Jęczmienianka czekoladowa z suszonymi śliwkami

Jęczmienianka, czyli alternatywa dla owsianki. Jak nietrudno się domyślić, od tej ostatniej różni się rodzajem dodanych płatków. W smaku jest dość podobna, ale oczywiście ciut inna. Jak dla mnie to fajna odmiana.

Do jęczmienianki pasują te same dodatki co do owsianki – świeże i suszone owoce, konfitury, orzechy itp. Można przyrządzić ją na mleku krowim lub roślinnym. Ja zastosowałam dziś napój sojowy, ale jak najbardziej możesz zastąpić go „normalnym” mlekiem. Wtedy deser bardzie trzeba nieco dosłodzić – miodem, zwykłym cukrem, cukrem Demerara lub Muscovado albo słodzikiem (np. stewią).

Jęczmienianka czekoladowa z suszonymi śliwkami

  • 1 szklanka napoju sojowego (waniliowego lub czekoladowego)
  • 3 łyżki płatków jęczmiennych błyskawicznych
  • 2 łyżeczki kakao
  • szczypta soli
  • suszone śliwki
  • domowa przyprawa korzenna

Umieść w rondlu wszystkie wymienione wyżej składniki. Doprowadź do wrzenia, po czym gotuj kilka minut na małym ogniu, do czasu aż płatki zmiękną i całość stanie się przyjemnie kremowa. I to wszystko 🙂 Podawaj na ciepło lub na zimno.

Dla rzadszej konsystencji można dodać nieco więcej płynu (mleka lub wody). Można też zalać płatki płynem dzień wcześniej i stawić do lodówki. Wtedy przygotowanie deseru będzie jeszcze szybsze.

Jęczmienianka czekoladowa z suszonymi śliwkami

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*