Sushi to tradycyjna japońska potrawa o ponad tysiącletniej historii i tradycji. Składa się z ugotowanego, podawanego na zimno ryżu, doprawionego octem i cukrem, formowanego w niewielki kawałek i przybieranego dowolnymi dodatkami. Dobrą klasyfikację sushi znajdziecie tutaj.
Przede wszystkim wyróżniamy:
MAKI – ZUSHI – najbardziej rozpoznawalny rodzaj sushi, w postaci rolki; może mieć postać:
– FUTOMAKI – grube kilkuskładnikowe rolki, z dodatkami zawiniętymi wokół warstwy ryżu i płatów nori
– URAMAKI – maki odwrócone, czyli takie w których arkusz nori otacza ryż. Zewnętrzna warstwa ryżu często posypane jest sezamem. Najpopularniejszym uromaki jest California-roll – z ogórkiem, wędzonym łososiem i awokado.
NIGIRI – ZUSHI – bloczki ryżu przykryte kawałkiem ryby, czasem owinięte cienkim paseczkiem nori.
Dobre wskazówki dotyczące gotowania ryżu znajdują się na knol’u, a film na VideoJug. Jest również fajna strona-przewodnik na temat sushi.
- 1 szklanka ryżu
- 1-1,5 szklanki wody (najczęściej 115% objętości ryżu)
Wypłucz ryż na sitku lub w misce, zmieniając wodę 2-3 razy.
Doprowadź do wrzenia wodę z ryżem. Maksymalnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem 15 min. Opcjonalnie dodaj algi kombu. Nie otwieraj garnka by powstała para się nie ulotniła. Po zdjęciu z ognia pozostaw ryż pod przykryciem 5-15 min.
Następnie przełóż go do płaskiego niemetalowego naczynia (lub tradycyjnej drewnianej miski sushi-oke), by nie reagowal z kwaśnym octem do sushi (sushi-zu):
ZAPRAWA DO RYŻU (TEZU)
- 30 ml octu ryżowego
- 1 łyżka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
Dodaj rozpuszczoną wcześniej na małym ogniu mieszankę powyższych składników. Nakładaj na nori lub formuj nigri. Podawaj z typowymi dodatkami (wasabi, sosem sojowym, marynowanym imbirem) lub jakimikolwiek innymi.
Przykładowe kombinacje „nadzienia” do futomaki (fat maki) lub uramaki (inside-out sushi):
- tuńczyk wędzony, ogórek, mango
- surimi, mango, awokado
- kremowy serek, ogórek konserwowy
Do sporządzenia Hosomaki (thin maki) wystarczy użyć tylko jednego ze składników.
Do California Roll Urakmaki: paluszki krabowe, awokado (czasem zastępowane mango), ogórek, prażony sezam lub tobiko – ikra ryby latającej.
[…] też sushi oraz onigiri, razem z Obozem […]
[…] Przygotowaliśmy też klasyczne maki-sushi o których możecie przeczytać więcej w poście „sushi”, a także wariację na temat sushi – sushi na słodko, z malinami i […]
[…] Kosztowaliśmy zarówno tradycyjne maki (futomaki), jak i maki odwrócone (uromaki/california rolls), nigiri, sushi w omletach i japońskie omlety jako samodzielne przekąski. Moją wersję punktu ostatniego znajdziecie we wpisie pt. tamagoyaki. A więcej o rodzajach sushi przeczytacie w moim wpisie o sushi. […]