Wielki powrót dziczyzny na polskie stoły

Jeśli na Twoim stole dziczyzna należy do rzadkości – najwyższy czas to zmienić. Znakomite mięso kryje w sobie nadzwyczajne zalety – jego walory smakowe doceniano w polskiej kuchni już w XVI wieku.

Gulasz z jelenia
Gulasz z jelenia

Gdy masz odrobinę wolnego czasu w weekend lub w tygodniu – przeznacz go na przyrządzenie wybornych potraw z mięsa dzikich zwierząt. Jeżeli Twoi domownicy raz skosztują specjału – nie zechcą zamienić go na żaden inny.

Dziczyzna – coraz częstszy gość na polskich stołach

Stulecia wcześniej w polskich kuchniach mięso upolowanych zwierząt pojawiało się bardzo często. Kto nie zna z filmu lub literatury barwnych obrazów szlacheckich uczt, gdy na stołach królowały dania ze znakomitego jelenia, sarny, zająca czy dzikich kaczek i gęsi? W centrum oczy biesiadników cieszył pieczony dzik – podany w całości, z charakterystycznym jabłkiem w pysku. Jak jest teraz?

Współcześni Polacy zaczynają wracać do dawnych – zdrowych i smakowitych – tradycji kulinarnych i coraz chętniej sięgają po przepisy na potrawy z dziczyzny. Zniewalają nimi podniebienia najbliższych lub zachwycają nawet najwytworniejszych gości na proszonych przyjęciach.

Jednak nie wolno zapominać, że niemal 90 procent naszej dziczyzny przeznacza się na eksport – w polskim specjale od dawna gustują Niemcy, Francuzi i Belgowie. Pora, by przysmaku skosztowały Twoje domowe głodomory.

Wyborny specjał: gulasz z jelenia i pomidorami

Wiesz, że wyborne mięso z jelenia w staropolskiej kuchni ceniono najwyżej? Bez trudu kupisz je w sklepach Biedronka, przygotowane do przyrządzenia gulaszu. W przepisie autorstwa Jakuba Kuronia nietuzinkowy smak dziczyzny dopełniają świeże warzywa i wonne zioła. Przyrządzając jeleninę, nie obawiaj się aromatycznych przypraw, które cudownie wzbogacą potrawę i podkreślą wszystkie jej walory. Na początek przyda się kilka liści laurowych, a także solidna porcja soli i pieprzu. Jeśli lubisz – sięgnij po jałowiec, majeranek, tymianek i ziele angielskie.

Przy pomocy odrobiny oliwy z oliwek mięso z jelenia pięknie się zarumieni, a plastry wędzonego boczku poszerzą bukiet aromatów. Nie zapomnij o warzywach, które dodadzą daniu lekkości: do garnka wrzuć pokrojoną marchew, przyda się też kilka ząbków czosnku i cebula. Ostrzejsze nuty sprawią, że gulasz nabierze zdecydowanego charakteru. Wywar warzywny to kolejny intrygujący ton – dzięki niemu jelenina stanie się idealnie miękka, niemal aksamitna i rozkosznie rozpuści w ustach biesiadników.

Czym jeszcze powinieneś wzbogacić gulasz z dziczyzny? Dodaj do niego czerwoną, chrupiącą paprykę, pamiętaj o pomidorach w puszce i pachnącej cukinii. Pozwól mięsu dusić się na ogniu – niech smaki i aromaty przenikają się wzajemnie. Pod koniec dopraw danie – wybieraj nie tylko standardowe przyprawy, ale też zioła – dzięki nim dziczyzna wiele zyskuje. Sprawdź przepis na gulasz z jelenia:

http://www.biedronka.pl/pl/recipe,id,1510,name,gulasz-z-jelenia-z-pomidorami-i-cukinia-na-warzywnych-plackach.

Jak podać jeleninę oryginalnie?

Znakomity gulasz z jelenia z pomidorami i cukinią możesz serwować na wiele sposobów, jednak na polskich stołach najczęściej gości w towarzystwie ziemniaków. Jeśli masz ochotę oczarować biesiadników i podać go oryginalnie – przygotuj wyborne warzywne placki. Wystarczy połączyć odrobinę drożdży z cukrem, po pewnym czasie uzupełnić je jajkami, mlekiem i mąką. Pamiętaj, że podstawę placuszków stanowią jarzyny – dodaj pachnącą natkę pietruszki, por, seler, marchew i czosnek. Nie zapomnij o „kropce nad i” – szczypcie kurkumy, soli i pieprzu. Gdy ciasto podrośnie – pora smażyć je na patelni, aż placki nabiorą kolorów. Zapewne Twój gulasz jest już gotowy, a zaintrygowani domownicy siedzą w jadalni i próbują odgadnąć, jakim przysmakiem ich dziś uraczysz. Zaproś drogie łasuchy na nadzwyczajny poczęstunek – niech najdoskonalsze tradycje kulinarne z dawnej Polski wrócą do łask, a dziczyzna stanie się stałym gościem na Twoim stole, którego najbliżsi nie mogą się doczekać.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*