Za co pokochaliśmy Prosecco?

Prosecco to najczęściej wybierane wino musujące, ale można je też znaleźć w wersji delikatnie musującej lub bez bąbelków. Produkuje się je jedynie w Wenecji Euganejskiej oraz Friuli-Wenecji Julijskiej. Zdobyło popularność przewyższającą nawet francuskiego szampana dzięki połączeniu innowacji w winiarstwie z wysoką jakością i przystępną ceną.

Od szampana czy też hiszpańskiej Cavy, Prosecco różni się metodą fermentacji. Powtórna fermentacja w przypadku szampana czy Cavy ma miejsce już w butelkach. Za to twórcy Prosecco opracowali metodę Martinottiego, zwaną też Charmata, która wykorzystuje tzw. autoklawy, czyli stalowe kadzie. Proces ten skraca znacznie czas fermentacji, stąd nie tylko świeższy, mocno owocowy smak Prosecco, ale też różnica w cenie.

Jak rozpoznać dobre Prosecco?

Najlepsze pochodzi z Montello i Asolo i z Conegliano-Valdobbiadene. Na butelce powinieneś znaleźć banderolę z oznaczeniem DOC lub DOCG. Prosecco może zawierać maksymalnie 15% innych szczepów winogron i jedynymi dozwolonymi odmianami są: Pinot Noir, Pinot Blanc, Pinot Grigio, Chardonnay, Bianchetta Trevigiana,Verdiso, oraz Perera.Cena dobrego Prosecco zaczyna się od 20 zł, a za najlepsze zapłacisz 120-150 zł. W porównaniu z szampanem jest to cena bardzo konkurencyjna. Jedna z najsłynniejszych winnic Prosecco to wielokrotnie nagradzana La Jara, która wyprodukowała La Jara Prosecco Frizzante. Najbardziej pożądane Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG uprawia się na stokach wzgórz, co sprawia, że uprawa odbywa się bez użycia maszyn. Ręczna selekcja wpływa na zmniejszoną produkcję, ale też gwarantuje wyższą jakość.

Co oznacza Prosecco: Extra Brut, Brut, Extra Dry, Dry?

Rodzaje Prosecco zależą od poziomu cukru. Extra Brut to rzadko spotykane mocno wytrawne Prosecco, każde kolejne na liście będzie nieco słodsze aż do Dry, które oznacza wino półwytrawne. Nie występuje natomiast słodkie Prosecco.

Jak podawać Prosecco?

Optymalna temperatura serwowania to 6-8°C, ponieważ schłodzenie wyzwala głębię smaków i aromatów. Prosecco uratuje cię niemal w każdej sytuacji. Skomponuje się z potrawami z ryb i owoców morza, z białym mięsem, makaronami, albo z serami i deserami. Miłośnicy Prosecco najchętniej piją je jako samodzielny aperitif. Zawiera 11 procent alkoholu i jest niskokaloryczne – w 100 g zawiera jedynie 75 kcal, czyli prawie cztery razy mniej co ta sama ilość whisky albo trzy razy mniej od wódki czy rumu.

Podsumowanie

Zarówno dla smakoszy win, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z winiarstwem, Prosecco stało się niekwestionowanym faworytem. Aromatyczne i niezwykle różnorodne, to wino musujące z Włoch, które jest lekkie i idealnie pasuje do każdej okazji. A gdzie można znaleźć takie wyszukane trunki? Kultura Smaku oferuje szeroki wybór luksusowych alkoholi, w tym Prosecco.

Oferując produkty najwyższej jakości od lokalnych rzemieślników, aż po producentów z najdalszych zakątków Europy, Kultura Smaku jest miejscem, które kultywuje smak i sprawia, że zakupy stają się prawdziwym doświadczeniem kulinarnym. Kolekcja alkoholi, jaką oferują, jest tak różnorodna jak smaki, które kryją w sobie – każdy jest unikalny, każdy ma swoją historię.

Zakup Prosecco z Kultury Smaku to nie tylko zaspokojenie potrzeby chwili – to uczta dla zmysłów, prawdziwa kultura smaku. Bez względu na to, czy szukasz alkoholu na specjalną okazję, czy chcesz po prostu cieszyć się dobrym winem, to miejsce jest dla Ciebie.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*