Dziś podzielę się garścią pomysłów na ryż na mleku – proste danie, które pewnie wiele osób pamięta z dzieciństwa. Ja z dzieciństwa nie pamiętam – u nas ta smaczna propozycja zaczęła pojawiać się od momentu, kiedy zanotowałam w szafie nadmiar ryżu do sushi i szukałam sposobu by go zagospodarować. Od tego czasu powstało już wiele różnych wersji ryżu na mleku o czym piszę poniżej. Z ryżem na mleku jest jak z owsianką – nigdy się nie znudzi bo zawsze może być nieco inny. Warto szukać ciekawych dodatków, najlepiej takich, które są aktualnie w promocji. Gazetki promocyjne (np. Biedronki) można łatwo śledzić online (zajrzyj np. tutaj). Wiele produktów, które w regularnych cenach są drogie, często można kupić za ułamek ceny – tak było np. z moim ryżem do sushi. Często można też w dobrej cenie kupić mleko kokosowe, świeże mango i wiele innych ciekawych rzeczy. Warto szukać 🙂
Wskazówki – do przygotowania tego dania polecam użyć garnek z powłoką nieprzywierającą. Warto też przygotować je dzień wcześniej, a przed podaniem odgrzać. Wtedy ryż będzie bardziej miękki i kremowy.
- 1 szklanka dowolnego ryżu – my najbardziej lubimy do tego dania ryż do sushi, ryż do risotto (te ryże są krótkoziarniste i rozgotowują się tworząc kremowy pudding mleczny) lub ryż jaśminowy (ten ryż ma niepowtarzalny, przyjemny smak), ale ryż brążowy lub „zwykły” biały też będzie dobry
- 3-4 szklanki mleka (krowiego, dowolnego roślinnego lub częściowo mleka kokosowego – mleko kokosowe jest bardzo tłuste, więc należy je stosować jako dodatek smakowy; albo użyć odtłuszczonego)
- dowolne dodatki – np.
– wiśnie w kompocie, podgrzane i zagęszczone mąką ziemniaczaną
– mus jabłkowy lub jabłka prażone (opcjonalnie z cynamonem i/lub rodzynkami)
– masło, śmietana i cukier cynamonowy (do podania)
– syrop kokosowy (dobrze uzupełnia ryż na mleku kokosowym)
– uprażone orzechy włoskie
W rondlu o nieprzywierającym dnie umieść ryż i 2-3 szklanki mleka. Całość zagotuj, a następnie gotuj na małym ogniu, do momentu aż ryż stanie się miękki. W razie potrzeby dodawaj sukcesywnie mleko. Ilość potrzebnego mleka zależy od rodzaju użytego ryżu i konsystencji jaką chcemy uzyskać. Bezpośrednio do garnka z ryżem można dodać cukier i aromat (np. laskę wanilii). Ja tego nie robię bo nie lubię zbyt słodkiego ryżu (i tak mam często słodkie dodatki), ale jak wiadomo – gusta są różne.
Podawaj ryż na ciepło, z wybranymi dodatkami.
Moje ulubione śniadane z dzieciństwa. Z fajnie dobranymi dodatkami potrafi być naprawdę pyszne 🙂
zrobiłam to wg przepisu i wyszło bardzo smacznie