawdę do jedzenia, wśród pierogów…

BLOG W 5 TRENDACH - Zagłosuj

5 komentarzy

  1. To musi być pyszne! Bardzo ładne zdjęcia. Przepis wydaje się prosty, więc może pokuszę się za jakiś czas o zrobienie takiego deseru 🙂

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*