Prawdziwa pizza neapolitańska – czym różni się od naszej polskiej?

W dzisiejszym wpisie podzielę się nowo zdobytą wiedzą na temat pizzy neapolitańskiej, którą udało mi się posiąść dzięki zaproszeniu do poznańskiej restauracji Forni Rossi, która mieści się w poznańskiej Galerii Malta, na 2. poziomie (za food court’em, naprzeciw Pizza Hut). Myślę, że warto wiedzieć o tym miejscu, ponieważ swoim poziomem znacznie różni się od innych gastronomicznych destynacji w tej galerii handlowej (i nie tylko tej). Tam można naprawdę dobrze zjeść, w bardzo dobrej cenie i w bardzo przyjemnej scenerii. Stoliki przy oknach mają wspaniały widok na Jezioro Maltańskie.

Pizza neapolitańska w Galerii Malta
Mój cudowny Towarzysz i Towarzyszka 🙂

Forni Rossi to restauracja, która serwuje prawdziwą pizzę neapolitańską, tę zastrzeżoną przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny.

Pizza neapolitańska w Galerii Malta

Pizzę o tej nazwie można wyrabiać tylko według ściśle określonej receptury i tylko z oryginalnych składników. Do pizzy neapolitańskiej należy używać wyłącznie pomidory San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych na południe od Wezuwiusza oraz ser fior di latte z mleka krów wypasanych w Kampanii i Lazio. Mąka musi być typu 00, a grubość ciasta nie może przekraczać 3 mm. Pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w piecu opalanym drewnem, w temperaturze powyżej 430°C.

IMG_0907

2016-01-14-19.32-400

Po wypieczeniu ranty placka o średnicy 32 cm powinny być pulchne i aromatyczne, a środek cienki i wilgotny. Przestrzegania ustalonych standardów „pilnuje” Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej (więcej o stowarzyszeniu TUTAJ), a spełniającym je restauracjom przyznaje specjalny certyfikat. Forni Rossi jest posiadaczem takiego właśnie certyfikatu. Specjalnie wyszkoleni są także zatrudnieni w tej restauracji mistrzowie pizzy – pizzaiolo. Dzięki temu mamy pewność, że w centrum Poznania odnajdziemy prawdziwy smak Neapolu.

Co jeszcze różni pizzę neapolitańską od tej z naszych pizzerii? M.in. to, że nie ma pizzy neapolitańskiej fungi, rzeźnickiej, farmerskiej czy kebab. Mamy do wyboru trzy rodzaje pizzy neapolitańskiej:

MARGHERITTA – sos z pomidorów San Marzano, mozzarella fior di latte, oliwa, bazylia, parmezan

MARINARA (bez sera) – sos z pomidorów San Marzano, oregano, czosnek, oliwa, bazylia

BIANCA (bez sosu z pomidorów) – mozzarella fior di latte, oliwa, parmezan

Do wybranego placka domawiamy wybrane, autentycznie włoskie dodatki, np. wołowinę bresaola, szynkę parmeńską, szynkę cotto, pancettę, wędzony ser provola, owczy pecorino czy prawdziwie włoską rukolę, która rzeczywiście smakuje nieco inaczej niż ta nasza. Ja osobiście się nią wczoraj zajadałam. I świetnym owczym serem pecorino. Z dodatkami nie warto przesadzać ponieważ każdy składnik ma swój niepowtarzalny smak, którego lepiej nie zgubić w natłoku innych. 2-3 wystarczą w zupełności.

Pizza neapolitańska
Nasza pizza.

Kolejną ciekawostką jest to, że pizzy neapolitańskiej nie kroi się w trójkąty. W Neapolu bowiem pizzę je się sztućcami, albo samemu wykrawa się kawałki i składa jak kanapkę, jedząc rękami. Instrukcja jedzenia pizzy sztućcami dostępna jest w Forni Rossi. Należy jeść ją od środka ku rantom. Te służą do zbierania pozostałości oliwy i sosu pomidorowego na talerzu. Dodatkami do pizzy są oliwa extra virgin i ocet balsamiczny.

Jak-jeść-pizzę-neapolitańską

Prócz pizzy próbowaliśmy również 3 pasty jakie można zjeść w Forni Rossi – penne carbonara, spaghetti bolognese i pappardelle z sosem grzybowym. Wszystkie były bardzo smaczne, choć najbardziej przypadła nam do gustu ostatnia propozycja. Przyznam, że sos, który spłynął z makaronu na talerz zbierałam podaną wcześniej facaccią (ciasto do pizzy + zioła + oliwa extra virgin). I bardzo mi to połączenie smakowało. Szkoda przecież zostawiać takie smakowitości 😉

Penne carbonara - najwyraźniej przypadło do gustu małej Smakoszce :)
Penne carbonara – najwyraźniej przypadło do gustu małej Smakoszce 🙂
Pizza neapolitańska w Galerii Malta
Spaghetti bolognese i Pappardelle w sosie grzybowym

W menu wypatrzyłam też inne pozycje, które zapowiadają się pysznie, np. spaghetti z krewetkami w białym winie z natką pietruszki czy sałatkę z marynowanym łososiem. Ten mieliśmy okazję spróbować – był naprawdę czymś nowym i bardzo ciekawym.

W Forni Rossi smakowała mi też kawa. Zamówiłam klasyczne cappuccino (do panna cotty z malinami), które wybitnie przypadło mi do gustu. Nie jestem znawcą kawy, więc nie potrafię technicznie opisać co w niej było fajnego, ale po prostu jej picie stanowiło dużą przyjemność.

