Co robić z dziećmi w domu w czasie pandemii?

Tytułowe pytanie zadaje sobie z pewnością wielu rodziców, których dzieci nie chodzą aktualnie do przedszkola lub szkoły. My też zastanawiamy się codziennie czym zająć naszą 5-cio letnią Alicję w sytuacji kiedy dni są coraz zimniejsze i krótsze, a odgórne zalecenia nakazują pozostanie w domu. Jakoś sobie jednak radzimy – w tym wpisie opowiem jak i podzielę się wieloma użytecznymi linkami do miejsc w Internecie, które nam w tym wszystkim pomagają – mam nadzieję, że przydadzą ?

Zabawy plastyczne

Rysowanie, kolorowanie, wycinanie czy przyklejanie to to co moja Ala lubi najbardziej. Wystarczy dać jej kolorowe kartki, brokatowe flamastry, naklejki, piórka, patyczki, pomponiki itp. i dziecka przez jakiś czas „nie ma”.

Wszelkiego rodzaju potrzebne gadżety zamawiamy w Internecie, np. w sklepie Inverso.pl, gdzie znajduje się szeroki wybór artykułów kreatywnych (patrz tutaj) i mnóstwo innych rzeczy przydatnych do rozmaitych zajęć z dziećmi, m.in. książki, zeszyty z zadaniami, artykuły plastyczne, puzzle, gry i wiele wiele więcej. Co istotne, wszystko jest w naprawdę bardzo dobrych cenach i wybór też jest ogromny. W zakupach na Inverso.pl podoba mi się to, że w jednym miejscu znajdę różnorodny asortyment i mogę złożyć jedno większe zamówienie nie płacąc za przesyłkę.

Często Ala tworzy według swojego pomysłu, czasem szukam jej inspiracji lub jakiś wzorów w aplikacji Pinterest lub Internecie. Przykładowe serwisy, które polecam to: Krokotak czy ePrzedszkolaki – znajdziecie tam wspaniałe, gotowe do druku szablony.

Książeczki edukacyjne

Nasza Ala bardzo chętnie rozwiązuje również różne zadania i łamigłówki. Na szczęście dostępność zeszytów dostosowanych do wieku dziecka jest ogromna – ostatnio robiła zadania-wyklejanki o kosmosie (dokładnie te) i zadania z literkami (dokładnie te) wcześniej dziecięce sudoku, labirynty i wiele innych.

Świetne arkusze do wydruku można znaleźć m.in. na ePrzedszkolaki czy Printotece

Puzzle

Puzzle to zabawa, która nigdy się nie nudzi – zarówno mnie jak i mojej Ali. Cena dziecięcych puzzli nie przekracza zwykle 20 zł, a zabawa może trwać wiele godzin. Poza tym istnieje ogromna różnorodność puzzli. Łatwiejsze zestawy są idealne w sytuacji kiedy chcemy żeby dziecko samo się sobą zajęło. Te bardziej ambitne sprawdzają się natomiast świetnie w sytuacji kiedy mamy możliwość nieco pomóc dziecku. Ja specjalnie kupuję córce ambitniejsze zestawy – żeby musiała się bardziej napracować i miała większą satysfakcję z momencie kiedy ułoży cały obrazek.

Gry planszowe

Gry planszowe to kolejna aktywność, która zajmuje dzieci od zawsze. Moja 5-cio latka, aktualnie najchętniej gra w Grzybobranie (link), Nawlekaj nie czekaj (link) i nową grę z księżniczkami Disney’a (link). Zawsze chętnie sięgnie też po klasycznego Piotrusia (link).

Koraliki do zaprasowania i koraliki wodne

Zabawa na długie godziny to także układanie koralików do zaprasowywania czy koralików wodnych (np. u nas Aquabeads). Te pierwsze topią się pod wpływem temperatury, jednocześnie układając się w wybrany wzór. Koraliki wodne z kolei wystarczy spryskać wodą aby się ze sobą skleiły, tworząc np. zwierzątka czy księżniczki. Wielu producentów i wiele sklepów oferuje tego rodzaju produkty – nie polecam konkretnych ponieważ mamy różne i wszystkie się sprawdzają.

Wspólne gotowanie i pieczenie

Wspólne gotowanie to również świetny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Moja pociecha, jak chyba wszystkie dzieci, najbardziej lubi piec słodkie wypieki i je dekorować. Od czasu do czasu bawimy się też w układanie buziek na kanapkach czy owsiankach albo tworzymy inne „stwory” z jedzenia – wtedy jedzenie zawsze lepiej smakuje. Pomysły znajdujemy w książkach oraz oczywiście w Internecie i na Pinterest.

YouTube

YouTube to miejsce gdzie można znaleźć wiele mało ambitnych filmików, np. z serii unboxing zabawek. Ale na szczęście na YouTube’ie jest o wiele więcej. My włączamy czasem np. zabawy z angielskim, dekorowanie wypieków (polecam kanał Tan Dulce by Grisel), filmiki logopedyczne (polecam kanał Mówi Aga) czy różne filmy instruktażowe pokazujące w jaki sposób złożyć origami czy przygotować okolicznościową laurkę.

Opisane wyżej pomysły i wskazane źródła to oczywiście tylko niektóre, wybrane. Zapraszam do dzielenia w komentarzach również Waszymi pomysłami na to co robić z dziećmi w domu!

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*