Jak wybrać sos sojowy?

Produkty popularne w kuchni azjatyckiej są coraz bardziej dostępne dla polskich odbiorców. W naszych supermarketach znajdziemy różne rodzaje makaronów ryżowych, grzybów czy przypraw, bez których trudno wyobrazić sobie klasyczne dania kuchni chińskiej, japońskiej czy wietnamskiej. Jednym z takich artykułów jest sos sojowy, ceniony przez wegetarian i wegan, ale nie tylko. Jak wybrać ten właściwy?

Sos sojowy – podstawowe informacje

Na początek warto mieć świadomość kilku podstawowych faktów. Tradycyjny sos sojowy powstaje na bazie 4 naturalnych składników: pszenicy, soi, wody i soli. Dodaje się do nich specjalny rodzaj pleśni, drożdże i bakterie kwasu mlekowego. Taki zacier dojrzewa przez jakiś czas, następnie jest wyciskany i odfiltrowywany. Warto pamiętać, że proporcje poszczególnych składników, czas dojrzewania, sposób filtracji – wszystko to ma wpływ na końcowy smak produktu. Wprowadzenie pewnych modyfikacji do receptury sprawiło, że obecnie wyróżnia się 5 klasycznych odmian sosu sojowego. Są to:

  • koykuchi – najbardziej popularny sos, o obniżonej zawartości soli,
  • usukuchi – bardziej słony, o charakterystycznym jaśniejszym kolorze (sos często wzbogacony sfermentowanym ryżem),
  • tamari – produkowany z niewielką ilością (lub zupełnie bez) pszenicy, ma wyrazisty smak i ciemny kolor,
  • saishikomi – dużo ciemniejszy, mocny w smaku, ze względu na dwukrotne warzenie,
  • shiro – słodki, nazywany też „białym” sosem sojowym; można nazwać go odwrotnością sosu tamari, ponieważ tu wykorzystuje się więcej pszenicy niż soi.

Już na tej podstawie widzimy, że sosy sojowe, które trafiają na półki sklepowe, mogą być zróżnicowane. Jak zatem wybrać sos do swojej kuchni?

Sposób produkcji

Jeśli szukasz dobrego produktu, unikaj tych, które powstały z użyciem środków chemicznych. Oprócz tego, że zawierają one mnóstwo konserwantów, to dodatkowo są nadmiernie dosalane. Twoją ostrożność powinny wzbudzić informacje o zastosowaniu wzmacniaczy smaków, barwników, syropu glukozowego czy gumy ksantanowej. Naturalnie warzone sosy sojowe, tj. popularny i ceniony Kikkoman, powstają na bazie 4 tradycyjnych produktów, a o ich wyjątkowym smaku decyduje specjalny rodzaj pleśni dodawanej podczas przygotowywania zacieru.

Nietolerancje pokarmowe

Niekiedy wybór sosu sojowego musi być podyktowany ograniczeniami naszej diety. Jeśli masz nietolerancję na gluten, chcesz unikać produktów na bazie pszenicy, dlatego najlepszym wyborem będzie bezglutenowy sos sojowy tamari. Podobnie jeśli doskwierają Ci problemy z nerkami, najlepszym wyborem będą produkty o obniżonej zawartości soli.

Przeznaczenie i preferencje

Oczywiście głównym kryterium są Twoje upodobania kulinarne. Możesz wybierać z sosów łagodnych i bardziej wyrazistych, aż po słodkie odmiany. Warto też ustalić, do czego najczęściej będziesz go używać. Np. klasyczny sos sojowy Kikkoman będzie optymalny do tofu, ryżu czy sałatek, a słodki sos tamari świetnie smakować będzie z kurczakiem teriyaki lub jako dodatek do ryb. Trzeba tutaj kierować się własnymi preferencjami i oczekiwaniami.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*