Miksery planetarne – czym wyróżniają się takie sprzęty?

Jednym z profesjonalnych elementów wyposażenia kuchni doświadczonego miłośnika gotowania oraz zawodowego kucharza jest mikser planetarny. Tego typu urządzenie wyróżnia się niezwykle praktycznym charakterem, znacznie skracając czas przygotowywania różnego rodzaju dań. Inwestycja w taki sprzęt jest zatem polecana wszystkim osobom, którym zależy na bardziej wydajnym gotowaniu. Po jego uruchomieniu, kucharz jest w stanie zająć się obróbką innych składników i przyrządzaniem kolejnych dań. Czym wyróżniają się miksery planetarne i jakie funkcje oferują?

Podstawowe informacje na temat urządzeń

Inwestując w opisywany sprzęt trzeba przede wszystkim przygotować się na to, iż zajmie on dość dużo miejsca w kuchni. Z drugiej strony, miksery to w praktyce połączenie kilku urządzeń w jednym, dlatego nie musimy zaopatrywać się w dodatkowe elementy. Całość składa się z wytrzymałego korpusu, najczęściej wykonanego ze stali nierdzewnej oraz pojemnej misy. O funkcjonalności sprzętu decyduje jednak liczba i rodzaj końcówek.

  • Najczęściej można spotkać się z końcówką przeznaczoną do ubijania piany, która przypomina swoim kształtem trzepaczkę. Za jej pomocą jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie ubić np. śmietanę lub białko. Nadaje się także do przyrządzenia różnego rodzaju sosów, bez obaw o pojawienie się w nich grudek.
  • Drugą najczęściej używaną końcówką jest hak do ciasta. Miksery planetarne skutecznie radzą sobie z szybkim wyrabianiem mąki i reszty składników, co pozwala uzyskać perfekcyjną konsystencję. W konsekwencji, kucharz nie musi samodzielnie ugniatać ciasta, co jest wyjątkowo czasochłonnych procesem. 
  • Jeśli chodzi o klasyczną końcówkę przeznaczoną do mieszania, ma ona zwykle płaski kształt i stanowi krzyżowe połączenie kilku elementów. 

Wyżej opisane akcesoria to podstawowe wyposażenie, które najczęściej znajduje się w zestawie. Urządzenia zapewniają jednak o wiele szersze możliwości. Przykładowo, można wykorzystać je do tarcia i szatkowania warzyw. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne przystawki. Niektóre wersje pozwalają nawet na uzyskanie fantazyjnych kształtów, np. wstążek lub spiralnych nitek.

W jaki sposób można jeszcze wykorzystać miksery planetarne?

Wyrabianie ciasta to jedno. Urządzenie może posłużyć nam do także wałkowania. Inwestując w specjalną przystawkę w formie wałkowarki, mamy możliwość wyboru spośród kilku grubości ciasta. W ten sposób możemy przyrządzić naprawdę sporo różnych potraw, bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu. Opisywany sprzęt nadaje się ponadto do wyrobu makaronu. Jeśli marzy się nam domowe spaghetti lub inny kształt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać go w dosłownie kilka chwil. Miłośnicy własnoręcznie przygotowywanych wędlin również mogą skorzystać z możliwości jakie zapewniają miksery planetarne. W celu należy zaopatrzyć się w lejek do napełniania kiełbas, połączony z maszynką do mięsa. Ciekawą opcją jest też młynek do zboża, dzięki któremu uzyskamy świeżą mąkę oraz specjalna prasa do płatków zbożowych oraz musli.

Jak widać, miksery to wielofunkcyjne sprzęty, zapewniające niesamowity komfort gotowania. Ich zaletą jest nie tylko szybka, ale również bardzo dokładna praca. Kolejną zaletą jest to, iż urządzenie działa w sposób samodzielny, a zatem nie wymaga od użytkownika np. trzymania miski. Inwestując w tego typu mikser można z powodzeniem zrezygnować z zakupu np. takich produktów jak maszynka do mielenia mięsa, młynek czy klasyczny mikser. Choć nie należy on do tanich, jest to inwestycja, która zwraca się w krótkim czasie. 

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*