Pyszna sałatka w japońskim stylu przyrządzona wspólnie z Agnieszką D.
Egzotyczny charakter uzyskujemy dzięki glonom wakame i dressingowi o charakterystycznym azjatyckim smaku. Można dodać go również do innych sałatek z ulubionych warzyw. Zatem nawet jeśli nie masz akurat dostępu do wakame nadal możesz wykorzystać poniższy przepis. Składniki sosu warto mieć zawsze pod ręką ponieważ przydają się do wielu dań. Moje pochodzą z internetowych delikatesów Drpelc.pl, które niedawno poznaliśmy. Mój M. znalazł tam dla siebie herbatę z czystka;) W naszej kolejnej paczce znalazły się składniki do sałatki z tego wpisu i pasta tahini, którą planuję dobrze wykorzystać (pomysły poniżej).
Delikatesy Drpelc.pl to prawdziwa gratka dla smakoszy i osób dbających o zdrową dietę. W sklepie tym można znaleźć mnóstwo ciekawych produktów. Popularne ostatnio owoce chia czy olej kokosowy to tylko ułamek asortymentu. Drpelc.pl oferuje wiele produktów, których nie sposób znaleźć w supermarketach i wszystkie są rzeczywiście ekologiczne – posiadają europejskie logo rolnictwa ekologicznego – zielony liść, pod którym znajduje się symbol identyfikujący jednostkę certyfikującą.
Ciekawe produkty, które „rzuciły mi się w oko” to m.in. algi (np. do energetycznych koktajli), liofiliozwane owoce (np. do owsianek), rozmaite oleje smakowe (świetnie do lekkich sałatek, takiej jak ta sałatka z olejem z orzechów włoskich), rozmaite ekologiczne mąki – idealne dla bezglutenowców (migdałowa, kokosowa, z ciecierzycy), pasty z orzechów (ziemnych, nerkowca, laskowych). Gorąco polecam zajrzeć na stronę. Z pewnością każdy zainteresowany znajdzie na niej coś ciekawego, co pozwoli smacznie i zdrowo urozmaicić codzienną dietę.
Ale powróćmy do dzisiejszego przepisu…
Składniki sałatki:
- 2-3 łyżki suchych wodorostów wakame
- 1 duży ogórek zielony
- sól do smaku
Składniki dressingu:
- 3 łyżki octu ryżowego
- 2 łyżki bulionu dashi lub wody
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1/2 łyżki oleju sezamowego*
Dodatkowo:
Namocz wakame w wodzie, ok. 10 minut. Dobrze odsącz na sitku nadmiar wody.
Obieraczką do warzyw zetrzyj paski skórki ogórka, tak by miał paski z widoczną skórką i bez (to tylko dla efektu wizualnego). Przekrój warzywo na pół, a następnie na plastry. Ostatecznie powstaną półplasterki z jasnymi i ciemnymi fragmentami skórki. Przełóż ogórka do miski, posól i odstaw na kilka minut. Następnie odsącz nadmiar wody. Połącz z wodorostami wakame.
Wszystkie składniki dressingu wymieszaj w kubeczku. Otrzymanym sosem polej ogórki z wakame. Posyp całość nasionami sezamu i podawaj.
* Można zamienić na pastę sezamową tahini – też będzie smacznie, choć trochę inaczej.
Tahini mogę polecić do kilku wypróbowanych przepisów:
– makaron z twarogiem, miodem i tahini
– koktajl kawowy z bananem i tahini
Mam też kilka na liście „do przetestowania”:
– muffinki z tahini, ciasteczka z tahini
– pancakes z tahini
– brownies z tahini
– pesto szpinakowe z tahini
[…] […]