„Francuski Szef Kuchni” – recenzja książki Julii Child

Osobę Jullii Child poznałam dzięki filmowi „Julie&Julia”, który absolutnie mnie zachwycił. Kto jeszcze nie oglądał, niech szybko uzupełni zaległości! Opowiada on o zmaganiach nowojorskiej, niespełnionej zawodowo sekretarki, która postanowiła w rok zrealizować wszystkie 534 przepisy z książki kucharskiej Julii Child „Mastering the Art of French Cooking”. Z tego właśnie filmu dowiedziałam się, że Julia była (i pozostaję nią do dziś) prawdziwą ikoną kulinarnego świata. Osobą, która w latach sześćdziesiątych odczarowała dla Amerykanów kuchnię francuską, w tamtej epoce uważaną za zbyt wyrafinowaną i zbyt skomplikowaną, a tym samym niedostępną dla przeciętnego kucharza.

Francuski Szef Kuchni - okładka
Książka „Francuski Szef Kuchni” Julii Child – okładka

Julia kunszt kulinarny zdobyła w słynnej paryskiej Le Cordon Bleu. Do szkoły zapisała się… z nudów. Musiała bowiem wyjechać z mężem w sprawach służbowych (oczywiście jego sprawach służbowych) do Francji. Na szczęście dany jej w Starym Świecie czas doskonale wykorzystała. Nauczyła się dobrze „technicznie” gotować i postanowiła podzielić się ze swoimi rodakami zdobytymi umiejętnościami. Po powrocie do Stanów stworzyła pierwszy w historii program kulinarny zatytułowany „Francuski Szef Kuchni”. Jego premierowy odcinek wyemitowany został 11 lutego 1963 roku. Okazał się ogromnym wprost sukcesem. Ameryka oszalała na punkcie gotowania. Potem powstało jeszcze 131 odcinków kulinarnego show Julii!

Przepisy z tych właśnie programów zawiera książka „Francuski Szef Kuchni”. Stanowi prawdziwe kompendium wiedzy na temat kuchni znad Sekwany. Jak pisze autorka we wstępie: „Potrawy kuchni francuskiej należy przygotowywać starannie, przestrzegając odpowiedniej techniki. Niniejsza książka ma na celu przybliżenie czytelnikowi podstaw gotowania, począwszy od właściwego sposobu smażenia jajka i przyrządzania sosu do sałatki, skończywszy na gotowaniu łososia w całości i wykonaniu bożonarodzeniowej bûche, przystrojonej bezowymi grzybkami”. Dokładnie tak jest. W książce znajduje się mnóstwo technicznych wskazówek dotyczących przygotowania klasycznych francuskich dań (np. suflety, jajka w koszulkach, sos holenderski, zupę cebulową, boeuf bourguignon, coq au vin, crepes czy brioszki). Dla osób, które lubią rozumieć na czym polega gotowanie i po co wykonuje się określone czynności bądź dodaje określone składniki, kartki „Francuskiego Szafa Kuchni” będą nieocenioną kopalnią wiedzy.

Julia Child - Francuski Szef Kuchni
Julia Child w akcji.

Polecam tę książkę zarówno laikom, jak i bardziej zaawansowanym kucharzom. Przede wszystkim takim, którzy szukają opisów technik i sprawdzonych receptur. Julia wspomina we wstępie, że każde danie musiała kilkukrotnie przetestować przed zaprezentowaniem na ekranie. W dzisiejszych czasach tak się nie robi. Wierzcie mi.

Na koniec dodam, że osoby, które kupują książki głównie dla zdjęć, nie będą usatysfakcjonowane. Ta pozycja ich nie zawiera. Jak dla mnie nie jest to wadą, ponieważ postrzegam „Francuskiego Szefa Kuchni” jako uniwersalny, encyklopedyczny przewodnik, do którego zagląda się by przypomnieć sobie kulinarne podstawy.

I jeszcze w skrócie podstawowe informacje dot. książki:

Tytuł: Francuski Szef Kuchni
Autor: Julia Child
Format: 145×205 mm
Stron: 516
Oprawa: miękka (broszurowa ze skrzydłami)
Cena: 35,91 PLN
Wydawca i sprzedawca online: Wydawnictwo Literackie

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*