Czekoladowy deser lodowy z brownie i owocami

Przed Tobą prosty lodowy deser, który… nie jest tłuszczowo-cukrową bombą kaloryczną, ale jednocześnie zadowoli kubki smakowe nawet największych koneserów słodkości.

Deser lodowy z Carte d'Or Chocolate Brownie (4)

A to za sprawą naprawdę wysokiej jakości lodów o ciekawym smaku – czekoladowym z ciastkami brownie. To nowość od Carte d’Or, którą miałam okazję wypróbować w miniony weekend.

Deser lodowy z Carte d'Or Chocolate Brownie (2)

Ponieważ Amerykanie swoje klasyczne czekoladowe ciacho serwują z mlekiem (jak i cookies czekoladowe, i wszystko inne z czekoladą), ja również podałam mój lodowy deser w towarzystwie mleka. Do tego dołożyłam garść owoców. Trudno zaprzeczyć, że truskawki czy borówki + czekolada to genialne połączenie, prawda? Zrezygnowałam z jakiejkolwiek śmietany, słodkich syropów, posypek, tłustych wafli i innych tego rodzaju pułapek żywieniowych.

Pamiętaj, lody (w rozsądnej ilości) to jeden z częściej polecanych przez dietetyków deserów. Nie oznacza to jednak, że polecamy gigantyczne desery lodowe o kaloryczności na poziomie 600 kcal. Dwie gałki zupełnie wystarczą. Tyle właśnie ma porcja lodów Carte d’Or:

Deser lodowy z Carte d'Or Chocolate Brownie (1)

To co szczególnie urzekło mnie w tych lodach to ich wygląd. Deser ułożony jest w opakowaniu w postaci sześciu pięknych, gotowych do nałożenia rozetek.

Deser lodowy z Carte d'Or Chocolate Brownie (1)

Możemy po prostu przełożyć je na talerzyk lub do pucharków. Nie potrzebujemy łyżki do lodów i żadnych umiejętności kulinarnych. Deser „sam z siebie” ładnie wygląda. To spora zaleta, szczególnie gdy serwujemy lody dla gości. Myślę, że te świetnie sprawdzą się podczas ploteczek z koleżanką lub przyjęcia w ogrodzie. Co ważne, mimo, że to lody premium, za pudełko 900 ml zapłacimy nieco ponad 10 zł. Nie jest to bardzo niska kwota, ale również nie wygórowana biorąc pod uwagę jakość, którą otrzymujemy.

To teraz już konkretnie, o moim deserze:

Składniki:

  • lody Carte d’Or Chocolate Brownie
  • truskawki
  • borówki
  • winogrona
  • mleko

Wykonanie:

Na talerzyk wyłóż dwie rozetki lodów Carte d’Or Chocolate Brownie. Dodaj pokrojone owoce i podawaj. Na przykład ze szklanką mleka.

Tak, to przyrządzenie pysznego deseru jest takie proste 🙂

Poniżej jeszcze dwa zdjęcia w bardziej kolorowej stylizacji.

Deser lodowy z Carte d'Or Chocolate Brownie (1)

Deser lodowy z Carte d'Or Chocolate Brownie (1)

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*