Jaki robot kuchenny wybrać? Co polecają Youtuberzy?

Robot planetarny to urządzenie przydatne w każdej kuchni. Polecam je absolutnie wszystkim. Tym, którzy lubią gotować by mogli robić to bardziej efektywnie i bardziej spektakularnie. A tym, którzy nie lubią gotować by mogli przygotowywać posiłki z minimalnym wkładem pracy własnej, unikając jednocześnie wysokoprzetworzonej żywności. Coraz popularniejsze gotowe posiłki zawierają zdecydowanie zbyt dużo soli i tłuszczu by mogły stanowić podstawę zdrowej diety.

Czym jest robot planetarny?

Robot planetarny to wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, przypominające stojący mikser. Różni się jednak zasadniczo od miksera zakresem funkcjonalności. Ze względu na większą ilość mieszadeł oraz dedykowanych akcesoriów możliwości robota planetarnego są zdecydowanie większe. Sprzęt ten pomaga w przygotowywaniu posiłków na wiele sposobów. Roboty planetarne potrafią miksować, ucierać, blendować, trzeć, siekać, kroić w kostkę lub plastry, ubijać pianę, zagniatać ciasto, mielić mięso, wyciskać soki, a te najnowocześniejsze również smażyć czy dusić. 
Nazwa „robot planetarny” pochodzi od sposobu w jaki poruszają się mieszadła urządzenia. Prócz tego, że obracają się wokół własnej osi, poruszają się również wokół krawędzi misy (czyli w sposób charakterystyczny dla planet poruszających się wokół Słońca).

Dlaczego warto mieć robot planetarny?

Moim zdaniem, robot planetarny to jedyne urządzenie (prócz tostera), które jest naprawdę potrzebne w kuchni. Zastępuje ono wiele innych drobnych sprzętów, takich jak miksery, blendery, wyciskarki, maszynki do mielenia itp. Te często „lądują” z tyłu szafki lub szuflady i rzadko bywają wyciągane. Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem jest posiadanie jednego, wysokiej jakości urządzenia, które potrafi praktycznie wszystko i jest zawsze pod ręką. W tym celu najlepiej ustawić je na stałe na blacie kuchennym. Dobre roboty planetarne nadają się do tego doskonale – najlepsi producenci zdecydowanie dbają o design swoich sprzętów.

Jak wybrać robot planetarny?

Wybierając robot planetarny warto zadać sobie podstawowe pytanie – do czego ma nam służyć. Od tego zależeć będzie to jakie funkcje powinno posiadać urządzenie. Nie musi ono posiadać absolutnie wszystkich możliwych akcesoriów – najważniejsze jest to aby miał mocny silnik, odpowiednią konstrukcję i był wykonany z wytrzymałych materiałów. Przy ograniczonym budżecie zdecydowanie lepiej postawić na jakość wykonania niż na ilość gadżetów. Inne istotne kwestie to:
– łatwość montażu i demontażu mieszadeł i akcesoriów
– możliwość mycia w zmywarce
– pojemność misy
Warto zwrócić też uwagę na to jaki głośny jest robot i czy stabilnie stoi na stole podczas pracy.

Jakie funkcje posiadają roboty planetarne?

– miksowanie
Jak wspominałam wyżej, robot planetarny odróżnia od miksera sposób obracania się mieszadeł. W zwykłym mikserze często musimy ręcznie ściągać ze ścianek niewymieszane składniki (końcówki kręcą się tylko w jedną stronę). W robocie planetarnym, dzięki temu, że końcówki kręcą się zarówno wokół własnej osi, jaki i naczynia, są w stanie równomiernie wymieszać składniki, np. ciasta. Zaawansowane roboty planetarne posiadają funkcję mieszania z gotowaniem indukcyjnym, dzięki czemu można przygotować w nim ciepły sos lub zupę.
– ubijanie
To podstawowa funkcja każdego robota planetarnego. Duża trzepaczka w kilka minut ubije białko na bezę czy suflet, śmietanę do deseru, a także jajka na biszkopt. Najlepiej jeśli robot potrafi ubić zarówno jedno jajko na omlet jak i kilkanaście jaj na duże ciasto. Ubijaczka może przydać się także do stworzenia domowego majonezu, delikatnego kremu, musu czy sosu – wszystkiego co trzeba napowietrzyć by uzyskało niepowtarzalną lekką konsystencję.
– zagniatanie ciasta
Do zagniatania ciasta służy specjalny hak, który należy do podstawowego wyposażenia robota planetarnego. Tego rodzaju końcówka plus odpowiedniej mocy silnik pozwala na zagniatanie ciężkich ciast, np. ciasto na chleb, na pizzę czy na domowy makaron. Zagniatanie ciasta to dla rąk olbrzymie wyzwanie, a dla dobrego robota dosłownie kilka minut pracy. Zwracam uwagę na słowo „dobrego”. Nie każdy sprosta takiemu zadaniu. 
– blendowanie
Niektóre roboty planetarne zastępują ręczny blender, dzięki dołączonemu kielichowi. Dzięki temu w kilka chwil można przygotować koktajl, przecier lub zupkę dla niemowlęcia.
– tarcie, cięcie w kostkę i plastry
Nie wszystkie roboty posiadają funkcję tarcia, cięcia czy szatkowania, ale niektóre posiadają przystawki które to umożliwia. Pomaga ona w starciu warzyw na placki (np. ziemniaków, marchewki, selera, dyni), rozdrobnieniu serów, orzechów, czekolady. Możliwe jest także krojenie w kostkę, w plastry czy słupki, dzięki czemu przygotowanie zdrowej surówki staje się szybkie i przyjemne.
– mielenie
Mielenie to również nie jest funkcja typowa dla robota planetarnego, jednak np. robot Kenwood Chef posiada odpowiednią przystawkę, która bez trudu zmieli mięso na burgery czy domową kiełbasę. Oczywiście, mielić możemy nie tylko mięso, ale wszelkie składniki, otrzymując dzięki temu różnorodne nadzienia, farsze, pasztety itp.
– inne funkcje
Robot wieloczynnościowy może pełnić także funkcję sokowirówki, wyciskarki do cytrusów oraz przecieraka do owoców. Dzięki dodatkowym akcesoriom możliwe jest wałkowanie ciasta na makaron i wykrajanie wybranych kształtów makaronu.
– gotowanie indukcyjne
Najbardziej zaawansowane modele potrafią również gotować! W robocie z gotowaniem indukcyjnym można jednocześnie podgrzewać i ubijać, albo wyłącznie gotować i mieszać. W robocie planetarny możliwe jest zatem przygotowanie zupy, ugotowanie mięsa na parze bądź jego usmażenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając robota?

