Listkująca łopatka (pulled pork shoulder)

Długo pieczona w niskiej temperaturze łopatka, która dzięki temu jest niezwykle soczysta i delikatna. Po upieczeniu w charakterystyczny sposób listkuje, czyli rozpada się na włókna. Efekt taki uzyskujemy dzięki kolagenowi zawartemu w tkance łącznej, który pod wpływem ciepła i czasu zamienia się w żelatynę – to ona odpowiada za wspomnianą soczystość mięsa.

Nam bardzo przypadło to mięsko do gustu. Polecamy na niedzielny obiad. Np. w takiej aranżacji jak nasza, czyli z pieczonymi ziemniaczkami (w papryce), polentą zapiekaną pod serem, marchewką w sosie chrzanowym i sałatą z ogórkami w dressingu z sera feta.

Mięso dobrze smakuje w zestawie ze zdjęcia, testowaliśmy również wersję z puree ziemniaczanym i buraczkami, a także wersję klasyczną z bułką, (z sosem aioli – niekoniecznie), BBQ, serem oraz surówką coleslaw.

Pulled pork, czyli listkująca wieprzowina

  • 800 g łopatki wieprzowej
  • 1 łyżka brązowego cukru
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • sól i biały pieprz

W niewielkiej miseczce połącz brązowy cukier, obie papryki, sól oraz pieprz. Otrzymaną mieszanką przypraw natrzyj dokładnie mięso, np. w od razu w naczyniu do zapiekania. Możesz wstawić je na noc lub dłużej do lodówki, ale niekoniecznie.

Naczynie z łopatką przykryj folią aluminiową i wstaw do piekarnika nagrzanego do 140°C. Piecz 5h. Wyjmij i pozwól mięsu odpocząć kilkanaście minut.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*