Bardzo lekka konfitura truskawkowa

Przedstawiona przeze mnie wczoraj mega-truskawkowa konfitura z bazylią była przewspaniała, ale niestety, bardzo nieekonomiczna i dość ciężka. Postanowiłam uzyskać również „lżejszy” dżem truskawkowy. Niestety, truskawki pektyn zbyt wiele w sobie nie mają by taki utworzyć, więc posiłkowałam się pektyną z torebki z żelfixem. Konfiturę przygotowałam w standardowy sposób. Poza protokołem dodałam jedynie odrobinę rabarbaru bo akurat znalazł się pod ręką. Rezultat? Lekka konfitura-galaretka z całymi kawałkami owoców. Zupełnie inna niż ta opisana wczoraj, ale również pyszna.

  • 1 kg truskawek pokrojonych na ćwiartki
  • 150 g rabarbaru
  • 1 żelfix 2:1 (Dr.Oetker)
  • 500 g cukru

Pokrojone na ćwiartki truskawki i pokrojony na kawałki rabarbar wymieszaj z żelfixem. Zagotuj, cały czas mieszając. Dodaj cukier, ponownie zagotuj i gotuj jeszcze 1 minutę. Zdejmij z ognia, mieszaj jeszcze przez chwilę do zaniku piany. Gorącą płynną konfiturę przekładaj do słoików (do pełna), natychmiast szczelnie zamykając. Słoiki układaj dnem do góry na ok 5 min. Może je tak trzymać trochę dłużej, ale nie bardzo długo bo inaczej po odwróceniu zostanie pusta przestrzeń na dnie słoiczków.

Jeden komentarz

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*