Szlakiem Polskiego Mięsa – SMAKUJ WOŁOWINĘ!

Dziś kilka słów o wspaniałej kulinarnej wyprawie na którą zaprosił nas niedawno Związek Polskie Mięso, w ramach projektu spotkań dziennikarzy „Szlakiem Polskiego Mięsa – SMAKUJ WOŁOWINĘ!”. Tegoroczne spotkanie odbyło się w urokliwym Hotelu Herbarium w Chomiąży Szlacheckiej pod hasłem przewodnim pt. GRILLOWANIE!, a jedną z najważniejszych atrakcji była wizyta w zakładzie produkcji mięsa wołowego Sokołów S.A. w Kole.

Piękne zdjęcia, które widzicie poniżej (prócz basenowych) są własnością Związku Polskie Mięso.

273-DSC_6209

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się uroczystą, pięciodaniową kolacją przygotowaną przez szefa kuchni Marcina Budynka, który na początek podał gościom przystawkę zimną w postaci wołowego tatara, marynowanej wołowiny w ziołach ogrodowych oraz policzka wołowego w jabłkowej emulsji. Następnie do degustacji zaserwowana została przystawka ciepła w postaci pieczonego mostku, sosu bearnaise i zielonych szparagów. Kolejnym, smakowitym punktem kolacji był bulion z długo pieczonym ozorkiem wołowym oraz domowym ravioli, podany w oryginalny sposób. Daniem głównym wieczoru była pieczona polędwica, młode warzywa z ogrodowym pesto, mikro ziołami i demi glas z czerwonym winem. Na deser natomiast otrzymaliśmy czekoladową delicję ze skórką pomarańczową. Wszystko prezentowało się i smakowało wprost wyśmienicie!

033-DSC_5353

131-DSC_5696

My pojawiliśmy się w hotelu nieco wcześniej i skorzystaliśmy spędzając przyjemnie czas na basenie.

Alicja w Hotelu Herbarium (1) Alicja w Hotelu Herbarium (2) Alicja w Hotelu Herbarium (3) Alicja w Hotelu Herbarium (5) Alicja w Hotelu Herbarium (4)

Kolejny dzień „Szlakiem Polskiego Mięsa – SMAKUJ WOŁOWINĘ!” upłynął pod znakiem zdrowej rywalizacji i merytorycznej wiedzy. Redaktorzy uczestniczący w wydarzeniu wzięli bowiem udział w drugiej edycji kulinarnego konkursu Meat Master, walcząc o tytuł Mistrza Grillowania! Profesjonalna oprawa oraz wymagające jury, w którym zasiedli: krytyk kulinarny Maciej Nowak, Katarzyna Oponowicz dyrektor Związku Polskie Mięso, Wojciech Kozłowski – autorytet w kwestii ziół i marynat oraz Dominik Moskalenko – uznany szef kuchni, stworzyło wyjątkową okazję nie tylko do prawdziwej rywalizacji, ale również realnego poznania jakości polskiego mięsa wołowego i sposobów jego przygotowania! Ja i Ala z zapałem kibicowałyśmy Tatusiowi, który dzielnie walczył z ramienia naszego teamu. Podium nie zajął, ale dla nas zawsze jest zwycięzcą 😉

Szlakiem Polskiego Mięsa- Smakuj WOlowinę_20170404_111904-a-1024

272-DSC_6205

238-DSC_6087

219-DSC_3978

386-DSC_6552

Po chwili odpoczynku oraz regeneracyjnym lunchu w restauracji hotelu, przyszedł czas na mini konferencję, w której panelu eksperckim zasiedli: prof. dr hab. Andrzej Kowalski – dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który zaprezentował zagadnienia dotyczące rynku wołowiny w Polsce, Europie i na świecie; Wojciech Kozłowski – ekspert w zakresie ziół i marynat, który wygłosił prelekcję na temat udoskonalania dań z mięsa wołowego świeżymi ziołami oraz Dominik Moskalenko – kulinarny mistrz wołowiny, który zaprezentował jej najistotniejsze walory. Wspomniani eksperci służyli gościom swoją wiedzą, odpowiadając na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania dziennikarzy.

Elementy-wołowe_20170404_173237-a-1024

Podsumowaniem dnia była wspólna grillowa biesiada w chacie na wodzie, w czasie której dziennikarze mogli spróbować wołowych burgerów, steków oraz szpiku – wszystko to z polskiego mięsa! Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, wręczony przez Prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego.

431-DSC_4455

441-DSC_6791

Trzeci dzień wydarzenia „Szlakiem Polskiego Mięsa – SMAKUJ WOŁOWINĘ!” w całości poświęcony został na odwiedziny w zakładzie produkcji mięsa wołowego Sokołów S.A. w Kole. Dzięki zaangażowaniu dyrektora oddziału Pawła Nowaka, mogliśmy dowiedzieć się wielu rzeczy dotyczących funkcjonowania całego przedsiębiorstwa Sokołów S.A., a także na własne oczy zobaczyć proces rozbioru półtuszy wołowej. To naprawdę robi wrażenie! Oprócz tego mogliśmy obejrzeć dojrzewalnię wołowiny – pomieszczenie, które najczęściej nie jest udostępniane zwiedzającym, a też robi niesamowite wrażenie – to długa, 25-metrowa „wieża” z półkami na których leżakuje mięso. Na koniec, zostaliśmy zaproszeni na lunch, podczas którego mogliśmy poczuć smak steków sezonowanych na sucho i mokro. 

029S-DSC_7109

034S-DSC_7126

 

051S-DSC_4671

Wydarzenie przygotowane przez Związek Polskie Mięso było doskonałą okazją do przeprowadzenia interesujących rozmów, wymiany poglądów oraz informacji dotyczących branży mięsnej w Polsce. Co ważne, spotkanie pozwoliło usystematyzować wiedzę na temat wołowiny, tj. zastosowań poszczególnych jej elementów, najlepszych sposobów obróbki i podania. Organizatorzy wydarzenia jak zawsze spisali się na medal. Bardzo dziękujemy za zaproszenie!

Odpowiedz

Twój adres mailowy nie bedzie opublikowany.

Możesz użyć języka HTML w postaci takich tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*