Jak czyścić i konserwować grill?

Korzystanie z grilla, nieuchronnie wiąże się koniecznością jego czyszczenia i konserwacji. Sposób i częstotliwość wykonywania tych zabiegów mają znaczenie dla żywotności urządzenia. Dobrze pielęgnowany, dobrej jakości grill będzie służył przez długie lata, jednocześnie zachwycając pięknym wyglądem. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych zasada pielęgnacji grilli.

Ruszt

Ruszt grilla należy czyścić po każdym użytkowaniu, najlepiej jak najszybciej po jego wystygnięciu. Przede wszystkim, koniecznie trzeba usunąć z niego wszelkie resztki jedzenia. Służą do tego specjalne szczotki do grilla. Godna polecenia jest np. szczotka do grilla z grubym włosiem ze stali nierdzewnej marki Weber. Odporne na zużycie włosie pomoże usunąć zalegające na ruszcie pozostałości żywności oraz inne zabrudzenia.

Szczotka do grilla Weber

W przypadku grilli elektrycznych i gazowych, w celu usunięcia resztek jedzenia, należy rozgrzać ruszt do maksymalnej temperatury, a następnie przy pomocy szczotki usunąć zwęglone pozostałości z jeszcze gorącego rusztu.

Po usunięciu większych zabrudzeń, ruszt najlepiej spryskać profesjonalnym preparatem czyszczącym do stali nierdzewnej (np. tym środkiem do czyszczenia rusztów Weber). Grill wystarczy spryskać preparatem, pozostawić go na kilka minut (w celu rozpuszczenia tłuszczu), a następnie zetrzeć gąbką lub ściereczką z mikrofibry. Jeżeli do czyszczenia zastosujemy wodę z płynem do mycia naczyń, grill musi zostać dobrze osuszony. Kontakt z wodą może powodować rdzewienie, a nawet pojawianie się pleśni na powierzchni urządzenia.

Uwagi:

Ruszty żeliwne należy zawsze myć ręcznie, nie wolno wkładać ich do zmywarki.

Pamiętaj, że czysty ruszt to gwarancja, że wczorajszy stek nie zepsuje smaku dzisiejszej ryby!

Kocioł i pokrywa

Grill trzeba również raz na jakiś czas wyczyścić w środku. Kocioł i pokrywę (po wychłodzeniu) wystarczy umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Natomiast części zewnętrzne i pokryte emalią należy czyścić tylko specjalnymi, bezpiecznymi środkami do pielęgnacji grilli. To bardzo ważne! Istotne jest aby nie uszkodzić emalii – w innym wypadku konstrukcja zacznie pokrywać się rdzą.

Pokrowce

W okresie przerw w użytkowaniu grilla, warto przykrywać go przeznaczonym do tego pokrowcem. Pokrowiec doskonale zabezpieczy urządzenie przed kurzem, brudem, palącym słońcem czy deszczem.

Pokrowiec do grilla Weber

W przypadku dłuższej przerwy (np. w okresie zimowym) najlepiej okryty grill wstawić do pomieszczenia – garażu lub piwnicy.

Stosując się do podstawowych zasad czyszczenia grilla, korzystając z właściwych akcesoriów i preparatów czyszczących, a także dzięki fizycznej osłonie grilla, możemy sprawić, że będzie prezentował się jak nowy przez długie lata.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*