Panna cotta z musem malinowym

Podsumowując – gorąco zachęcam od odwiedzenia Forni Rossi. To wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Poznania i całej Polski. Bo to jedyna w Polsce restauracja, która serwuje prawdziwą pizzę neapolitańską.

Do przygotowania polskiej pizzy przydatne będa gazowe i elektryczne piece do pizzy – sprawdź ich ofertę.

6 komentarzy

  1. Już dużo wcześniej odkryłam to niesamowite miejsce z pyszną kuchnią. Galeria Malta ma urozmaiconą ofertę food court jednak przyznaję się , że przez miłość do włoskiej kuchni ciągnie mnie do Forni Rossi. Żadna pizzera w Poznaniu nie podaje tak dobrej, oryginalnej w smaku pizzy. Lubię tam przychodzić z rodziną i przyjaciółmi.

  2. Porcje takie że maleństwo ze zdjęcia pewnie wszamało makaron razem z miską a następnie poszło głodne spać. Brawo dla autorów ich snobizm jest urzekający

  3. Szanowna Pani!! Widząc,jakie ma Pani osiągnięcia naukowe i kompetencje w tym co Pani robi mogę sądzić,że jednocześnie zna Pani również języki obce.Opisując a jednocześnie reklamując restaurację Forno Rossi w Poznaniu bardzo szczegółowo opisuje Pani o „prawdziwej autentycznej” pizzy neapolitańskiej,którą ponoć serwuje ta restauracja- i tu cytuję Panią: ” która serwuje prawdziwą,neapolitańską ,jako wyrób tradycyjny”……… ” pizzę o tej nazwie mozna wyrabiać według ściśle ustalonej receptury……,”pizza MUSI być pieczona w PIECU OPALANYM DREWNEM”, i stwierdza Pani,że restauracja ta posiada odpowiedni certyfikat.I tu mam pytanie i prosbę o wyjaśnienie—czy na pewno pizza serwowana w tej restauracji jest pieczona w piecu opalanym drewnem i czy widziała Pani ten certyfikat,który oni posiadają? Gdyż ten certyfikat pokazany w Pani reportarzu jest tylko certyfikatem atestującym piec opalany gazem a jednocześnie zdjęcia pieców tam pokazanych są piecami opalanymi tylko i wyłącznie gazem.Więc jak to się ma do prawdziwej pizzy neapolitańskiej?Według mnie,jest to wielkie nieporozumienie gdyż pizza pieczona w piecu gazowym nie może posiadać miana PRAWDZIWEJ PIZZY NEAPOLITAŃSKIEJ.Pozdrawiam i czekam na odpowiedż.Urszula

  4. Tekst wygląda jak płatny promocyjny artykuł. I faktycznie na zdjęciu widać jak byk: „forno a gas”. A więc ściema.

  5. Dla informacji, w wielu miastach w Europie i USA coraz częściej wprowadzany jest zakaz montażu pieców opalanych paliwem stałym ( drewnem czy węglem). Taka sytuacja była w Galerii Malta, gdzie restauracja Forni Rossi nie uzyskała zgody na montaż pieców opalanych drewnem i dlatego zostały zainstalowane piece opalane gazem. Wynika to z przepisów prawa, obowiązujących w tym rejonie Poznania. Między innymi dlatego, w takich sytuacjach Zrzeszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej AVPN z Neapolu dopuściło i certyfikowało do przygotowywania pizzy neapolitańskiej, specjalne do tego przygotowane piece opalane gazem. Mają one identyczną konstrukcję jak piece klasyczne, jednak do uzyskania wysokiej temperatury, niezbędnej do przygotowania pizzy neapolitańskie ( ok 430 st.C ) wykorzystywane są specjalne palniki gazowe, zamiast drewna. Dla przykładu, takie piece są używane np. w Berlinie, w znanych pizzeriach neapolitańskich oraz wielu innych miastach europejskich ( coraz częściej, również we Włoszech). Jednocześnie o tym, czy dana pizzeria posiada certyfikat, można dowiedzieć się na oficjalnej stronie AVPN z Neapolu http://www.pizzanapoletana.org Są tam wymienione wszystkie, certyfikowane pizzerie neapolitańskie na świecie. Na dzień dzisiejszy w Polsce są dwie restauracje, które uzyskały certyfikat Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN) – poznańska Forni Rossi i krakowskie Nolio. Zachęcam do lektury strony AVPN oraz aktualnej prasy z Neapolu ( dostępna w internecie) na temat pieców opalanych drewnem i gazem, które używane są do wypieku pizzy neapolitańskiej. Krytycy pieców opalanych gazem, używanych do przygotowywania pizzy neapolitańskiej mogą dowiedzieć się wielu ciekawych i fachowych informacji. Po tej lekturze wiele złośliwych komentarzy nie będzie więcej umieszczanych w internecie. Doceńmy jednocześnie, że powstają takie restauracje jak Forni Rossi czy Nolio, gdzie można spróbować pizzy podobnej, jak w Neapolu, z dobrych włoskich składników – dzięki nim mamy wybór – spróbujmy, a potem oceniajmy i decydujmy, czy jeszcze tam wrócimy, czy jednak pizza w dotychczas znanych nam pizzeriach bardziej nam smakuje, a może jednak nie? Pani Urszulo, Panie Piotrze, jeżeli macie Państwo wątpliwości, proszę zwrócić się bezpośrednio do Forni Rossi lub do AVPN ( adres e-mail w internecie). Na pewno otrzymacie Państwo wielu informacji u źródła.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*