Kawa od A do Z

Dziś w nieco alfabetyczny sposób poznamy kilka podstawowych terminów związanych z kawą i kawowym stylem życia. Oto one:

3-kawa-od-a-do-z

A jak aromat

Aromat świeżo zaparzonej kawy jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych zapachów na świecie. Co ciekawe, powoduje on same miłe skojarzenia i to nie tylko pośród kawoszy, ale również u osób, które na co dzień kawy nie piją. O charakterystycznym zapachu kawy decyduje ponad 800 różnych związków aromatycznych zawartych w ziarnach kawowca, szczególnie tzw. olejków kawowych. Zapach kawy uzależniony jest przede wszystkim od gatunku kawy oraz stopnia palenia ziaren.

C jak cappuccino

Cappuccino to bardzo popularny na całym świecie, a wywodzący się z Włoch, napój na bazie kawy i mleka. Przygotowuje się go z jednej porcji espresso, które przykryte jest około 100 ml spienionego mleka. Przy fachowo przygotowanym cappuccino na obwodzie filiżanki widoczna jest ciemna obwódka pianki (creme) z espresso.

E jak espresso

Espresso to klasyczna włoska kawa, niewielka ilość intensywnego i bardzo aromatycznego napoju zaparzonego przy użyciu ekspresu ciśnieniowego. Sposób parzenia jest tutaj bardzo istotny, bo kawę tę powinno się podawać w małej filiżance z grubej porcelany, na wierzchu powinna być widoczna odpowiednio gruba i jednorodna warstwa creme – to znak, że kawa jest dobrej jakości.

K jak kofeina

Kofeina to naturalna substancja pobudzająca. Jest jednym z tych składników, który budzi szczególnie dużo emocji. Działanie kofeiny powoduje zwiększenie wydzielania się w organizmie takich substancji jak adrenalina czy serotonina, co zwykle objawia się pobudzeniem układu nerwowego, przyspieszeniem pracy serca oraz rozszerzeniem naczyń krwionośnych.

Kofeina poprawia sprawność umysłową i fizyczną, pozytywnie wpływa na koncentrację oraz zmniejsza zmęczenie. Szybko wchłania się i po około 30 minutach osiąga swoje maksymalne stężenie, powodując pobudzenie utrzymujące się przez około 4 godziny. W związku z powyższym, lepiej jest wypić dwie mniejsze filiżanki kawy w pewnym odstępie czasu, niż jedną dużą i mocna kawę.

L jak latte

Latte to najpopularniejszy na świecie napój przygotowywany na bazie kawy, ceniony szczególnie przez osoby, dla których sama kawa jest zbyt mocna lub zbyt wyrazista w smaku. Latte przygotowuje się z jednej porcji espresso i dużej ilości dobrze spienionego, ciepłego mleka. Podaje się ją w wysokiej szklance. Prawidłowo przygotowana tworzy wyraźnie oddzielające się warstwy – na dole mleko, druga warstwa to czarne espresso, a trzecia to mleczna piana.

M jak macchiato

Macchiato to kolejny napój kawowy wywodzący się z Włoch. Jest to espresso z niewielką ilością spienionego mleka. Macchiato podobnie jak latte, podaje się w wysokich, przeźroczystych szklankach, ale przygotowuje się je w odwrotnej kolejności. Kawę dodaje się ostrożnie, wlewając ją po ściance szklanki, aby espresso pozostało pod warstwą spienionego mleka.

R jak rozpuszczalna kawa

Kawa rozpuszczalna (na przykład firmy Jacobs: https://przepisynakawe.pl/kawy-rozpuszczalne-jacobs) to wynalazek naszych czasów, ceniona przede wszystkim ze względu na łatwość przygotowania, walory smakowe oraz trwałość. Surowcem do jej produkcji są ziarna kawy, które najpierw wypala się w tradycyjny sposób, następnie bardzo drobno mieli, a w końcu zaparza gorącą wodą. Z uzyskanego kawowego ekstraktu usuwa się wodę. Można to osiągnąć poprzez suszenie gorącym powietrzem (powstaje wówczas proszek) albo poprzez zamrażanie (tworzą się bryły, kruszone następnie na drobne granulki). Gotowa kawa trafia na rynek w postaci znanej nam kawy instant, gotowej do spożycia po zalaniu gorącą wodą i nie wymagającej żadnych dodatkowych czynności ani specjalistycznych urządzeń.

Z jak zielona kawa

Zielona kawa to po prostu surowe, nie poddane procesowi palenia ziarna drzewa kawowego. Kawę taką można kupić zarówno w ziarnach jak i mieloną. Ziarna niepalonej kawy są bardzo twarde oraz sprężyste, dlatego też odradza się ich mielenie w młynkach elektrycznych. Zaleca się wstępne zmiażdżenie ziaren w moździerzu i dopiero później jej drobniejsze zmielenie w młynku. Kawa zielona jest specyficzna w smaku i zdobywa rzesze sympatyków przede wszystkim ze względu na swoje odchudzające właściwości.

Sprawdź ciekawe przepisy na kawę Ani Starmach.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*