Smaki Chorwacji

Chorwacja to piękny i bardzo różnorodny kraj, który od kilku dobrych lat jest jednym z najpopularniejszych wśród polskich turystów wakacyjnych destynacji. Uwielbiamy go za piękne krajobrazy, zawsze dobrą pogodę i gościnność gospodarzy. Jedni wolą północ kraju – cudownie zieloną Istrię. Inni od razu kierują się nieco dalej, w okolicę Splitu szukając na przykład noclegów w Omis lub od razu do samej Makarskiej, na słynną chorwacką riwierę. Gdziekolwiek przyjdzie Wam spędzić wakacje w Chorwacji możecie być pewni, że będą udane również dlatego, że to kraj, który słynie też z wybornej kuchni.

Kuchnia chorwacka to kuchnia regionów, gdyż każdy ma swoją odrębną tradycję kulinarną. Tradycje kontynentalne noszą wpływy słowiańskie, węgierskie i tureckie. W rejonie przybrzeżnym widoczne są z kolei elementy kuchni greckiej i rzymskiej, a także późniejszej włoskiej. I nie mam tu wyłącznie na myśli wszechobecnej w Chorwacji pizzy, którą można kupić niemal na każdym rogu.

Poniżej przedstawiam krótkie opisy potraw i produktów spożywczych najbardziej charakterystycznych dla Chorwacji – takie „must try” podczas pobytu w tym kraju.

Burek

Burek to najpopularniejszy w Chorwacji wypiek na bazie ciasta filo. Występuje w wielu wariantach – słodkich i wytrawnych. Burki przyjmują różne kształty i mają rozmaite nadzienia, np. serowe, mięsne, szpinakowe, owocowe. Niektóre mają postać placka, które się kroi, inne przypominają bułeczki czy ślimaczki.

W Chorwacji znajdziemy też znacznie więcej przekąsek z ciasta filo, takie jak strudle, štrukli czy pirožki. Ciasto filo nieco przypomina ciasto francuskie, ale to zdecydowanie nie to samo. Filo jest nieco mniej tłuste i cięższe niż ciasto francuskie – stosuje się je także do tureckiej bakławy.

Ćevapčići

Ćevapčići to kotleciki z mięsa mielonego lub siekanego w kształcie kiełbaski/rulonika, grillowane lub smażone. Przygotowuje się je z różnego rodzaju mięs, choć tradycyjnie powinno się w nich znaleźć mięso baranie. Ćevapčići mogą być świetną przekąską, np. podane z chlebkiem pita i ajvarem, lub też stanowić część dania obiadowego, np. obok bulguru i warzyw.

Ryby i owoce morza

W chorwackim menu znajdziemy sporo ryb i owoców morza, co jest oczywiście związane z położeniem geograficznym tego kraju. Dorada z grilla (orada sa žara) czy makrela z grilla (skuša sa žara) to przykładowe dania, które często znajdziecie w chorwackich restauracjach. Dość popularne są też homary, małże i inne owoce morza. Warte wspomnienia jest tzw. czarne risotto (crni rižot), czyli risotto z dodatkiem kałamarnic, nadających mu charakterystyczny czarny kolor (kałamarnice wydzielają naturalnie czarny tusz w sytuacji zagrożenia).

Ser z wyspy Pag

Ser z wyspy Pag, inaczej paški sir to tradycyjny dojrzewający owczy ser, który produkuje się od lat na wyspie Pag. Stanowi jedną z ulubionych przestawek Chorwatów, a także cel zakupu wielu turystów. Młodszy ser idealnie komponuje się z białym winem, starszy (twardszy i bardziej pikantny) z czerwonym.

Rakija

Rakija, czyli popularny alkoholowy napój o woltażu 40-50%, dostępny jest w Chorwacji wszędzie – w sklepach, pubach i domach, często własnej produkcji. Domowa rakija jest często nawet mocniejsza (nawet powyżej 70%)! Trunek zbliżony jest smakiem do brandy lub bimbru – uzyskuje się go z przefermentowanych owoców, po następnie poddanych destylacji.

Co przywieźć z Chorwacji?

Rakija i wspomniany wcześniej paški sir to produkty, które jak najbardziej można przywieźć z wakacji w Chorwacji. Do innych produktów, które warto kupić dla siebie lub na prezent należą m.in. ajvar lub słodycze, np. ratluk, rahat lokum, lokum, turkish delight, bombay karachi halwa. Wszystkie to coś w rodzaju bardzo słodkich kostek, o orientalno-śródziemnomorskich korzeniach, które można znaleźć również w innych bałkańskich krajach.

Chorwacja produkuje także wysokiej jakości oliwy z oliwek, miody, wina, figi oraz ich przetwory. Bardzo znany jest też Maraschino – wiśniowy likier z okolic Zadaru. Jego nazwa pochodzi od wiśni Marasca rosnących sadach Dalmacji, czyli przepięknego rejonu Chorwacji do którego zdecydowanie warto się wybrać.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*