Quinoa z pieczonymi pomidorkami i ciecierzycą

Quinoa, zwana też komosą ryżową, należy do tzw. „superfood”. Wyróżnia się na tle innych kasz bardzo wysoką zawartością doskonałej jakości białka (15-18%). Białko to bogate jest w lizynę – aminokwas ważny dla wzrostu i odnowy komórek. Quinoa zawiera też więcej witaminy E i tłuszczu niż ziarna zbóż (przez co jest mniej trwała), o dobrych parametrach żywieniowych – głównie kwasy nienasycone, m.in. z grupy omega-3, występujące przede wszystkim w rybach.

Rok 2013 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Quinoi. Mamy więc doskonały „pretekst” by kasza ta stała się gwiazdą naszych talerzy w najbliższych miesiącach. Quinoa perfekcyjnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju sałatkach z surowymi lub pieczonymi warzywami. Ta prezentowana poniżej – z ciecierzycą i długodojrzewającym serem jest prawdziwą białkową bombą.

Przepis stworzyłam na warsztaty w SPOT, zainspirowana niedawną sałatką z quinoa, kurczakiem i pomidorkami. Jego realizatorki – Dorota i Justyna z domowe-wypieki.com nieco go zmieniły. Podaję moją wersję i tę zmodyfikowaną (w nawiasach).

Ponieważ prezentowane danie stanowi kwintesencję zdrowia i elegancji, dodałam je do akcji na Durszlaku „Paryska dieta dr Cohena”. Więcej na temat owej diety możecie dowiedzieć z prezentowanej w tym linku książki. Naprawdę, bardzo mądra to książka. Hołduje dokładnie takiej samej filozofii odżywiania jak ja!

  • 3/4 szklanki kaszy quinoa
  • 250 g pomidorków koktajlowych
  • 1 puszka ciecierzycy
  • 125 g sera Szafir lub innego długodojrzewającego
  • rukola
  • oliwa z oliwek
  • sugerowane przyprawy: sól, czosnek, pieprz czarny i różowy, papryka słodka i ostra, bazylia, natka pietruszki, por i czosnek granulowany, papryka wędzona
  • opcjonalnie sok z cytryny (na pianę) lub cytrynowy vinaigrette (dziewczyny zrobiły vinaigrette)
  • (pestki dyni)

Zacznij od wstawienia odsączonej z zalewy ciecierzycy do piekarnika na 180°C. Wcześniej otocz ją oliwą z oliwek i papryką oraz oprósz odrobiną soli. Po ok. 30 minutach dodaj pomidorki – przekrojone na pół i posypane przyprawą do sałatek w młynku oraz granulowanym czosnkiem.

Kaszę quinoa przelej zimną wodą w celu spłukania saponin – substancji odpowiadających za gorzki posmak. Jeśli pragniesz wydobyć charakterystyczny orzechowy aromat komosy, możesz pozostawić nasiona do wyschnięcia, a następnie podprażyć przez ok. 5 minut na suchej patelni. Umieść nasiona w dwóch objętościach zimnej, posolonej wody (1.5 szklanki). Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj ok. 10-15 minut aż quinoa wchłonie płyn. Ziarenka powinny stać się lekko transparentne, z widocznymi białymi spiralnymi „ogonkami”, czyli kiełkami.

Ser Szafir pokrój na niewielkie kawałki. Połącz z pieczonymi warzywami, komosą oraz rukolą. Możesz doprawić do smaku oliwą i świeżo mielonym pieprzem. Możesz też dodać do sałatki cytrynową nutę w postaci piany cytrynowej, przyrządzając ją identycznie jak pianę pomarańczową.

Uwagi/wskazówki do przepisu:

– Kaszę quinoa możesz zastąpić kaszą jaglaną, ryżem lub makaronem, np. orzo.

– Pieczone pomidorki możesz zastąpić suszonymi z ziołowej zalewy.

– Zamiast rukoli możesz dodać do sałatki aromatyczne zioła: np. pietruszkę lub bazylię.

– W daniu doskonale sprawdzi się każdy inny niż proponowany ser z linii Old Poland: Bursztyn, Rubin, Radamer lub Grand Gouda.

1 komentarzy

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*