Aby zakup robota wielofunkcyjnego okazał się trafiony, należy wybrać sprzęt, który sprosta naszym oczekiwaniom. Ważne jest aby zwrócić uwagę na najważniejsze cechy, którymi różnią się między sobą roboty dostępne na rynku.
– moc robota
Urządzenia wielofunkcyjne różnią się między sobą m.in. mocą. Pamiętaj, że im większa moc silnika, tym cięższe zadania będzie można powierzać robotowi. Robot o mocy 600 W poradzi sobie z ubiciem piany, ale nie zagniecie ciasta na chleb czy nie pokruszy lodu. Optymalnym wyborem będzie moc 1200-1700 W. Takie parametry gwarantują niezawodną pracę z najtrudniejszymi składnikami.
– materiał i solidność wykonania
Materiał z którego wykonano robota to również jego bardzo istotna cecha. Elementy plastikowe są mało trwałe i szybko widać na nich ślady użytkowania. Zdecydowanie lepiej zainwestować w metalową konstrukcję, która jest zdecydowanie bardziej trwała, odporna na zarysowania czy pęknięcia. Metalowy robot jest też dużo łatwiejszy do utrzymania w czystości i zdecydowanie lepiej wygląda.
– misa
Roboty kuchenne wyposażone są w misę o różnej wielkości. Moim zdaniem lepiej postawić na większą pojemność, ponieważ można wtedy po prostu przygotować więcej na raz. Ma to istotne znaczenie, gdy przygotowuje się posiłek dla większej ilości osób lub gdy chce się zrobić go więcej, aby wystarczyło na kilka dni. W zaawansowanych modelach (tych od firmy Kenwood) misa jest podświetlana, dzięki czemu można łatwiej obserwować przygotowanie dania. Misa posiada także rączki umożliwiające łatwe przenoszenie, a także podziałkę ułatwiającą odmierzanie składników.
– regulacja prędkości
Oczywiste jest, że niektóre zadania wymagają małej mocy robota, inne większej. Wygodna regulacja pracy robota to bardzo istotna cecha – inne obroty są nam potrzebne do ubicia piany, inne do delikatnego kremu. Również praca pulsacyjna robota to ważna rzecz – dzięki temu możemy mieć większą kontrolę nad stopniem rozdrobnienia składników (np. owoców, warzyw).
– wyposażenie
Wyższe modele robotów wieloczynnościowych, prócz podstawowych mieszadeł do ciasta, trzepaczki oraz haka do zagniatania zawierają m.in. wyciskarkę do cytrusów, młynek do kawy i przypraw, maszynkę do mielenia, malakser i blender. Akcesoria dodatkowe (np. wałkowarkę do ciasta, wykrojnik do makaronu), można dokupić oddzielnie, w zależności od potrzeb. Wygodnym dodatkiem jest także osłona misy, która zapobiega rozpryskiwaniu zawartości. 
Kompleksowe zestawienie parametrów wysokiej jakości robotów wieloczynnościowych (marki Kenwood) znajdziecie w tym miejscu: Porównanie robotów kuchennych Kenwood.

Jaki robot kuchenny wybrać? Co polecają Youtuberzy?

Zapraszam do obejrzenia „w akcji” kilku modeli robotów planetarnych na kanałach znanych Youtuberów. Zobaczycie jak dobry robot wygląda i co potrafi.
ParaKulinarni Jack&Domi przygotowali za pomocą robota Kenwood Chef XL Titanium prawdziwie włoską ucztę – deser mangopone oraz kluseczki gnocchi szpinakowe z gorgonzolą i szynką parmeńską. Robot spisał się wyśmienicie.

Z kolei Sugarlady zaprezentowała jak stworzyć włoskie cantucci na dwa sposoby – tradycyjnie i za pomocą Kenwood Chef XL Elite. Wynik doświadczenia jest dość oczywisty. Spójrzcie:

Na kanale UMAMI obejrzycie natomiast robot Kenwood Chef XL pomagający w przyrządzeniu bułeczek bao z farszem krewetkowym oraz chińskich pierożków baozi. Tu również sprzęt robi wrażenie!

 
Polecam również:
 

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*