„Smaki kuchni włoskiej”, czyli wydawniczy hit roku

Drodzy Czytelnicy,

Dziś bardzo ważny post! O książce, która absolutnie podbiła moje serce. Wiem, mam na półce sporo książek, o części z nich pisałam na blogu bo mi się spodobały. Ale… TA JEST ABSOLUTNIE WYJĄTKOWA. JESTEM POD GIGANTYCZNYM WRAŻENIEM! ALBUM „SMAKI KUCHNI WŁOSKIEJ” JEST PO PROSTU GENIALNĄ KSIĄŻKĄ!

Smaki kuchni włoskiej - okładka 3D

To nie jest zwyczajna książka kucharska. To wspaniałe kompendium wiedzy kulinarnej. Nie jestem w stanie w 100% przekazać Wam jak wspaniałe i jak kompletne. Podam tylko kilka przykładów tej kompletności. Rozdział o makaronach pokazuje jego dziesiątki odmian. Nie wskazuje tylko, że jest słynne spaghetti i jest słynne penne. Pokazuje, że w obrębie spaghetti wyróżniamy 10 kształtów (spaghettini, spaghettoni, capellini, mafalde etc.) a w obrębie penne 12 (penne ricce, penne lisci, bombardoni etc.). Wszystkie pasty pokazane są na zdjęciach. Informacji o produkcji oraz przyrządzaniu makaronu, jego gotowaniu i podawaniu też nie brakuje. Znajdziemy ponadto konkretne zastosowania opisywanych form i wskazówki dotyczące ich łączenia z innymi składnikami.

Na stronie www.smaki.jednosc.com.pl możecie podejrzeć fragment albumu. Zerknijcie.

Ze „Smaków kuchni włoskiej” dowiemy się na jakie elementy dzieli się tusza wołowa, wieprzowa czy nawet z dzika, jak wyfiletować rybę czy usmażyć perfekcyjnego steka. Uświadomimy sobie jak wielką mamy rozmaitość serów, jak wiele mamy odmian jabłek, czy dyń. Przekonamy się też, że włoskie desery to nie tylko tiramisu i panna cotta. To także zaleti, pardulas, cassata, struffoli i wiele innych smakowitych słodkości.

Smaki kuchni włoskiej - makaron

Smaki-kuchni-włoskiej-sery-pecorino

Smaki kuchni włoskiej - sosy

Każdy rozdział jest cegiełką budującą kompletny obraz bogactwa włoskiej kuchni i sztuki kulinarnej w ogóle. Dostarcza wielu szczegółów dotyczących produktów spożywczych ich historii, pochodzenia oraz technik przyrządzania. Ukazuje także ogromne zróżnicowanie regionalne kuchni włoskiej oraz tradycyjne włoskie receptury.

Przeglądanie „Smaków kuchni włoskiej” to prawdziwa uczta dla ducha i oka. Album został bardzo ładnie wydany. Elegancki layout i pierwszej klasy zdjęcia urzekną każdego estetę.

„Książeczka” jest bardzo pokaźnych rozmiarów (270 x 360 mm, 370 stron)  i sporo waży. Ale niech Was to nie przeraża. Dzięki temu zdjęcia są dobrze widoczne i dużo treści mieści się na stronie. Niech Was też nie zniechęca cena. Naprawdę warto zapłacić 190 zł za tak pokaźną dawkę wiedzy. Myślę, że lepiej kupić jedną naprawdę dobrą i przydatną pozycję, niż kilka przeciętnych książek kucharskich, które będą zajmowały miejsce i zbierały kurz. Na „Smakach kuchni włoskiej” kurz nie zdąży nigdy osiąść, bo to książka do której się wraca. Powiedziałabym, że to nowej generacji, imponująca encyklopedia. Taka, którą ma się ochotę przeczytać od A do Z. Ja dokładnie tak zrobiłam. Tzn. jestem jeszcze w trakcie czytania bo to lektura na wiele dni. Ale wiem, że na pewno „dobrnę” do końca. Mimo, że mam ją od wczoraj, już zdążyłam pokochać ją całym sercem.

Książkę rozpoczyna ciekawy esej Umberto Galimberti, profesora antropologii kultury na Wydziale Literatury i Filozofii Uniwersytetu Ca’ Foscari w Wenecji. Kilkustronicowy tekst w przystępny sposób opowiada o początkach kultury gotowania, uczeniu się smaków, a także uniformizacji konsumpcji, globalizacji jedzenia i kulinarnej demoralizacji poprzez junk food i convenience food. Autor uświadamia nam ponadto dlaczego w ostatnich czasach tak polubiliśmy programy telewizyjne propagujące wyszukane dania, renomowanych kucharzy i ekologiczną żywność.

Niektóre zdania Umberto są tak trafione, że nie mogłam się powstrzymać by ich nie zacytować:

Smaki kuchni włoskiej - cytaty

Smutne, ale prawdziwe. Bo przecież wielu osobom domowe konfitury zdają się za mało słodkie, a domowe zupy zbyt mało smakujące maggi.

W „Smakach kuchni włoskiej” jest jeszcze drugi esej – Giovanni Ballarini, przewodniczącego Włoskiej Akademii Kuchni. A potem mnóstwo kolorowych stron o składnikach, aromatach i tradycjach kulinarnych. Ogrom wiedzy, ogrom pracy zespołu specjalistów… Przyznam, że dawno żadna książka o tematyce kulinarnej tak mnie nie zachwyciła.

Gorąco polecam ten wysublimowany przewodnik, nie tylko smakoszom kuchni włoskiej, ale wszystkim kucharzom. Wiedza o surowcach i sposobach komponowania smaków to przecież klucz do osiągania kulinarnych sukcesów. A do tego przecież wszyscy dążymy.

Tytuł: SMAKI KUCHNI WŁOSKIEJ
Podtytuł: Sztuka kulinarna i najlepsze potrawy
Autorzy: Umberto Galimberti i Giovanni Ballarini
Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 370
Wydawca: Wydawnictwo Jedność, Kielce 2013 r.
Cena: 190 zł (adekwatna do wysokiej jakości albumu)

 

 

 

 

 

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*