Płyta żeliwna – idealne rozwiązanie na udanego grilla

Gotowanie zajmuje nam przynajmniej połowę życia. Niektórzy gotują dla odstresowania się, niektórzy dla przyjemności, a jeszcze inni dla spędzenia czasu z przyjaciółmi. Od zarania dziejów kuchnia była najważniejszym miejscem w domu i w niej gromadzili się domownicy. Metody gotowania ewoluowały i zmieniły się także naczynia, których używamy. Najważniejsza przy gotowaniu jest wygoda i pewność, że jedzenie nie będzie przywierać i zachowa swój naturalny smak. Ostatnio na rynku pojawiła się nowość, płyta żeliwna. Idealne rozwiązane zarówno dla początkujących kucharzy, jak i dla profesjonalistów. Jak dokonać dobrego wyboru i jakie istnieją rodzaje płyt żeliwnych, dowiesz się, czytając artykuł do końca.

  1. Czym jest płyta żeliwna?
  2. Jakie ma właściwości?
  3. Jakie rodzaje płyt żeliwnych istnieją?
  4. Konserwacja i pielęgnacja żeliwa
  5. Nowoczesne płyty żeliwne – trend na 2020

Czym jest płyta żeliwna?

Płyty żeliwne są idealną pomocą w kuchni. Wykonane są z żeliwa, wszechstronnego materiału, który powstaje ze stopu stali z węglem, fosforem, manganem i innych pierwiastków. Żeliwo znane jest ze zdolności trzymania ciepła i świetnie sprawdza się podczas gotowania. 

Jakie ma właściwości?

Dzięki przewodnictwu ciepła patelnie żeliwne i płyty grillowe równomiernie rozgrzewają się do wysokich temperatur. Pomaga to w obróbce jedzenia, oszczędzając czas oraz wydobywa pełnię smaku z każdej potrawy. Kolejną zaletą jest ich neutralność, dzięki czemu żywność nie zmienia smaku oraz poprzez oksydowaną powierzchnię żywność nie przywiera do ich powierzchni. Nadają się do wszechstronnego użycia zarówno w piekarniku, jak i na płycie gazowej, elektrycznej i indukcyjnej. Przed zakupem warto sprawdzić, by powierzchnia była jak najmniej porowata, bez wgłębień i pęknięć.

Jakie rodzaje płyt żeliwnych istnieją?

Na rynku dostępne są żeliwne płyty do grilla płaskie albo ryflowane. Oba rodzaje dostosowane są innego typu potraw. Ryflowane pomagają odprowadzić tłuszcz z mięsa i grillowanych warzyw, zachowując soczystość jedzenia. Płaskie są łatwe do czyszczenia i dzięki specjalnej powierzchni jedzenie nie przywiera do nich.

Konserwacja i pielęgnacja żeliwa

Najlepiej po każdym użyciu umyć płytę wodą z płynem do mycia naczyń, wysuszyć, a potem można natrzeć niewielką ilością zwykłego oleju spożywczego. Nie poleca się używania zmywarek. 

Nowoczesne płyty żeliwne – trend na 2020

Płyty żeliwne to nowatorskie narzędzie na idealny grill z przyjaciółmi. Jeśli szukasz rozwiązania na przywierające jedzenie i brak soczystości produktów, nie wahaj się i zdecyduj się na kupno płyt żeliwnych, a na pewno odczujesz różnicę.

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*